Fotó: Haáz Vince
Közel 80 000 ukrán állampolgár döntött úgy, hogy Romániában marad, közülük 30 000 gyermek – tájékoztatott szombaton Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
2022. március 19., 15:432022. március 19., 15:43
2022. március 19., 18:192022. március 19., 18:19
Február 24-e, a fegyveres konfliktus kirobbanása óta több mint 515 000 ukrán állampolgár lépett Románia területére, 79 075-en közülük úgy döntöttek, hogy itt maradnak. Az itt maradók között 30 ezer gyermek van – mondta el a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón a szóvivő.
továbbá biztosítani kell számukra az egészségügyi szolgáltatásokhoz és más szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférést – mutatott rá az Agerpres szerint Cărbunaru.
A Románia területén tartózkodó ukrán állampolgárok ideiglenes védelemben részesülnek a bukaresti kormány pénteki ülésén elfogadott határozat értelmében.
– jelentette ki szombaton Dan Cărbunaru kormányszóvivő. Elmondása szerint néhány száz ukrán menekültet már alkalmaztak romániai cégeknél, és létezik egy platform, ahol a munkáltatók meghirdethetik az állásokat az ukrajnaiak számára.
Figyelembe véve, hogy az ukránok többsége menekülés közben nem hozta magával a szakképesítését igazoló iratokat, saját felelősségre kiállított nyilatkozatban jelenthetik ki, hogy milyen szaktudással rendelkeznek a munkaerőpiacra való beilleszkedéshez, és ennek alapján alkalmazhatják őket a munkáltatók – magyarázta Cărbunaru a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón.
Erről Mădălina Turza államtanácsos számolt be szombaton, az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió okozta helyzet kezelésével foglalkozó különleges munkacsoport ülésének a végén.
A különleges munkacsoportot alkotó minisztériumok hat külön munkacsoportot szerveznek, amelyek azokra a kulcsfontosságú területekre összpontosítanak, amelyeken Romániának konszolidált választ kell adnia az országban való maradás mellett döntő menekültek védelmére.
Külön munkacsoport fog foglalkozni az egészségügyi problémákkal, illetve egy másik az oktatási problémákkal. A harmadik csoport a menekültek munkaerőpiachoz való hozzáférésének kérdését kezeli, a negyedik a lakhatási kérdésekkel kapcsolatban dönt. Az ötödik csoport a kiszolgáltatott személyek, a fogyatékkal élők, az idősek gondjaival foglalkozik, a hatodik pedig a gyermekek és a fiatalok számára hozott intézkedésekkel foglalkozik majd – tájékoztatott Turza a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón.
A humanitárius segítségnyújtás első szakaszában a román kormány meghozta a sürgősségi intézkedéseket a menekültek segítésére és védelmére, hozzáférést biztosított számukra az egészségügyi és oktatási rendszerhez, most azonban egy másik szakaszba léptünk, többre van szükség, közép- és hosszú távon kell gondolkodni - magyarázta az államtanácsos.
Turza elégedettségét fejezte ki ugyanakkor, hogy a nemzetközi szervek és a civil társadalom a román állam mellett áll az ukrán menekültek támogatásában és védelmében.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!