Elemző: bizonytalan, meddig maradhat az új kormány, tovább erősödhetnek a szélsőséges pártok

kormány

Nehéz ügy. A Marcel Ciolacu vezette új kormánynak számos nehézséggel kell megbirkóznia

Fotó: Presidency.ro

A frissen hivatalba lépett második Ciolacu-kormány előtt nehéz feladatok állnak, nagyon súlyos gazdasági helyzetet kell megoldania – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa. Az elemző rámutatott: az USR képtelen a „társas létre”, ezért maradt ki a koalícióból. A kormány életképessége kapcsán – vagyis hogy kitöltheti-e négyéves mandátumát, vagy hamarabb felbomlik – kifejtette, az számos tényezőtől, így a külpolitikai helyzet alakulásától is függ.

Balogh Levente

2024. december 24., 07:572024. december 24., 07:57

Számos tényező befolyásolja, hogy az új bukaresti kormány ki tudja tölteni négyéves mandátumát vagy sem, a nehéz gazdasági helyzet az egyik legnagyobb kihívás a kabinettel szemben – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet elemzőjét a második Ciolacu-kormány beiktatása kapcsán kérdeztük a kilátásokról és a koalíció létrejöttének viharos előzményeiről. Rákérdeztünk: mi lehetett valójában a PSD látszólagos visszatáncolásának az oka, tényleg Marcel Ciolacu pártelnök-kormányfő sértődött meg, vagy egyszerűen csak nem akarta a nevét adni a megszorításokhoz?

„Csak remélni tudom, hogy volt valamilyen taktikai »megfontolás» a lépés mögött és Marcel Ciolacu nem zsigeri döntést hozott, bár ez utóbbit erősíti az, hogy – tudomásom szerint – a PSD-elnök bejelentését nem előzte meg szabályos vezetőségi egyeztetés a Szociáldemokrata Párton (PSD) belül. De a párt egyik erős emberének, és a párton belül Ciolacu egyik lehetséges kihívójának számító Sorin Grindeanu pénteki, a PSD-nek a tárgyalásokhoz való visszatérése utáni nyilatkozata is arra enged következtetni, hogy

Idézet
a pártelnök nem igazán tud uralkodni magán és kezd hisztis primadonnaként viselkedni. Ami egy olyan kormányzás elején, amilyennek a következő kinéz és olyan gyenge parlamenti többség mellett, amilyennel az új koalíció (elvben) rendelkezni fog, meglehetősen aggasztó előjel”

– hangsúlyozta a nagybányai születésű elemző. Hozzátette: ha mégis valamiféle számítás volt Ciolacu megsértődése mögött, az – viszonylag – könnyen megérthető, ugyanakkor elhibázott lépés volt, ugyanis a PSD-nek nem nagyon volt itt mozgástere.

„A pártnak kényelmes lett volna egy »leharcolt« államelnök-választásig való felszínen tartását átterhelni egy kívülről támogatott koalícióra, de az valószínűleg nagyon gyorsan kiderült Ciolacu és szűk köre számára, hogy ebből semmilyen módon nem tudnának jól kijönni. Ugyanis nyilvánvaló volt, hogy sem a PNL, sem az USR nem megy bele abba, hogy »feláldozzák magukat a hazáért« (ezt csak a kampányokban szokták ígérgetni), miközben a PSD ellenzékben hízik. Márpedig

Idézet
a csökönyösség előbb-utóbb előre hozott választáshoz vezetett volna, ami a gyanús elnökválasztás és egy ilyen kudarcos koalícióalkotási kísérlet után nemcsak még erősebbé tette volna (tenné) a lokalista radikális rendszerkritikus pártokat, de tovább gyengítené a PSD-t is.

Így aztán jobbnak látták úgy tenni, mintha Ciolacu nem mondott volna semmit. Ami már kezd náluk gyakorlattá válni, hiszen az elbukott elnökválasztás utáni hirtelen lemondása után is úgy »gondolta meg« magát, mintha mi sem történt volna” – hangoztatta Pászkán.

korábban írtuk

Kenyérbe esett Ciolacu második kormánya, kizárja a megszorításokat a miniszterelnök
Kenyérbe esett Ciolacu második kormánya, kizárja a megszorításokat a miniszterelnök

Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.

