Fotó: Presidency.ro
A daganatos betegségek megelőzését és kezelését összehangolt keretbe foglaló nemzeti rákellenes tervet dolgoztak ki Romániában, amelyet ünnepélyes külsőségek között szerda este mutattak be az elnöki hivatalban.
2022. január 20., 07:522022. január 20., 07:52
Klaus Iohannis államfő úgy értékelte: realista és mérhető célkitűzéseket megfogalmazó, a közös európai uniós erőfeszítésekbe illeszkedő, a páciens útvonalát szabványosító tervről van szó, amely nagy hangsúlyt helyez a betegség korai felfedezését célzó egészségügyi vizsgálatok finanszírozására, a hatékony gyógykezelések meghonosítására.
Az elnök rámutatott: a világjárvány példátlan nyomás alá helyezte az egészségügyi rendszert, de az állampolgároknak a körülményektől függetlenül szükségük van egészségügyi ellátásra, egy daganatos betegség diagnózisával és megfelelő kezelésével nem lehet arra várni, hogy véget érjen a pandémia.
– jelentette ki a rendezvényen a nemzeti rákellenes tervet kidolgozását koordináló Patriciu-Andrei Achimaș-Cadariu parlamenti képviselő, volt egészségügyi miniszter, a parlament rákellenes különbizottságának elnöke. A 2020-as esztendőben több mint 22 ezer nő és csaknem 32 ezer férfi halt meg rosszindulatú daganatos betegségben, vagyis
A nemzeti rákellenes terv 11 általános célkitűzést határoz meg az újító kezelések bevezetésétől kezdődően, a lelki támasz biztosításán keresztül, a személyre szabott kezelésig. Achimaș-Cadariu szerint azonban Romániának a rák elleni küzdelemben valójában nem lehet más célja, mint utolérni a fejlett nyugati országokat. A tervben nem tűztek ki olyan „rendkívüli” célokat, mint például a halálozási ráta 15 százalékos csökkentése, ami – bár nem tűnik nagy számnak – a képviselő szerint „hatalmas fegyvertény” lenne.
Marius Geantă, az Egészségügyi Innovációs Központ elnöke megállapította:
Rámutatott: a rosszindulatú daganattal küzdő emberek mintegy fele az aktív korosztályhoz tartozik, így a rákos betegségeknek kimutatható gazdasági hatása is van: évente 3,7 milliárd euróba „kerülnek” Romániának. Ezért van szükség a nemzeti rákellenes tervre, hiszen a rák nemcsak genetikai, hanem társadalmi betegség – hangsúlyozta.
A szerdán bemutatott terv szerint Romániában egy éven belül országos szűrési programokat indítanak bizonyos ráktípusokra, szintén 2023-is véglegesítik azokat a kritériumokat, amelyek
A terv gyakorlatba ültetését a parlament elő terjesztendő törvénnyel is támogatni fogják, amely a következő időszak nemzeti egészségügyi stratégiájának részét képezi.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!