Körültekintés. Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hány évet töltünk el relatív egészségesen
Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
A megelőzési programcsomagok kötelezővé tételére készül az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára lapunknak elmondta, finanszírozni kell a tájékoztatást, a szűrési programokat, és csak azután lehet számon kérni az emberektől, hogy figyeltek-e a megelőzésre.
2022. május 25., 18:532022. május 25., 18:53
Kötelezővé tennék a lakosság számára az egészségügyi megelőzést – jelentette be a napokban Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke. Kifejtette, szankciók bevezetését fontolgatják azok számára, akik jövő évtől nem veszik igénybe a megelőzési szolgáltatásokat.
Rámutatott, az április 1-től érvénybe lépő keretszerződés értelmében 22 százalékkal növelték az alapellátás költségvetését, a jövő esztendei keretszerződésben pedig a megelőzésre fordítható büdzsét emelik meg.
A CNAS elnöke hangsúlyozta, ez a gyakorlat sok országban működik, ugyanakkor a betegek érdekvédelmi szervezetei is sürgetik, hogy lépjenek fel azok ellen, akik elhanyagolják a megelőzést, ezért a jövő esztendei keretszerződésben ezekre az elemekre összpontosítanak.
Az elképzelés szerint jövő évtől kötelezően részt kell venniük a háziorvosok által nyújtott megelőzési programokban a 40 év felettieknek. „Ennek lényege, hogy tájékoztassák őket arról, miként előzhetőek meg egészséges életmóddal a gyakori krónikus betegségek, a szív-ér rendszeri megbetegedések, a tüdő-, májbántalmak” – részletezte Vass Levente, az egészségügyi minisztérium RMDSZ-es államtitkára.
A rendszer úgy működne, hogy 3 év leforgása alatt mindenkinek egyszer meg kell jelennie a háziorvosánál, ha ezt elmulasztja, és megbetegszik, hozzájárulást kell fizetnie a szakorvosi vizsgálatért.
„Ez első hallásra ijesztőnek tűnik, hiszen a jelenlegi hozzáállás az, hogy csak akkor fordulunk orvoshoz, ha megbetegszünk. A háziorvosi rendszer egyelőre nincs olyan módon kialakítva, és olyan mértékben megfinanszírozva, hogy ezt lebonyolítsa.
– részletezte az államtitkár. Hozzátette, összehangolt intézkedéssorozat körvonalazódik: évről évre növelik a finanszírozás mértékét az alapellátásban, próbálják érzékenyíteni a lakosságot a megelőzés, a szűrőprogramok fontosságára, támogatják a programok fenntartását.
Vass Levente emlékeztetett, 2019-ben fogadták el a szövetség tervezetét, miszerint az egészségbiztosító pénztár köteles a kórházaknak elszámolni a szűrővizsgálatokat. A járvány időszakában erre nem volt lehetőség, ám most előtérbe kerül, annál is inkább, mert a pandémia egyik hatásaként csökkent a kórházi beutalások száma, így a kisebb kórházak a szűrővizsgálatok számának a felpörgetésével tudják biztosítani a működésükhöz szükséges bevételeket.
Az államtitkár ugyanakkor lassú változásra számít, mert mint mondta, a nagy és jól felszerelt kórházak kevésbé érdekeltek a szűrésben, hiszen sok az ellátott beteg, viszont a kisebb kórházak kevesebb felszereléssel rendelkeznek, így bár szükségük lenne a finanszírozásra, lassabban tudnak majd ráhangolódni a szűrővizsgálatok rendszeres végzésére.
Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hogy hány évet töltünk el relatív egészségesen, anélkül hogy állandóan gyógyszereket kell szednünk, vagy hogy az időben kiszűrt és kezelt betegségeinkből meg tudunk-e gyógyulni.
Kifejtette, ez azért is fontos, mert a hetvenes években születettek sokkal többen vannak, mint a fiatalabb korosztály, ők hamarosan olyan életkorba érnek, amikor jelentkeznek a különböző krónikus betegségek, és ha ezek kialakulását nem előzik meg, vagy nem tolják ki időben, hatalmas terhet ró majd az egészségügyi rendszerre és a társadalomra.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
1 hozzászólás