Körültekintés. Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hány évet töltünk el relatív egészségesen
Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
A megelőzési programcsomagok kötelezővé tételére készül az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára lapunknak elmondta, finanszírozni kell a tájékoztatást, a szűrési programokat, és csak azután lehet számon kérni az emberektől, hogy figyeltek-e a megelőzésre.
2022. május 25., 18:532022. május 25., 18:53
Kötelezővé tennék a lakosság számára az egészségügyi megelőzést – jelentette be a napokban Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke. Kifejtette, szankciók bevezetését fontolgatják azok számára, akik jövő évtől nem veszik igénybe a megelőzési szolgáltatásokat.
Rámutatott, az április 1-től érvénybe lépő keretszerződés értelmében 22 százalékkal növelték az alapellátás költségvetését, a jövő esztendei keretszerződésben pedig a megelőzésre fordítható büdzsét emelik meg.
A CNAS elnöke hangsúlyozta, ez a gyakorlat sok országban működik, ugyanakkor a betegek érdekvédelmi szervezetei is sürgetik, hogy lépjenek fel azok ellen, akik elhanyagolják a megelőzést, ezért a jövő esztendei keretszerződésben ezekre az elemekre összpontosítanak.
Az elképzelés szerint jövő évtől kötelezően részt kell venniük a háziorvosok által nyújtott megelőzési programokban a 40 év felettieknek. „Ennek lényege, hogy tájékoztassák őket arról, miként előzhetőek meg egészséges életmóddal a gyakori krónikus betegségek, a szív-ér rendszeri megbetegedések, a tüdő-, májbántalmak” – részletezte Vass Levente, az egészségügyi minisztérium RMDSZ-es államtitkára.
A rendszer úgy működne, hogy 3 év leforgása alatt mindenkinek egyszer meg kell jelennie a háziorvosánál, ha ezt elmulasztja, és megbetegszik, hozzájárulást kell fizetnie a szakorvosi vizsgálatért.
„Ez első hallásra ijesztőnek tűnik, hiszen a jelenlegi hozzáállás az, hogy csak akkor fordulunk orvoshoz, ha megbetegszünk. A háziorvosi rendszer egyelőre nincs olyan módon kialakítva, és olyan mértékben megfinanszírozva, hogy ezt lebonyolítsa.
– részletezte az államtitkár. Hozzátette, összehangolt intézkedéssorozat körvonalazódik: évről évre növelik a finanszírozás mértékét az alapellátásban, próbálják érzékenyíteni a lakosságot a megelőzés, a szűrőprogramok fontosságára, támogatják a programok fenntartását.
Vass Levente emlékeztetett, 2019-ben fogadták el a szövetség tervezetét, miszerint az egészségbiztosító pénztár köteles a kórházaknak elszámolni a szűrővizsgálatokat. A járvány időszakában erre nem volt lehetőség, ám most előtérbe kerül, annál is inkább, mert a pandémia egyik hatásaként csökkent a kórházi beutalások száma, így a kisebb kórházak a szűrővizsgálatok számának a felpörgetésével tudják biztosítani a működésükhöz szükséges bevételeket.
Az államtitkár ugyanakkor lassú változásra számít, mert mint mondta, a nagy és jól felszerelt kórházak kevésbé érdekeltek a szűrésben, hiszen sok az ellátott beteg, viszont a kisebb kórházak kevesebb felszereléssel rendelkeznek, így bár szükségük lenne a finanszírozásra, lassabban tudnak majd ráhangolódni a szűrővizsgálatok rendszeres végzésére.
Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hogy hány évet töltünk el relatív egészségesen, anélkül hogy állandóan gyógyszereket kell szednünk, vagy hogy az időben kiszűrt és kezelt betegségeinkből meg tudunk-e gyógyulni.
Kifejtette, ez azért is fontos, mert a hetvenes években születettek sokkal többen vannak, mint a fiatalabb korosztály, ők hamarosan olyan életkorba érnek, amikor jelentkeznek a különböző krónikus betegségek, és ha ezek kialakulását nem előzik meg, vagy nem tolják ki időben, hatalmas terhet ró majd az egészségügyi rendszerre és a társadalomra.
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független államfőjelölt szerint nehéz elképzelni, hogy a Románia, előre választási szövetség jelöltje, Crin Antonescu és Victor Ponta független jelölt bármit is meg fog valósítani.
Április 13. és 20 között 153 panaszt fogadott be és 201-et utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A két, magát szuverenistának hirdető jelölt jut be az elnökválasztás második fordulójába – erre a következtetésre jutott a Sociopol közvélemény-kutató intézet.
Az év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg, és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
Merénylettől tart George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje – erről ő maga beszélt egy interjúban.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték az elhunyt Ferenc pápát.
Bár vasárnap és hétfőn különleges helyzet van az áramellátásban, a napközbeni fogyasztás történelmi mélyponton van, a rendszer képes lesz megbirkózni a helyzettel, és nem kell húsvéti áramszünettől tartani – közölte Sebastian Burduja.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
1 hozzászólás