Második felvonás. Sztálin követelésére Wilhelm Keitel május 9-én Berlinben még egyszer aláírta a fegyverletételről szóló megállapodást
Fotó: Wikipédia
Nicolae Ciucă román miniszterelnök kezdeményezi, hogy a többi NATO-tagállamhoz hasonlóan Románia is hivatalosan május 8-án ünnepelje a náci Németország kapitulációjának évfordulóját - közölte hétfőn a bukaresti kormány.
2023. május 09., 08:042023. május 09., 08:04
„A náci Németország 1945. május 8-i kapitulációja egy totalitárius, gyilkos és szélsőséges rezsim bukását hozta el Európa számára. Felidézte, hogy a Molotov-Ribbentrop-paktum és a jaltai megállapodás a Szovjetunió által ellenőrzött tömbbe kényszerítette Romániát, és csak 45 évnyi kommunista totalitarizmus után, a berlini fal leomlásával kapott új esélyt a román nép a nyugati világhoz való felzárkózásra” – fogalmazott Ciucă évfordulós üzenetében.
Hozzátette: a német kapituláció jelentőségének hangsúlyozása érdekében kezdeményezi, hogy Romániában is hivatalosan május 8-át ünnepeljék meg, ahogy ezt az ország transzatlanti partnerei is teszik. Szerinte ugyanis
figyelmen kívül hagyva olyan döntő fordulatokat, mint a normandiai partraszállás, vagy Párizs, Madrid, Róma, Athén és Németország nagy részének felszabadítása, amely az amerikai, brit és francia szövetséges csapatok, valamint a helyi ellenállók együttes erőfeszítésének eredménye volt.
– zárta május 8-i üzenetét a román miniszterelnök.
Az eltérés annak tudható be, hogy
Először Alfred Jodl tábornok látta el kézjegyével Reimsben, a szövetséges főparancsnokságon. A ceremóniára május 7-én került sor, de a fegyvernyugvás május 8-án este 23: 01-kor lépett életbe.
Hiába volt azonban jelen az összes szövetséges hatalom, így a Szovjetunió képviselője is Szuszloparov tábornok személyében, Sztálin szovjet diktátor prezstízskérdésnek tekintette, hogy Berlinben, a szovjet és a német hadsereg legmagasabb képviselője írja alá a fegyverletételt.
A többi szövetséges hatalom ebbe belement, így aztán május 9-án szimbolikus helyszínen, a legyőzött ellenség fővárosában, a szovjetek által elfoglalt Berlinben egy második ceremóniát is tartottak, amelyen Wilhelm Keitel vezértábornagy, a német hadsereg főparancsnoka írta alá a kapitulációról szóló dokukmetumot, míg a szovjet felet a szovjet erők főparancsnoka, Georgij Zsukov marsall képviselte.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!