Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Tavaly decemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 10 486 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma majdnem kétszerese volt az élveszületésekének – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. február 12., 13:212024. február 12., 13:21
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint 2023 decemberében 11 431 gyermek született Romániában, 539-cel (4,5 százalékkal) kevesebb, mint novemberben. A halálozások száma 21 917 volt (11 477 férfi és 10 440 nő halt meg), 2077-tel nagyobb, mint az előző hónapban. Az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett halálozások száma 81 volt tavaly decemberben, tizenhattal nagyobb, mint novemberben.
A legkevesebb halálozás a 0–4 évesek (98), 5-19 évesek (64) és a 20–29 évesek (95) korcsoportjában történt.
Románia állandó lakossága 2023. január 1-jén 19,051 millió fő volt, ami 9107 fővel több, mint 2022. január 1-jén. Első alkalommal történik meg, hogy az ország népességnövekedésének a bevándorlás a fő oka.
A 2022-es év decemberéhez viszonyítva a tavaly decemberben regisztrált élveszületések száma 2083-mal, az elhalálozásoké pedig 1236-tal volt kisebb.
Az egyéves kor betöltése előtt bekövetkezett halálozások száma 23-mal kisebb volt tavaly decemberben, mint egy évvel korábban.
A házasságkötések száma tavaly decemberben 138-cal kisebb volt, mint egy évvel korábban, de a válások száma is 22-vel csökkent.
Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 7870 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma az 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!