Román oldalon, Chilia Vechén készült felvétel az ukrán Chilia kikötőjét szerdára virradóra ért orosz csapásról
Fotó: Maryus Munteanu/Facebook
Bár a bukaresti hatóságok két napon keresztül cáfolták, szerdán kiderült, mégis lezuhant román területen egy orosz drón, amelynek megtalálták a maradványait. Mindezt a román védelmi miniszter a helyszínen megerősítette.
2023. szeptember 06., 15:162023. szeptember 06., 15:16
2023. szeptember 06., 18:212023. szeptember 06., 18:21
Angel Tîlvăr tárcavezető szerdán kora délután a vezérkari főnökkel és a légierő parancsnokával együtt érkezett a Tulcea megyei Plauru településre, amelynek területén darabokat találtak egy orosz gyártmányú drónból. „Nagy területet fésültünk át, és igen, meg tudom erősíteni, hogy ebben az övezetben valószínűleg dróntól származó fémelemekre bukkantunk” – nyilatkozta Angel Tîlvăr az Antena3 hírtelevíziónak. Plauru Duna-menti település, a túlsó parton fekszik az oroszok által a gabonaalku felrúgása óta intenzíven bombázott Izmajil, Ukrajna legjelentősebb dunai kikötője. A valószínűsíthetően drónelemeket kedden 18 óra körül találták meg a miniszter beszámolója szerint.
Tîlvăr beszámolt arról is, hogy a helyi hatóságok vezetőinek társaságában Chiliára és Galacra is ellátogat, ahol arról igyekeznek meggyőzni a lakosságot, miszerint „mindenki azt szeretné, hogy Románia területén normális körülmények között folyjon az élet”. Arra a kérdésre, hogy fontolóra vették-e a lakosság egy részének ideiglenes elköltöztetését a régióból az orosz bombázások miatt, a román miniszter úgy válaszolt: erre nincs szükség, mivel szerinte nem áll fenn annak a veszélye, hogy az oroszok által ukrán területre küldött drónok darabjai fenyegetést jelentsenek a román oldalon élő lakosság számára.
Klaus Iohannis államfő sürgős, szakszerű vizsgálatot kért a Tulcea megyében becsapódott orosz dróndarabok ügyében, tisztázandó a megtalált darabok eredetét, és azt, hogy mikor, hogyan, és milyen körülmények között kerültek Románia területétre.
A tárgyakat megvizsgálják, a védelmi minisztérium munkatársai a helyszínen tartózkodnak. Kormányzati forrásokból az Agerpres úgy tudja, hogy a feltételezett dróndarabok korábban kerülhettek Románia területére, még az ukrán Izmajil kikötő elleni orosz támadás előtt, tehát valószínűleg nem a hét elején végrehajtott támadásból származnak. A kérdéses tárgyak mintegy 100 méterre vannak a víztől, sűrű növényzet között.
A védelmi minisztérium „határozottan” cáfolja azokat a médiában megjelent híreket, miszerint a hétfőre virradó éjszaka orosz drónok estek volna Románia területére.
A heves orosz támadásoknak kitett ukrán kikötőkkel átellenben, a Duna romániai oldalán fekvő román települések lakossága jó ideje rettegésben él a bombázások miatt. Egy plaurui lakos a Hotnews hírportálnak elmondta, hogy kedden éjjel is bombázták az ukrán Chilia kikötőjét. „Szörnyűséges, ami itt folyik” – nyilatkozta a férfi, aki szerint még szerdán is füstölgött az ukrajnai célpont az orosz támadás nyomán.
A román védelmi tárca hétfőn még határozottan cáfolta azokat a médiában felkapott információkat, amelyek szerint hétfőre virradó éjszaka Románia területére estek volna ukrán dunai kikötőket támadó orosz drónok. „Oroszország támadó eszközei egyetlen pillanatig sem fenyegették Románia területét, illetve vizeit” – szögezte le akkor a minisztérium. A tárca arra reagált, hogy hétfőn Oleh Nikolenko ukrán külügyi szóvivő azt közölte: a Duna-parti ukrán Izmail kikötője ellen vasárnap éjszaka intézett támadás során egy orosz Sahíd drón Románia területére esett és felrobbant. Később Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt nyilatkozta: fényképekkel tudják bizonyítani, hogy egy ukrán dunai kikötő elleni orosz támadás során orosz drónok zuhantak Románia területére.
Hasonlóképpen nyilatkozott aznap Klaus Iohannis államfő is, leszögezve: egyetlen drón, drónalkatrész vagy más katonai eszköz alkatrésze sem zuhant Románia területére az ukrán katonai kikötők elleni orosz dróntámadások során. Iohannis kifejtette, hogy a hadsereg teljes ellenőrzése alatt tartja az ország területét, és megnyugtathatja a lakosságot: Romániát semmilyen formában nem érintették az orosz támadások. „Ám azt valóban aggasztónak tartjuk, hogy ezek a támadások a román határtól mindössze 800 méterre, tehát hozzánk nagyon-nagyon közel zajlanak. De éberek vagyunk, óvatosak vagyunk, és a NATO védelmét élvezzük” – nyilatkozta az államfő.
Ezzel egy időben – mint arról beszámoltunk – az ukrajnai háború kitörése után civil szakemberek által alapított, GeoConfirmed nevű platform elemzői szerint hétfőn Románia területén csapódott be egy, a határ túloldalán véghez vitt támadásokban bevetett orosz drón. Mindez megerősíti az ukrán hatóságok állításait, melyeket vehemensen cáfoltak eddig a román állami vezetők.
Az ukrajnai háború kitörése után civil szakemberek által alapított, GeoConfirmed nevű platform elemzői szerint hétfőn Románia területén csapódott be egy, a határ túloldalán véghez vitt támadásokban bevetett orosz drón.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
szóljon hozzá!