Beteges. Románia szánta a legkevesebb pénzt az egészségügyre uniós szinten
Fotó: Bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórház
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll, mindössze 858 eurót költött erre a célra – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett jelentéséből.
Az egészségügyi ellátásra költött fejenkénti összeg tekintetében az első helyen Luxemburg áll (6590 euró), amelyet Dánia (6110 euró) és Írország (5998 euró) követ.
2014-hez képest az egészségügyi kiadások minden uniós országban nőttek, a legnagyobb százalékos növekedés Lettországban (140,5 százalék), Litvániában (125,6 százalék) és Romániában (123,1 százalék) volt tapasztalható.
2022-ben uniós szinten átlagosan a GDP 10,4 százalékát fordították egészségügyi kiadásokra a tagállamok. Ez az arány Németországban (a GDP 12,6 százaléka), Franciaországban (11,9 százalék) és Ausztriában (11,2 százalék) a legmagasabb, míg Luxemburgban (a GDP 5,6 százaléka), Romániában (5,8 százalék) és Írországban (6,1 százalék) a legalacsonyabb.
A legnagyobb csökkenést az Agerpres által idézett jelentés szerint Írországban (3,4 százalékpontos csökkenés), Dániában (0,8 százalékpontos csökkenés) és Hollandiában (0,5 százalékpontos csökkenés) regisztrálták. Románia esetében az egészségügyi kiadások GDP-hez mért aránya a 2014-es 5 százalékról 2022-re 5,8 százalékra nőtt.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!