Elemző a meglepő elnökválasztási eredményről: a fiatalok körében is hódít az autokráciával szembeni szimpátia

elnökválasztás

Földrengés. Călin Georgescu szélsőjobbos jelölt elnökválasztási sikere hatalmas meglepetésként ért mindenkit

Fotó: Haáz Vince

A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző a szélsőjobbos jelölt, Călin Georgescu győzelmét a romániai elnökválasztás első fordulójában. Emellett a diaszpórából érkező szavazatokat is olyan országokban kapta, ahol az elmúlt években nőtt a szuverenista politikusok támogatása, ami az ottani románokra is kihatott.

Balogh Levente

2024. november 25., 14:002024. november 25., 14:00

2024. november 25., 18:102024. november 25., 18:10

Földrengéssel ért fel a romániai közéletben a függetlenként induló szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu győzelme az elnökválasztás első fordulójában. A Krónika Pászkán Zsolt elemzőt, a Magyar Külügyi intézet nagybányai születésű szakértőjét kérdezte a lehetséges okokról.

Elöljáróban arra voltunk kíváncsiak, vajon mi lehet a gyakorlatilag a semmiből felbukkant Călin Georgescu sikerének az oka. Benne lehet az, hogy a mainstream sajtó olyan intenzitással ütötte Ciolacut és Simiont, hogy a híveik részénél célt is ért az ellenük folytatott kampány, ezért inkább Georgescuhoz vándoroltak át?

korábban írtuk

Lezárták a szavazatszámlálást, lehet matekozni a második forduló előtt
Lezárták a szavazatszámlálást, lehet matekozni a második forduló előtt

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján – prezenta.roaep.ro – közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése a romániai elnökválasztáson.

Az elemző rámutatott:

több tényező együttes hatásáról lehet szó.

„Egyrészt nem zárható ki, hogy a választók egyszerűen belefáradtak a 2024-es szuper választási évbe (fél év alatt 4 választási forduló, mert a helyhatósági és az EP-választás egyszerre volt) és a négy éve szinte szünet nélkül zajló politikai zaklatottságba: széteső koalíciók, széteső pártok, új koalíciók alakulása, kormányfők váltása menet közben, miközben minden ilyen változást a politikusok és a pártok között hónapokig tartó üzengetések előztek meg. Miközben a politikai színpad meghatározó pártjai mindig ugyanazokat a gyatrábbnál gyatrább politikusokat akarták letolni a torkukon. Másrészt

Idézet
a mostani szavazáson részt vett legalább egymillió (ha nem több) 18–34 év közötti választó, és ha hinni lehet a felméréseknek, egy legutóbbi ilyen kutatás azt állította, hogy e korosztály 40 százaléka egy autokrata szocializmust, sőt, autokrata kommunizmust részesítene előnyben. Márpedig a közvélekedésekkel és a »progresszív« értelmezésekkel ellentétben az AUR vagy az SOS Románia és nem utolsó sorban Călin Georgescu ilyenfajta programokat fogalmaztak meg (ez utóbbinál a most rendkívül erőteljesen kihangsúlyozott legionárius szimpátia inkább csak a mozgalom szélsőbaloldali, disztributivista irányvonalára korlátozódik).

Elég csak a magyar nyelvű »progresszív« kiadványokba beleolvasni, hogy lépten-nyomon beleütközzünk a kommunista korszakot így vagy úgy felmentő, tompító valóságértelmezésekbe (volt kommunista apparatcsikok mentegetése, antikapitalista, dekonstruktivista társadalommérnökösködések terjesztése), hogy

Idézet
ne csodálkozzunk különösképpen azon, hogy ezeknek az »elméleteknek« a gyakorlati megvalósulásával kapcsolatosan semmilyen tapasztalattal nem rendelkező nemzedékek újrapróbálkozzanak elődjeik 1947-es kísérletével”

– fejtette ki a politikai szakértő.

korábban írtuk

Călin Georgescu diadala: a nyugati sajtó megdöbbent, a moszkvai az oroszbarátként jellemzett jelölt sikerének örül
Călin Georgescu diadala: a nyugati sajtó megdöbbent, a moszkvai az oroszbarátként jellemzett jelölt sikerének örül

Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.

