Cseke Attila fejlesztési miniszter: „nem lesz szükség olyan dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése”
Fotó: Cseke Attila/Facebook
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2025. április 30., 16:272025. április 30., 16:27
2025. április 30., 16:302025. április 30., 16:30
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, az uniós tagállamok közül Romániában a legbonyolultabb az építkezések engedélyeztetési folyamata, elsősorban a számtalan jóváhagyás és szakvéleményezés miatt – írta az Agerpres.
„Lehetővé teszi, hogy egyszerre több szakvéleményt lehessen kérvényezni, nem kell egyikkel a másikat bevárni, és ugyanazon a területen elég lesz egyetlen szakvéleményezés egy építkezéshez, amelynek érvényessége nem jár le. Továbbá nem lesz szükség olyan tanulmányokra és dokumentumokra, amelyek miatt ma túlzottan bürokratikus az építkezések engedélyeztetése” – idézte a minisztert az RMDSZ közleménye.
A tárcavezető rámutatott, az építkezési engedélyeztetés a közpénzből finanszírozott beruházások esetében is ingyenes és gyorsabb lesz, így a fejlesztés is gyorsul, ugyanakkor egyszerűsödik és felgyorsul a települések fejlesztéséhez szükséges általános és helyi rendezési tervek elfogadtatási folyamata is.
„Újdonságként a fejlesztési minisztérium bevezeti a hallgatólagos intézményi beleegyezést is: amennyiben egy intézmény nem válaszol határidőn belül a szakvéleménykérésre, vagy nem utasítja azt el, azt hallgatólagos beleegyezésnek tekinthetik. A törvényes előírásokat megszegő intézményekre pedig a fejlesztési minisztérium alárendeltségében működő Országos Építési Felügyelőség (Inspectoratul de Stat în Construcții) büntetést szabhat ki. A szakvéleményezési folyamatot ugyanakkor egyetlen közhivatalnoknak kell végeznie egy építkezés esetén, annak érdekében, hogy a folyamat koherens legyen” – ismertették a közleményben a tervezet előírásait.
„Ugyanez vonatkozik a településrendezési tervekhez szükséges véleményekre is. Jelenleg 234 milliárd lej értékű állami és uniós beruházás van folyamatban az ország különböző településein, ezek kivitelezése mandátumom és az RMDSZ kormányzati tevékenységének prioritása” – nyilatkozta a szövetség minisztere.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!