Fotó: Ligia Deca/Facebook
Ligia Deca oktatási miniszter kijelentette, egyeztetni kíván a sztrájkolni készülő tanügyi szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről, és már aláírta a minisztériumi tárgyalóküldöttség összetételéről szóló rendeletet.
2023. május 16., 17:412023. május 16., 17:41
2023. május 16., 18:142023. május 16., 18:14
A parlamentben nyilatkozó tárcavezető kedden elmondta, hogy a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások elkezdését a szakszervezetek kérték. „Meggyőződésünk, hogy a szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott párbeszéd révén megtaláljuk a legjobb megoldásokat” – jelentette ki. Deca közlése szerint a szakszervezetek más jellegű – például a túlórákhoz és a bérpótlékokhoz kapcsolódó – követeléseinek rendezésében nem a tanügyminisztérium, hanem a kormány az illetékes.
Hozzátette: mindent megtesz annak érdekében, hogy a tanév zökkenőmentesen záruljon le. Deca felidézte, hogy május 9-én tárgyalt a szakszervezetek valamennyi vezetőjével a minisztérium székhelyén, akik ismertették a követeléseiket. Akkor közösen kidolgozták az új közalkalmazotti bértörvény pedagógusokra vonatkozó fejezetét, amit továbbítottak a munkaügyi minisztériumnak. Emlékeztetett arra, hogy az új bértörvény elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és meggyőződését fejezte ki, hogy előrelépés fog történni ezen a téren.
A tanügyminiszter elmondta, hogy a munkaügyi minisztériumnak továbbított tervezet szerint a pedagógusbérek nem lehetnek kisebbek az országos átlagfizetésnél. Ennek megfelelően szerinte az oktatásban „összességében” átlagosan 60 százalékkal kellene emelkedniük a béreknek. „Véleményünk szerint ez a megoldás. Természetesen megértjük az esetleges költségvetési korlátokat, ezért is mondtuk, hogy készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni más minisztériumokkal, amelyeknek van beleszólásuk” – nyilatkozta Ligia Deca.
Csütörtökön tárgyal a szakszervezetekkel a leendő kormányfő
Marcel Ciolacu kedden kijelentette: már tárgyalt az egyik tanügyi szakszervezet vezetőjével a közoktatásban dolgozó pedagógusok tervezett sztrájkjáról, és csütörtökön találkozni is készül az illetővel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta: lehetséges, hogy ezen a tárgyaláson Nicolae Ciucă miniszterelnök is jelen lesz. Ciolacu – aki hamarosan átveszi a miniszterelnöki tisztséget Ciucától – emlékeztetett arra, hogy a parlamentnek jövő év elejéig el kell fogadnia egy új bértörvényt, és „felelős hozzáállást” kért a pedagógusoktól. „Románia iránti felelősségérzettel kell tárgyalóasztalhoz ülnünk. Harminc év demokrácia után, úgy gondolom, már nincs helye a csupán a saját érdekeket szem előtt tartó magatartásnak” – nyilatkozta a PSD elnöke.
Mint arról beszámoltunk, keddi sajtóértekezletükön a romániai oktatási szakszervezetek vezetői kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára, ha pedig a kormány figyelmen kívül hagyja béremelési követeléseiket, jövő héttől általános sztrájkba lépnek. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, hogy a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette: mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. Elmondta: várják, hogy jóváhagyják azokat a bértáblákat, amelyekben megállapodtak.
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!