Arra is rákérdeztünk, mi az USR koalícióból való kimaradásának az oka; eleve nem is akart kormányra kerülni az ellenzéki párt, vagy kigolyózták? Az elemző rámutatott: a pártként és nem neobolsevik és/vagy neolegionárius „akciócsoportként” működő pártoknak szembe kellett nézniük azzal a ténnyel, hogy a globalista-radikális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az „élcsapati”, politikai szociopata mentalitása és viselkedési módja miatt egyszerűen képtelen a „társas létre”.

„Ne feledjük, hogy a politikai agresszivitást nem a Románok Egyesüléért Szövetség (AUR), vagy Diana Şoşoacă, hanem az »européer«-ségéből magának bohócsipkát készítő USR honosította meg Romániában és a parlamentben, méghozzá nyolc évvel ezelőtt! Agresszivitása nem a reformok iránti elkötelezettségből (ez csak »púder«, illetve »kapudrog« a finnyásabb választók megtévesztésére), hanem a közvélemény egy, sok esetben ugyanazon része azon igényének populista kihasználásából fakad, hogy »vért lásson a falra fröccsenni«.

Idézet
A nyolc-tíz éve felszabadított és legitim politizálási eszközként a politikai és közéletbe bevezetett (az USR esetében globalista jellegű) radikalizmus viszont egyszerűen alkalmatlanná teszi ezt a szervezetet egy nem anarchikus, vagy nem autoriter (egypárti) jellegű kormányzati munkában való részvételre. És valószínűleg itt találkozott a rendszerpártok óvatossága az USR azon számításával, hogy ellenzékben jobban megerősödhet és a megismételt elnökválasztás alkalmával, de legkésőbb négy évvel később nagyobb eséllyel méretkezhet meg.

Ezt nem kizárva, azért érdemes szem előtt tartani, hogy az ellenzéki szerepben nemcsak a kormánykoalícióval kerül majd szembe, hanem a lokalista radikálisokkal is, és könnyen meglehet, hogy ez utóbbi jobban akadályozza majd a százalékok gyűjtésében, mint amennyit egy esetleges kormányzati részvétel jelentett volna, ha erre alkalmasnak próbált volna mutatkozni” – mutatott rá Pászkán Zsolt.

Kérdésünkre, meddig lehet életképes az új bukaresti kormány, belebukik a megszorításokba, vagy önként távozik az elnökválasztás után, esetleg ki akarja tölteni a négyéves mandátumát, az elemző rámutatott: az új kormánynak nagyon súlyos gazdasági helyzetet kell megoldani. Miközben a vele és általában véve a fősodor politikai felépítménnyel szembeni bizalom mélyponton van, a kormánykoalíciót zömmel 15 százalék alatti pártok alkotják, de még a PSD sem bírja a mandátumok negyedét sem (a nem magyar nemzeti közösségek legitimációja pedig még alacsonyabb).

Idézet
Ezt megfejeli még az is, hogy az új kormányfőt a mostanra már mérhetetlenné vált támogatottságú és alkotmányos – de főleg erkölcsi – szempontból rendkívül aggályos legitimitású Klaus Iohannis jelöli ki, ami tovább rombolja az új kormány amúgy sem túl vaskos induló tőkéjét.

