Román oldalon, Chilia Vechén készült felvétel az ukrán Chilia kikötőjét szerdára virradóra ért orosz csapásról
Fotó: Maryus Munteanu/Facebook
Bár a bukaresti hatóságok két napon keresztül cáfolták, szerdán kiderült, mégis lezuhant román területen egy orosz drón, amelynek megtalálták a maradványait. Mindezt a román védelmi miniszter a helyszínen megerősítette.
2023. szeptember 06., 15:162023. szeptember 06., 15:16
2023. szeptember 06., 18:212023. szeptember 06., 18:21
Angel Tîlvăr tárcavezető szerdán kora délután a vezérkari főnökkel és a légierő parancsnokával együtt érkezett a Tulcea megyei Plauru településre, amelynek területén darabokat találtak egy orosz gyártmányú drónból. „Nagy területet fésültünk át, és igen, meg tudom erősíteni, hogy ebben az övezetben valószínűleg dróntól származó fémelemekre bukkantunk” – nyilatkozta Angel Tîlvăr az Antena3 hírtelevíziónak. Plauru Duna-menti település, a túlsó parton fekszik az oroszok által a gabonaalku felrúgása óta intenzíven bombázott Izmajil, Ukrajna legjelentősebb dunai kikötője. A valószínűsíthetően drónelemeket kedden 18 óra körül találták meg a miniszter beszámolója szerint.
Tîlvăr beszámolt arról is, hogy a helyi hatóságok vezetőinek társaságában Chiliára és Galacra is ellátogat, ahol arról igyekeznek meggyőzni a lakosságot, miszerint „mindenki azt szeretné, hogy Románia területén normális körülmények között folyjon az élet”. Arra a kérdésre, hogy fontolóra vették-e a lakosság egy részének ideiglenes elköltöztetését a régióból az orosz bombázások miatt, a román miniszter úgy válaszolt: erre nincs szükség, mivel szerinte nem áll fenn annak a veszélye, hogy az oroszok által ukrán területre küldött drónok darabjai fenyegetést jelentsenek a román oldalon élő lakosság számára.
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
A tárgyakat megvizsgálják, a védelmi minisztérium munkatársai a helyszínen tartózkodnak. Kormányzati forrásokból az Agerpres úgy tudja, hogy a feltételezett dróndarabok korábban kerülhettek Románia területére, még az ukrán Izmajil kikötő elleni orosz támadás előtt, tehát valószínűleg nem a hét elején végrehajtott támadásból származnak. A kérdéses tárgyak mintegy 100 méterre vannak a víztől, sűrű növényzet között.
A védelmi minisztérium „határozottan” cáfolja azokat a médiában megjelent híreket, miszerint a hétfőre virradó éjszaka orosz drónok estek volna Románia területére.
A heves orosz támadásoknak kitett ukrán kikötőkkel átellenben, a Duna romániai oldalán fekvő román települések lakossága jó ideje rettegésben él a bombázások miatt. Egy plaurui lakos a Hotnews hírportálnak elmondta, hogy kedden éjjel is bombázták az ukrán Chilia kikötőjét. „Szörnyűséges, ami itt folyik” – nyilatkozta a férfi, aki szerint még szerdán is füstölgött az ukrajnai célpont az orosz támadás nyomán.
A román védelmi tárca hétfőn még határozottan cáfolta azokat a médiában felkapott információkat, amelyek szerint hétfőre virradó éjszaka Románia területére estek volna ukrán dunai kikötőket támadó orosz drónok. „Oroszország támadó eszközei egyetlen pillanatig sem fenyegették Románia területét, illetve vizeit” – szögezte le akkor a minisztérium. A tárca arra reagált, hogy hétfőn Oleh Nikolenko ukrán külügyi szóvivő azt közölte: a Duna-parti ukrán Izmail kikötője ellen vasárnap éjszaka intézett támadás során egy orosz Sahíd drón Románia területére esett és felrobbant. Később Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt nyilatkozta: fényképekkel tudják bizonyítani, hogy egy ukrán dunai kikötő elleni orosz támadás során orosz drónok zuhantak Románia területére.
Hasonlóképpen nyilatkozott aznap Klaus Iohannis államfő is, leszögezve: egyetlen drón, drónalkatrész vagy más katonai eszköz alkatrésze sem zuhant Románia területére az ukrán katonai kikötők elleni orosz dróntámadások során. Iohannis kifejtette, hogy a hadsereg teljes ellenőrzése alatt tartja az ország területét, és megnyugtathatja a lakosságot: Romániát semmilyen formában nem érintették az orosz támadások. „Ám azt valóban aggasztónak tartjuk, hogy ezek a támadások a román határtól mindössze 800 méterre, tehát hozzánk nagyon-nagyon közel zajlanak. De éberek vagyunk, óvatosak vagyunk, és a NATO védelmét élvezzük” – nyilatkozta az államfő.
Ezzel egy időben – mint arról beszámoltunk – az ukrajnai háború kitörése után civil szakemberek által alapított, GeoConfirmed nevű platform elemzői szerint hétfőn Románia területén csapódott be egy, a határ túloldalán véghez vitt támadásokban bevetett orosz drón. Mindez megerősíti az ukrán hatóságok állításait, melyeket vehemensen cáfoltak eddig a román állami vezetők.
Az ukrajnai háború kitörése után civil szakemberek által alapított, GeoConfirmed nevű platform elemzői szerint hétfőn Románia területén csapódott be egy, a határ túloldalán véghez vitt támadásokban bevetett orosz drón.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!