Klaus Iohannis szerint Bukarest állandó kapcsolatban áll a többi NATO-szövetségessel
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
2023. szeptember 06., 18:082023. szeptember 06., 18:08
2023. szeptember 06., 18:252023. szeptember 06., 18:25
A román elnök mindezt azt követően jelentette be, hogy szerdára virradó éjszaka román katonák olyan törmelékeket találtak a Duna-parton, az ukrán határ szomszédságában, amelyek valószínűsíthetően egy drón darabjai lehetnek. „Ha beigazolódik, hogy orosz drón darabjait találták meg román területen, az a NATO-szövetséges Románia területi épségének és szuverenitásának súlyos megsértését jelenti, és teljességgel elfogadhatatlan” – szögezte le szerdán délután Iohannis.
„Mi azonban készenlétben állunk, állandó kapcsolatban a többi NATO-szövetségessel. Ismétlem: a NATO keretében Románia roppant erős, történelme legerősebb biztonsági garanciáival rendelkezik” – hangoztatta a román elnök a Három Tenger Kezdeményezés Bukarestben zajló csúcsértekezlete keretében. Hozzátette, a bukaresti védelmi minisztérium „valós időben” tájékoztatta őt arról, hogy olyan alkatrészeket találtak Románia területén, amelyek esetleg egy drónhoz tartozhattak.
Iohannis kedden még cáfolta, hogy román területre estek volna a Duna-parti ukrán kikötőket támadó orosz drónok, vagy azok darabjai, holott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt állította, hogy Kijev fényképfelvétellel is bizonyítani tudja, hogy a drónok román területet is megtámadtak egy vasárnap éjszakai légicsapásban. „Az ország területe kizárólagos ellenőrzésünk alatt áll: mindent megvizsgáltunk, megnyugtathatom a lakosságot, hogy semmi sem esett le Romániában, de természetesen aggódunk, mert ezek a támadások a román határ közevetlen közelében, attól 800 méternyire történtek” – mondta a luxemburgi miniszterelnökkel közösen tartott keddi sajtótájékoztatóján a román államfő.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter szerdai beszámolója szerint a Tulcea megyében talált roncsdarabok egy olyan eszközből származhatnak, amely „esetleg drónként azonosítható”. A darabokat megvizsgálják az eszköz beazonosítása érdekében. A miniszter azt mondta, azért szállt ki a helyszínre a vezérkari főnökkel és a légvédelem vezérkari főnökével közösen, mert az utóbbi időben intenzívebbé váltak a román határhoz nagyon közel lévő ukrán kikötők és raktárak ellen intézett orosz támadások, és meg akarják nyugtatni a lakosságot, hogy Románia „nincs semmiféle konfliktusban”, és nem célpontja semmiféle agressziónak.
Tîlvăr kifejtette, az utolsó előtti orosz támadás után minden információjuk arra engedett következtetni, hogy Románia területére nem csapódott be semmiféle veszélyes tárgy. „Tegnap (kedd – szerk. megj.) délutántól arra utaló jeleink voltak – mert folytattuk a keresést, azzal együtt, hogy abban a pillanatban a mi szempontunkból egyértelmű volt a helyzet –, hogy van egy hely, ahol olyan eszköz darabjai lehetnek, amelyet esetleg drónként lehetne azonosítani” – mondta a miniszter. Hozzátette, a roncsdarabokat vizsgálatnak vetik alá, hogy megállapítsák az eszköz származását, típusát és kapacitását.
A darabokat Plauru közelében találták meg, 70-80 méterre a Dunától, nehezen megközelíthető, sűrű növényzet által benőtt helyen. A miniszter hozzátette, nem örül annak, hogy a roncsdarabok román területre kerültek, de ez nem azt jelenti, hogy Romániát támadás érte volna. „Nem hiszem, hogy támadásról beszélhetünk, tudnunk kell különbséget tenni egy agresszió és egy incidens között” – mondta, hozzátéve, valóban „szerencsétlen, kellemetlen incidensről” van szó, amely aggodalmat kelt, ugyanakkor arra készteti a bukaresti hatóságokat, hogy még határozottabban elítéljék az Ukrajna ellen intézett orosz agressziót.
Bár a bukaresti hatóságok két napon keresztül cáfolták, szerdán kiderült, mégis lezuhant román területen egy orosz drón, amelynek megtalálták a maradványait. Mindezt a román védelmi miniszter a helyszínen megerősítette.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!