Ha sikerül a költségvetést úgy kidolgozni, hogy a koalíció még azt követően is egyben marad és még a vékony többséget is meg lehet tartani a megszavazásához, akkor az elnökválasztásnak (akármikor is lesz az) nem lenne, vagy legalábbis nem kellene különösebb hatást gyakorolnia rá. Egyrészt azért, mert az új államfő már eleve nem tudná használni azon kevés valódi fegyvereinek egyikét, amelyikkel befolyásolni tudja a politikai életet: a kormányfő kijelölésének jogáról van szó, hiszen azt, bármennyire vitatható módon is, de Klaus Iohannis már »lenyúlta«. Ettől kezdve gyakorlatilag csak nagyon korlátozottan avatkozhat be a kormány tevékenységébe, és a legtöbb esetben csak akkor, ha ezt a kormány is akarja. Volt már példa ilyenfajta elnök-kormány közötti kutya-macska barátságra, és valójában sem Iliescu, sem Băsescu, sem Iohannis nem tudta közvetlenül befolyásolni a végrehajtó hatalom munkáját. És hacsak a megismételt választáson nem kerül olyan elnök a Cotroceni-palotába, aki mögött valamelyik erős(ebb) párt, vagy koalíció is állhat, a kormánynak – legalábbis ilyen szempontból – nincs (nem lenne) mitől tartania. Az más kérdés, hogy

Idézet
egy olyan országban, melynek az 1989 óta eltelt 35 évben 28 kormánya volt, annak előrelátása, hogy ez ki tudja-e tölteni a négyéves mandátumát, meglehetősen kockázatos vállalkozás.

Ráadásul a külpolitikai környezet is annyira illékony és bizonytalan, hogy az további ismeretleneket vezet be ebbe az amúgy is rendkívül bonyolult egyenletbe” – ecsetelte lapunknak a kilátásokat az elemző.

Felvetésünkre, hogy mennyire járulhat hozzá a szélsőségek további megerősödéséhez a bukaresti színjáték, Pászkán rámutatott:

kétségtelen, hogy az elnökválasztás megsemmisítésének sok szempontból megkérdőjelezhető törvényessége és módja nagy helyzeti előnyt biztosít a lokalista radikális szervezeteknek,

amit még külön ki fog hangsúlyozni, ha bebizonyosodik, hogy Călin Georgescu megerősödése mögött tényleg a Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll, ahogy az utóbbi napokban felmerült.

Idézet
A kormánykoalíció körüli cirkusz és a lehetséges politikai társak közötti, gyakran óvodások dömperért harcolásának tűnő asztalcsapkodásai is inkább azokat a rendszerkritikus politikusokat erősíthették, akik most eljátszhatják a »nyugodt erő« szerepet. És amennyiben az elnökválasztást is megnyerik, olyan »képviselőt« nyerhetnek a rendszerpártok iránti maradék bizalom és támogatás lebontásához, aki valódi hatalommal ugyan nem, de láthatósággal (elvileg) még akkor is rendelkezne, ha a fősodratú média bojkottot hirdetne ellene.

A lokalista és globalista radikálisok ellen csak valódi és hatékony kormányzással és – nem utolsó sorban – a polgárokkal folytatott, a tabutémákat sem elhanyagolható párbeszéddel lehet védekezni, melyben a romániai rendszerpárti erők nemcsak az eddigi szolgalelkűségen képesek túllépni, hanem a saját szervezeti és emberi korlátaikon is. Mindkét irány meglehetősen nagy, nehezen teljesíthető kihívásnak tűnik” – hívta fel a figyelmet Pászkán Zsolt.

korábban írtuk

Aláírták a koalíciós megállapodást, megalakulhat az új kormány
Aláírták a koalíciós megállapodást, megalakulhat az új kormány

Aláírták hétfőn reggel a leendő kormányt alkotó pártok a koalíciós megállapodást, amely alapján közösen kormányoznak majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT

Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT
2025. június 30., hétfő

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók
2025. június 30., hétfő

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben

Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben
2025. június 30., hétfő

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen
2025. június 30., hétfő

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
2025. június 30., hétfő

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek

A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit

A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit
2025. június 30., hétfő

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van

Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van
2025. június 29., vasárnap

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje

Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje
2025. június 29., vasárnap

Nem volt ügyeletes a börtönben, mentővel kórházba szállították Elena Udreát

Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.

Nem volt ügyeletes a börtönben, mentővel kórházba szállították Elena Udreát