Călin Georgescu 324 ezer támogató aláírást gyűjtött
Fotó: Călin Georgescu/Facebook
Benyújtotta pénteken jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC) Călin Georgescu, aki függetlenként indulna a májusi elnökválasztáson.
2025. március 07., 16:572025. március 07., 16:57
2025. március 07., 19:132025. március 07., 19:13
Az elnökjelölt-aspiránst a felesége, illetve George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, valamint a Fiatal Emberek Pártját (POT) vezető Anamaria Gavrilă kísérte el a BEC székházához, ahol több száz szimpatizánsa várta zászlókkal, őt ábrázoló molinókkal – számolt be róla az Agerpres hírügynökség.
Távozásakor Georgescu közölte, hogy benyújtotta a jelölési iratcsomóját, benne a 324 ezer támogató aláírást tartalmazó ívekkel. „2024. december 6-án megölték a demokráciát, ma azonban a román nép felélesztette” – jelentette ki.
Megköszönte a támogatást és az aláírásgyűjtést az AUR-nak és a POT-nak, majd arról beszélt, hogy az elmúlt időszak történései és szenvedései megtanítottak mindenkit még jobban értékelni a békét, a demokráciát és a szabadságot, „amelyeket ki kell vívni és meg kell védeni”. Hangsúlyozta azt is, hogy a Trump-kormányzat is osztja ezeket az értékeket.
Călin Georgescu „a jelenleg hatalmon levő aljas politikai osztálynak” is üzent. Azt mondta, Románián van most a világ szeme, és „a korrupt rendszer” nem tiporhatja lábbal a demokráciát másodszorra is. „Első alkalommal még beszélhettünk gondatlanságról, a második alkalom azonban már előre megfontolt szándéknak minősülne, amelyet minden bíróság, emberi és isteni törvény megbüntet” – fogalmazott. Ebből kiindulva kizártnak tartja, hogy elutasítsák a jelölését, szerinte „elképzelhetetlen”, hogy ne szerepeljen a neve a szavazólapokon.
Megóvta a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) rektora Călin Georgescu elnökjelöltségének iktatását. Remus Pricopie pénteken nyújtotta be az óvást a Központi Választási Irodához (BEC). A SNSPA közleménye szerint Pricopie olyan „szilárd alkotmányos és jogi érvekre” hivatkozik, amelyek egyértelműsítik, hogy a jelöltaspiráns retorikája és magatartása összeegyeztethetetlen a román állam demokratikus és alkotmányos értékeivel. A rektor azt kéri a BEC-től, vizsgálja meg, hogy Georgescu jelölése eleget tesz-e a 2004/370-es törvényben előírt tartalmi és formai feltételeknek, illetve az alkotmánybíróság korábbi határozataiban előírtaknak. Pricopie azt is kéri, hogy utasítsák el Georgescu jelölését.
Simion kitart döntése mellett, Georgescut támogatja
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion pénteken megerősítette, hogy továbbra is Călin Georgescut támogatja, és nem indul az elnökválasztáson. A politikus a Központi Választási Iroda (BEC) székházánál nyilatkozott a sajtónak, amikor Georgescu benyújtotta a jelölési iratcsomóját. „Nem indulok a választáson. Tartom a szavam. Az AUR vezető testületei egyhangúlag döntöttek Georgescu úr támogatásáról” – jelentette ki Simion, magánvéleménynek minősítve a párt országos tanácsát vezető Claudiu Târziu Georgescut bíráló kijelentéseit.
Georgescu jelöltségének esetleges megóvásáról az AUR elnöke kijelentette: „Biztosan lesznek óvások, a demokráciának sok ellensége van, és az alkotmánybíróság veszélyes precedenst teremtett, amelyet nem szabad megismételni”. Úgy vélekedett, hogy sem az ország törvényei, sem az alkotmány nem ad jogalapot Georgescu indulásának megakadályozására.
Pénteken hivatalosan is benyújtja jelentkezését az elnökválasztáson valkó indulásra az érvénytelenített tavalyi megmérettetés első fordulóját megnyerő Călin Georgescu.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!