Fotó: Ligia Deca/Facebook
Ligia Deca oktatási miniszter kijelentette, egyeztetni kíván a sztrájkolni készülő tanügyi szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről, és már aláírta a minisztériumi tárgyalóküldöttség összetételéről szóló rendeletet.
2023. május 16., 17:412023. május 16., 17:41
2023. május 16., 18:142023. május 16., 18:14
A parlamentben nyilatkozó tárcavezető kedden elmondta, hogy a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások elkezdését a szakszervezetek kérték. „Meggyőződésünk, hogy a szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott párbeszéd révén megtaláljuk a legjobb megoldásokat” – jelentette ki. Deca közlése szerint a szakszervezetek más jellegű – például a túlórákhoz és a bérpótlékokhoz kapcsolódó – követeléseinek rendezésében nem a tanügyminisztérium, hanem a kormány az illetékes.
Hozzátette: mindent megtesz annak érdekében, hogy a tanév zökkenőmentesen záruljon le. Deca felidézte, hogy május 9-én tárgyalt a szakszervezetek valamennyi vezetőjével a minisztérium székhelyén, akik ismertették a követeléseiket. Akkor közösen kidolgozták az új közalkalmazotti bértörvény pedagógusokra vonatkozó fejezetét, amit továbbítottak a munkaügyi minisztériumnak. Emlékeztetett arra, hogy az új bértörvény elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és meggyőződését fejezte ki, hogy előrelépés fog történni ezen a téren.
A tanügyminiszter elmondta, hogy a munkaügyi minisztériumnak továbbított tervezet szerint a pedagógusbérek nem lehetnek kisebbek az országos átlagfizetésnél. Ennek megfelelően szerinte az oktatásban „összességében” átlagosan 60 százalékkal kellene emelkedniük a béreknek. „Véleményünk szerint ez a megoldás. Természetesen megértjük az esetleges költségvetési korlátokat, ezért is mondtuk, hogy készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni más minisztériumokkal, amelyeknek van beleszólásuk” – nyilatkozta Ligia Deca.
Csütörtökön tárgyal a szakszervezetekkel a leendő kormányfő
Marcel Ciolacu kedden kijelentette: már tárgyalt az egyik tanügyi szakszervezet vezetőjével a közoktatásban dolgozó pedagógusok tervezett sztrájkjáról, és csütörtökön találkozni is készül az illetővel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta: lehetséges, hogy ezen a tárgyaláson Nicolae Ciucă miniszterelnök is jelen lesz. Ciolacu – aki hamarosan átveszi a miniszterelnöki tisztséget Ciucától – emlékeztetett arra, hogy a parlamentnek jövő év elejéig el kell fogadnia egy új bértörvényt, és „felelős hozzáállást” kért a pedagógusoktól. „Románia iránti felelősségérzettel kell tárgyalóasztalhoz ülnünk. Harminc év demokrácia után, úgy gondolom, már nincs helye a csupán a saját érdekeket szem előtt tartó magatartásnak” – nyilatkozta a PSD elnöke.
Mint arról beszámoltunk, keddi sajtóértekezletükön a romániai oktatási szakszervezetek vezetői kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára, ha pedig a kormány figyelmen kívül hagyja béremelési követeléseiket, jövő héttől általános sztrájkba lépnek. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, hogy a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette: mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. Elmondta: várják, hogy jóváhagyják azokat a bértáblákat, amelyekben megállapodtak.
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
szóljon hozzá!