Bogdan Aurescu (jobbról) külügyminiszteri jelölését is kifogásolja az RMDSZ
Fotó: Agerpres/Grigore Popescu
Parlamenti együttműködési megállapodást írt alá hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Ludovic Orban miniszterelnök-jelölttel a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) beiktatásra váró kormányának támogatásáról.
2019. október 28., 23:192019. október 28., 23:19
2019. október 29., 09:092019. október 29., 09:09
A magyar érdekképviselet parlamenti támogatást ígért azoknak a kormányzati törvénytervezeteknek az elfogadtatásához, amelyekről a felek meg tudnak állapodni a két frakció heti rendszerességgel tartandó egyeztetései alkalmával. Az MTI közlése szerint a PNL vállalta, hogy érvényt szerez a kisebbségi jogokra vonatkozó törvényeknek és nemzetközi szerződéseknek, nem hoz sürgősségi kormányrendelettel és felelősségvállalással törvényeket.
Az utóbbi hetekben ugyanis több kisebb román párt a kétfordulós polgármester-választás bevezetését követelte, amit egy új kormány akár felelősségvállalással is bevezethetne. Ezt azonban az RMDSZ ellenzi, mivel becslése szerint mintegy 20 százalékkal csökkenne a magyar polgármesterek száma, ha egy második fordulóban a román pártok ismét összefoghatnának az első fordulóban élen végző magyar polgármesterjelöltekkel szemben. Érdekes egyébként, hogy a PNL ugyanebben a témában egyet ígért az RMDSZ-nek, és mást a Mentsétek meg Romániát (USR) alakulatnak, a Dan Barna vezette párttal kötött megállapodásban ugyanis feketén-fehéren szerepel a polgármesterek és megyei tanácselnökök kétfordulós megválasztására való visszatérésre vonatkozó kitétel. Ugyanez a célkitűzés szerepel a PNL és a Călin Popescu-Tăriceanu vezette ALDE által kötött egyezményben is.
Az RMDSZ és a PNL között hétfőn aláírt megállapodás szerint az új kormány december 15-ig a parlament elé terjeszti a 2020-as költségvetést, javítja a kommunizmus idején államosított ingatlanok visszaszolgáltatásának hatékonyságát, és kezdeményezi az európai uniós támogatások egy részének átcsoportosítását a nagy infrastruktúra-programból a regionális operatív programhoz.
Kelemen Hunor a megállapodás szentesítése után a magyar médiának elmondta: 2020-ban már az is előrelépésnek számítana a kisebbségi jogok terén, ha Románia betartaná saját törvényeit és az általa ratifikált nemzetközi szerződéseket, hiszen a magyar orvosképzéstől az anyanyelv-használati jogok érvényesítéséig jelenleg számos olyan helyzet létezik, amelyben egyes hatóságok nem tartják be a törvényeket.
Az RMDSZ elnöke az Orban-kabinet összetételét kommentálva megjegyezte, hogy „visszalépésnek” tartaná Bogdan Aurescu visszahozását a külügyminisztérium élére. Kelemen a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva úgy fogalmazott: „az Adrian Năstase volt kormányfő iskoláján kitanult Aurescu nem jelenti annak a kellő megértését, amire ma Romániának szüksége van”. A politikus hibának nevezte azt is, hogy a védelmi tárca élére egy aktív tábornokot, Nicolae Ciucă volt vezérkari főnököt jelölték. (Klaus Johannis államfő egyébként hétfőn aláírta a Nicolae Ciucă tábornok tartalékállományba helyezésére vonatkozó elnöki rendeletet).
Kelemen Hunor hozzátette: az RMDSZ jelezni is fogja kifogásait az általa „problémásnak” ítélt miniszterjelöltek – konzultatív jellegű – szakbizottsági meghallgatása alkalmával, de a kormány beiktatásáról szóló parlamenti szavazás alkalmával a PNL-kormány számíthat a magyar szövetség támogatására. A Ludovic Orban által javasolt PNL-kormány beiktatásáról november 4-én szavaz a bukaresti parlament.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!