Fotó: Facebook/Cătălin Predoiu
A kemény drogok elleni küzdelmet nehezíti, hogy a vonatkozó törvény több mint húsz éve van érvényben, és nem igazították a mai valósághoz – ismerte el Cătălin Predoiu belügyminiszter.
2023. szeptember 18., 09:412023. szeptember 18., 09:41
A tárcavezető vasárnap este a Prima News-nak nyilatkozva azt is kijelentette: általánosságban elmondható, hogy politikai szinten nem érzékelték időben a probléma súlyosságát.
Rámutatott: igaz ugyan, hogy a belügyminisztérium készített egy stratégiát a szervezett bűnözés és az emberkereskedelem ellen, és a 2010-2011-es időszakban törvénytervezeteket is kidolgoztak, de ez nem elegendő.
– tette hozzá Cătălin Predoiu.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kábítószerek elleni küzdelem nem nulláról indul, ám a jelenség ellen nem léptek fel kellő hatékonysággal.
Arra a kérdésre, hogyan terjedhettek el a kábítószerek a romániai iskolákban, a miniszter kijelentette:
„Egyrészt a jelenség elterjedt. Ez egy globális üzlet. 85 millió 15 és 64 év közötti ember mondta azt, hogy legalább egyszer már fogyasztott kábítószert. 85 millióan. Csak Európában 30 milliárdos a piac. Ez az üzlet globális lett, lassan, lassan behatolt Romániába is” – mondta Predoiu, aki szerint a jelenség elleni fellépést lehetővé tevő mechanizmusokat nem módosították, hogy lépést tudjanak tartani a kábítószerek terjedésével, és nem is vették kellően komolyan a jelenséget.
Mint ismeretes, a fiatalok körében elterjedt kábítószer-fogyasztás ügye azt követően került a figyelem középpontjába, hogy augusztusban egy 19 éves fiatal többféle kábítószerrel a szervezetében a Fekete-tenger partján található Május 2 (2 Mai) üdülőtelep közelében belehajtott gyalogosok egy csoportjába, megölve két fiatalt.
A szervezett bűnözés elleni ügyészség emiatt többek között kábítószer-fogyasztással és -kereskedelemmel is gyanúsítja.
Kábítószer-fogyasztással és -kereskedelemmel gyanúsítja a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a 2 Mai településen két fiatalt halálra gázoló Vlad Pascut.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
Prioritások: a különleges nyugdíjak reformja, a méltánytalan kiváltságok megszüntetése és a törvény előtti egyenlő bánásmód, Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez, valamint a költségvetési pazarlás elleni küzdelem.
Az általános áfakulcs 19 százalék marad, és ezenkívül egyetlen kedvezményes áfakulcs lesz – közölte hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A szövetségi elnököt a koalíciós pártok áfával kapcsolatos döntéseiről faggatták az újságírók a parlamentben.
Aláírták hétfőn délelőtt a koalíciós megállapodást a leendő bukaresti kormányban részt vevő alakulatok, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ, illetve a kisebbségek képviselői.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályt végzett diákok képességfelmérő vizsgája.
A koalíciós megállapodás elkészült, és része lesz az is, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) felváltva vezeti a kormányt – jelentette ki vasárnap este az RMDSZ elnöke.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban.
Megalapította új pártját Claudiu Târziu. A politikus szerint a Konzervatív Akció készen áll az ellenzéki szerepre.
szóljon hozzá!