Körültekintés. Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hány évet töltünk el relatív egészségesen
Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat
A megelőzési programcsomagok kötelezővé tételére készül az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). Vass Levente, az egészségügyi minisztérium államtitkára lapunknak elmondta, finanszírozni kell a tájékoztatást, a szűrési programokat, és csak azután lehet számon kérni az emberektől, hogy figyeltek-e a megelőzésre.
2022. május 25., 18:532022. május 25., 18:53
Kötelezővé tennék a lakosság számára az egészségügyi megelőzést – jelentette be a napokban Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke. Kifejtette, szankciók bevezetését fontolgatják azok számára, akik jövő évtől nem veszik igénybe a megelőzési szolgáltatásokat.
Rámutatott, az április 1-től érvénybe lépő keretszerződés értelmében 22 százalékkal növelték az alapellátás költségvetését, a jövő esztendei keretszerződésben pedig a megelőzésre fordítható büdzsét emelik meg.
A CNAS elnöke hangsúlyozta, ez a gyakorlat sok országban működik, ugyanakkor a betegek érdekvédelmi szervezetei is sürgetik, hogy lépjenek fel azok ellen, akik elhanyagolják a megelőzést, ezért a jövő esztendei keretszerződésben ezekre az elemekre összpontosítanak.
Az elképzelés szerint jövő évtől kötelezően részt kell venniük a háziorvosok által nyújtott megelőzési programokban a 40 év felettieknek. „Ennek lényege, hogy tájékoztassák őket arról, miként előzhetőek meg egészséges életmóddal a gyakori krónikus betegségek, a szív-ér rendszeri megbetegedések, a tüdő-, májbántalmak” – részletezte Vass Levente, az egészségügyi minisztérium RMDSZ-es államtitkára.
A rendszer úgy működne, hogy 3 év leforgása alatt mindenkinek egyszer meg kell jelennie a háziorvosánál, ha ezt elmulasztja, és megbetegszik, hozzájárulást kell fizetnie a szakorvosi vizsgálatért.
„Ez első hallásra ijesztőnek tűnik, hiszen a jelenlegi hozzáállás az, hogy csak akkor fordulunk orvoshoz, ha megbetegszünk. A háziorvosi rendszer egyelőre nincs olyan módon kialakítva, és olyan mértékben megfinanszírozva, hogy ezt lebonyolítsa.
– részletezte az államtitkár. Hozzátette, összehangolt intézkedéssorozat körvonalazódik: évről évre növelik a finanszírozás mértékét az alapellátásban, próbálják érzékenyíteni a lakosságot a megelőzés, a szűrőprogramok fontosságára, támogatják a programok fenntartását.
Vass Levente emlékeztetett, 2019-ben fogadták el a szövetség tervezetét, miszerint az egészségbiztosító pénztár köteles a kórházaknak elszámolni a szűrővizsgálatokat. A járvány időszakában erre nem volt lehetőség, ám most előtérbe kerül, annál is inkább, mert a pandémia egyik hatásaként csökkent a kórházi beutalások száma, így a kisebb kórházak a szűrővizsgálatok számának a felpörgetésével tudják biztosítani a működésükhöz szükséges bevételeket.
Az államtitkár ugyanakkor lassú változásra számít, mert mint mondta, a nagy és jól felszerelt kórházak kevésbé érdekeltek a szűrésben, hiszen sok az ellátott beteg, viszont a kisebb kórházak kevesebb felszereléssel rendelkeznek, így bár szükségük lenne a finanszírozásra, lassabban tudnak majd ráhangolódni a szűrővizsgálatok rendszeres végzésére.
Az átlagéletkor növekszik, de nem mindegy, hogy hány évet töltünk el relatív egészségesen, anélkül hogy állandóan gyógyszereket kell szednünk, vagy hogy az időben kiszűrt és kezelt betegségeinkből meg tudunk-e gyógyulni.
Kifejtette, ez azért is fontos, mert a hetvenes években születettek sokkal többen vannak, mint a fiatalabb korosztály, ők hamarosan olyan életkorba érnek, amikor jelentkeznek a különböző krónikus betegségek, és ha ezek kialakulását nem előzik meg, vagy nem tolják ki időben, hatalmas terhet ró majd az egészségügyi rendszerre és a társadalomra.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Ludovic Orban volt miniszterelnök sajátos módon próbál szavazatokat gyűjteni magának a romániai államfőválasztás november 24-én rendezendő első fordulója előtt.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
1 hozzászólás