Fotó: Veres Nándor
Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő, az USR PLUS társelnöke azt nyilatkozta pénteken Teleorman megyei látogatása során, hogy az általa vezetett politikai alakulat nem fog lemondani a kétfordulós polgármester-választás bevezetéséről.
2021. július 30., 16:172021. július 30., 16:17
2021. július 30., 16:232021. július 30., 16:23
„Nem fogunk lemondani erről az elképzelésről, még akkor sem, ha tételesen nem szerepel a kormányprogramban. (...)
– mondta Cioloş. Az USR PLUS társelnökének véleménye szerint a helyi elöljárók kétfordulós megválasztása biztosítaná, hogy sokkal rátermettebb és nagyobb támogatottságot élvező jelöltek kerüljenek a polgármesteri székbe.
Mint ismeretes, az RMDSZ határozottan ellenzi a polgármesterek kétfordulós rendszerben történő megválasztásához való visszatérést, ez esetben ugyanis számos erdélyi településen – köztük Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben – elszállna az esélye, hogy polgármestert állítson. Ugyanis sok helyen, ahol a magyarság számarányban kisebbségben van, a tulipános jelölt hiába nyerné meg ötven százalék alatti eredménnyel az első fordulót: a másodikban már minden bizonnyal etnikai szavazás történne, és a korábban a szavazatokat több jelölt között megosztó többség már egyöntetűen a második fordulóba jutott román jelöltre szavazna.
A koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentum egyik előírása a kétfordulós polgármester-választás bevezetésére vonatkozó indítvány parlamenti támogatásának módját szabályozza – ismerte el Dan Barna miniszterelnök-helyettes, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), illetve a Szabadság, E
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!