„És nem utolsó sorban a diaszpórából szerzett kb. 400 000 szavazat zömmel olyan országokból érkezett (Németország, Olaszország, Spanyolország, Franciaország stb.), ahol a legutóbbi választásokon megerősödtek a rendszerkritikus pártok, ami – nagyon valószínű módon – az ottani romániai diaszpóra tagjaira is kihatott. Ha ezeket az elemeket összeadjuk, akkor könnyen összejön Georgescu kb. 2,1 millió szavazata. Ha ezeket még TikTok-trollkodásokkal és egyéb hasonlóan – intézményi vagy sem – eszközökkel is megtámogatták, akkor mindez még egyszerűbb. Ráadásul

Idézet
a nagyobb romániai pártok elsősorban egymással voltak elfoglalva, kígyót-békát kiabálva egymásra, míg a levegőnek nézett, vitákra meg sem hívott Georgescunak nem kellett védekeznie. Az ellene most, a választás után megfogalmazott vádak szinte egyáltalán nem jelentek meg a kampányban, talán Diana Şoşoacă volt az egyetlen, aki következetesen és a saját stílusában, hangosan ment neki Georgescunak. Ez tovább növelte a többi jelölttel szembeni imázselőnyét” – hangoztatta Pászkán.

korábban írtuk

Világvége-hangulat a PSD-nél, „a történelem végnapjairól” beszélnek
Világvége-hangulat a PSD-nél, „a történelem végnapjairól” beszélnek

„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-oldalán.

Bizonytalan, hogyan alakul az elnökválasztás második fordulója

Kérdésünkre, hogy mindezek után átrendeződhet-e a romániai politikai tér, még jobban előre törhetnek a szélsőséges erők, rámutatott: az előzetes eredmények alapján rendkívül nehéz erre válaszolni. A részvétel (akárcsak fél évvel ezelőtt, a júniusi helyhatósági és az EP-választáson) nagyjából 50 százalékos, azaz a választók fele nem ment el sem júniusban, sem most, november végén.

„Csakhogy nem tudjuk, hogy ugyanaz a fele, vagy ennél bonyolultabb a képlet. Ha az előbbi, akkor egyértelműen a két kormánypárt szavazói büntettek, hiszen George Simion nagyjából (enyhe csökkenéssel) hozta az AUR júniusi eredményét, Lasconi pedig jobban szerepelt, mint pártja az idén. És akkor

Idézet
vagy az történik, hogy egy hét múlva, a parlamenti választáson visszamennek a PSD-hez és a PNL-hez és gyakorlatilag megismétlődik az EP-választás, és akkor a lokalista szélsőségesek nagyjából 18-20-25 százalékra számíthatnak az új parlamentben. Vagy az, hogy maradnak a rendszerkritikus oldalon, és még esetleg újabbak is felbátorodnak a második fordulóban, és akkor még egy 30-35-40 százalékos arány sem elképzelhetetlen a rendszerkritikus oldalon.

Ez, miközben Georgescunak joga lesz bárkit jelölni kormányfőnek, meglehetősen érdekes, és – főleg – aggasztó fejleményekhez vezethet, hiszen a kormányfő kijelölése után az elnöknek már szinte semmilyen hatása nem lesz az új kormány tevékenységére és politikájára” – figyelmeztetett Pászkán Zsolt.

korábban írtuk

Călin Georgescu, Antonescu és a Vasgárda nagy tisztelője
Călin Georgescu, Antonescu és a Vasgárda nagy tisztelője

Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.

Felvetésünkre, hogy ez vajon azt jelenti: a második fordulóban jöhet az anti-establishment Georgescu győzelme, vagy bárki is lesz az ellenfele, megismétlődhet a 2000-es forgatókönyv, az elemző kifejtette,

ha marad a mostani állás, és Georgescu–Lasconi-döntő lesz, akkor elképzelhető, hogy Lasconi mögé könnyebben beállnak PSD-s szavazók is a többi nem-PSD-s szavazó mellé.

Ebben az esetben jóval nehezebb lenne Georgescu dolga, hiszen a most rá, Simionra és Cristian Terheşre leadott 3,4 millió szavazat állna szemben egy hasonló részvétel melletti 5-6 millió szavazattal – de Romániában már semmi sem biztos.

korábban írtuk

Elena Lasconi fordított, megelőzte Ciolacut, ő juthat a második fordulóba Georgescu mellett
Elena Lasconi fordított, megelőzte Ciolacut, ő juthat a második fordulóba Georgescu mellett

Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.

Kérdésünkre, mi lehet ezek után George Simion és Marcel Ciolacu sorsa, Pászkán hangsúlyozta:

Simionnak nagy valószínűséggel le kell mondania a rendszerkritikus tábor „alfahímje” ambícióiról, és be kell sorolnia Georgescu alá,

cserébe felajánlva neki egy platformot, melyen keresztül megvalósíthatja az „Étel. Víz. Energia” programját. „Marcel Ciolacunak viszont nagy valószínűséggel nagyon meg kell küzdenie a párton belüli ellentáborokkal és ha nem is kell majd olyan gyorsan távoznia, mint Nicolae Ciucának a PNL éléről, egyáltalán nem biztos, hogy el tudja kerülni a sorsát. És akkor megnyílhat az út egy olyan parlamenten belüli átrendeződésre, mely egy 30-40 százalékos rendszerkritikus tábort gyorsan 55-65 százalékosra növelhet volt PSD-s és PNL-s képviselőkkel együtt” – mutatott rá Pászkán Zsolt.

