Fotó: Ligia Deca/Facebook
Ligia Deca oktatási miniszter kijelentette, egyeztetni kíván a sztrájkolni készülő tanügyi szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről, és már aláírta a minisztériumi tárgyalóküldöttség összetételéről szóló rendeletet.
2023. május 16., 17:412023. május 16., 17:41
2023. május 16., 18:142023. május 16., 18:14
A parlamentben nyilatkozó tárcavezető kedden elmondta, hogy a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások elkezdését a szakszervezetek kérték. „Meggyőződésünk, hogy a szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott párbeszéd révén megtaláljuk a legjobb megoldásokat” – jelentette ki. Deca közlése szerint a szakszervezetek más jellegű – például a túlórákhoz és a bérpótlékokhoz kapcsolódó – követeléseinek rendezésében nem a tanügyminisztérium, hanem a kormány az illetékes.
Hozzátette: mindent megtesz annak érdekében, hogy a tanév zökkenőmentesen záruljon le. Deca felidézte, hogy május 9-én tárgyalt a szakszervezetek valamennyi vezetőjével a minisztérium székhelyén, akik ismertették a követeléseiket. Akkor közösen kidolgozták az új közalkalmazotti bértörvény pedagógusokra vonatkozó fejezetét, amit továbbítottak a munkaügyi minisztériumnak. Emlékeztetett arra, hogy az új bértörvény elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és meggyőződését fejezte ki, hogy előrelépés fog történni ezen a téren.
A tanügyminiszter elmondta, hogy a munkaügyi minisztériumnak továbbított tervezet szerint a pedagógusbérek nem lehetnek kisebbek az országos átlagfizetésnél. Ennek megfelelően szerinte az oktatásban „összességében” átlagosan 60 százalékkal kellene emelkedniük a béreknek. „Véleményünk szerint ez a megoldás. Természetesen megértjük az esetleges költségvetési korlátokat, ezért is mondtuk, hogy készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni más minisztériumokkal, amelyeknek van beleszólásuk” – nyilatkozta Ligia Deca.
Csütörtökön tárgyal a szakszervezetekkel a leendő kormányfő
Marcel Ciolacu kedden kijelentette: már tárgyalt az egyik tanügyi szakszervezet vezetőjével a közoktatásban dolgozó pedagógusok tervezett sztrájkjáról, és csütörtökön találkozni is készül az illetővel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta: lehetséges, hogy ezen a tárgyaláson Nicolae Ciucă miniszterelnök is jelen lesz. Ciolacu – aki hamarosan átveszi a miniszterelnöki tisztséget Ciucától – emlékeztetett arra, hogy a parlamentnek jövő év elejéig el kell fogadnia egy új bértörvényt, és „felelős hozzáállást” kért a pedagógusoktól. „Románia iránti felelősségérzettel kell tárgyalóasztalhoz ülnünk. Harminc év demokrácia után, úgy gondolom, már nincs helye a csupán a saját érdekeket szem előtt tartó magatartásnak” – nyilatkozta a PSD elnöke.
Mint arról beszámoltunk, keddi sajtóértekezletükön a romániai oktatási szakszervezetek vezetői kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára, ha pedig a kormány figyelmen kívül hagyja béremelési követeléseiket, jövő héttől általános sztrájkba lépnek. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, hogy a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette: mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. Elmondta: várják, hogy jóváhagyják azokat a bértáblákat, amelyekben megállapodtak.
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!