A közvélemény-kutatások elnökválasztási kudarca a hiányos módszernek tudható be

Arra is kíváncsiak voltunk, mi okozhatta, hogy az összes közvélemény-kutató ennyire „elmérte” az eredményt. „Több tényező is okozta ezt a jelentős eltérést a mérések és a valóság között. Az első és – talán – a legfontosabb, hogy

Idézet
miközben a diaszpóra nem először változtatja meg radikálisan egy ilyenfajta választás végeredményét, még mindig nem dolgoztak ki egy megbízható módszert a külhoni romániaiak (románok és magyarok) véleményének felmérésére.

A másik ok az lehetett, hogy a megkérdezettek jelentős része nem volt őszinte – vagy nem válaszolt, vagy mondott egy olyan jelöltet, akit a külvilág által elfogadhatónak tartott, a régiótól, a település jellegétől függően. És végül nem lehet kizárni azt sem, hogy a megrendelők által elvárt manipulált eredmények foglyaivá váltak és egy adott pillanatban beindult a csordaszellem, senki sem mert előállni egy olyan eredménnyel, mely radikálisan eltért a többiekétől, mert még az intézmények esetében is működik a »Mit mond a világ« effektus” – hangsúlyozta a Krónikának Pászkán Zsolt.

korábban írtuk

Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott
Kelemen, Georgescu és Lasconi „vitte el” Erdélyt, a Partiumot és a Bánságot, Ciolacu és Ciucă labdába sem rúgott

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 28., szerda

Fritz: nem lenne ördögtől való, ha nem a PSD miniszterelnök-jelöltje alakítana kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párt által javasolt deficitcsökkentő intézkedéseket ismertette az államfővel a Cotroceni-palotában tartott keddi informális konzultáción – számolt be a sajtónak a találkozó után Dominic Fritz.

Fritz: nem lenne ördögtől való, ha nem a PSD miniszterelnök-jelöltje alakítana kormányt
2025. május 28., szerda

Kelemen Hunor: az RMDSZ fenntartások nélkül el tudja fogadni Ilie Bolojant miniszterelnöknek

Egy technokrata miniszterelnök vezette kormány nem megoldás, mert politikai támogatás hiányában megbukna – jelentette ki szerdai parlamenti sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor szövetségi elnök.

Kelemen Hunor: az RMDSZ fenntartások nélkül el tudja fogadni Ilie Bolojant miniszterelnöknek
2025. május 28., szerda

Parlamenti bunyó: bíróság elé állítják a volt képviselőt

Vádat emelt a legfőbb ügyészség Dan Vîlceanu volt parlamenti képviselő ellen hivatalos személy elleni erőszak, hivatali túlkapás és garázdaság gyanúja miatt, miután tavaly májusban a politikus bántalmazta a parlamentben Florin Romant.

Parlamenti bunyó: bíróság elé állítják a volt képviselőt
2025. május 28., szerda

Újabb riasztások eső és szél miatt, jégeső és szélvihar is előfordulhat

Újabb, az ország nagy részét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki heves esőzések és szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.

Újabb riasztások eső és szél miatt, jégeső és szélvihar is előfordulhat
2025. május 28., szerda

Grindeanu: az ország gazdasági helyzete volt a téma az államfővel folytatott egyeztetésen

Az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről tárgyalt Nicușor Dan államfővel a szerda reggeli informális konzultáción a PSD küldöttsége a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező politikai alkulat ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu bejelentése szerint.

Grindeanu: az ország gazdasági helyzete volt a téma az államfővel folytatott egyeztetésen
2025. május 28., szerda

Hamis pozitív eredményt adott a közlekedésrendészet által használt drogtesztek csaknem fele

A román közlekedésrendészek által tudatmódosító szerek kimutatásra használt készülékek pozitív eredményeinek csaknem felére rácáfol később az igazságügyi orvostani intézet vizsgálata – jelentette a Digi24.ro hírportál.

Hamis pozitív eredményt adott a közlekedésrendészet által használt drogtesztek csaknem fele
2025. május 28., szerda

Nicușor Dan a konzultációk előtt: remélem, hogy két-három héten belül megalakul az új kormány

Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan a konzultációk előtt: remélem, hogy két-három héten belül megalakul az új kormány
2025. május 28., szerda

Ilie Bolojan a lehetséges kormánykoalícióról egyeztetett a pártokkal

Egy esetleges koalíciós kormány megalakításának esélyeiről egyeztetett kedden Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, aki ügyvivő államfői megbízatása után várhatóan ismét átveszi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöki tisztségét.

Ilie Bolojan a lehetséges kormánykoalícióról egyeztetett a pártokkal
2025. május 27., kedd

Daniel David: a középiskolai oktatás terén a kőkorszakban van Románia

A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.

Daniel David: a középiskolai oktatás terén a kőkorszakban van Románia