Figyelmeztet. Bolojan szerint Romániának stabilitásra van szüksége a választások után is
Fotó: Presidency.ro
A kormánykoalíció folytonossága fontos az ország stabilitása szempontjából – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő a koalíciüó esetleges felbomlásáról szóló nyilatkozatok kapcsán.
2025. március 21., 09:392025. március 21., 09:39
Bolojan a hét elején Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által tett kijelentésre reagált, miszerint amennyiben a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta koalíció közös államfőjelöltje, Crin Antonescu nem nyeri meg a májusra kiírt megismételt elnökválasztást, a koalíció nem maradhat sokáig fent.
Bolojan azonban nem egészen így látja a helyzetet.
Egyetért Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta hárompárti kormánykoalíció közös államfőjelöltje azzal, hogy a kormánykoalíció felbomlik, ha nem ő nyeri meg az államelnök-választást.
„Azt hiszem, mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy
– mondta az ügyvivő államfő csütörtökön este.
Hozzátette: „a stabil kormány és a politikai stabilitás feltétele annak, hogy országunkba továbbra is meg maradjon a költségvetési és gazdasági stabilitás, ami azt jelenti, hogy megteremtődnek a feltételek az európai források lehívásához, a reformok végrehajtásához és a gazdasági növekedés biztosításához a jövőben”.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke utasította el azt a forgatókönyvet, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő legyen a kormánykoalíció jelöltje a májusi, megismételt elnökválasztáson.
„Ha a politikai stabilitásnak ezt a feltételét nem tartják be, akkor beláthatják, hogy ez hozzájárul országunk leminősítéséhez, és
– mondta az ügyvivő elnök.
Feszült a viszony a hárompárti bukaresti kormánykoalíció egyes pártjai és Crin Antonescu közös államfőjelölt között, miután utóbbi elégedetlen azzal, hogy nem mindegyik párt állt ki mellette teljes mellszélességgel – közölte a<a href="https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/crin-antonescu-nemultumit-de-campania-facuta-ce-le-reproseaza-partidelo
A PNL volt elnöke úgy érvelt, hogy „a választások megnyerése a koalíció által támogatott jelölt által hozzájárul a stabilitáshoz az elkövetkező időszakban”.
Mint arról beszámoltunk, Kelemen hétfőn este beszélt a koalíció felbomlásának lehetőségéről.
„Nincs értelme mellébeszélni vagy mesélni.
– szögezte le Kelemen Hunor a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva.
A hárompárti bukaresti kormánykoalíció második legnagyobb pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is azon az állásponton van, hogy a koalíciónak vége, ha a közös jelölt, Crin Antonescu nem nyer a megismételt, májusra kitűzött elnökválasztáson.
Kelemen szerint „erkölcsi szempontból hatalmas nyomás lesz.
„Az új elnöknek parlamenti többségre is szüksége lesz. Minden elnöknek szüksége van parlamenti többségre” – mondta Kelemen, hozzátéve, hogy Traiana Băsescu is megteremtette a szükséges többséget, „amellyel megvalósíthatta a saját elképzeléseit, és Iohannis is ezt tette, az én kormányom, ahogy ő mondta, és a következő elnök is ezt fogja tenni”.
„Ha Antonescu győz, ezt a többséget maga mögött tudja. Ha Antonescu nem nyer, bárki is nyer, megpróbál többséget kialakítani” – tette hozzá az RMDSZ vezetője.
Ha nem Crin Antonescu, a hárompárti román kormánykoalíció jelöltje nyeri a megismételt, májusban esedékes elnökválasztást, akkor nincs mód arra, hogy ez a koalíció tovább működjön – jelentette ju hétfő este Kelemen Hunor.
„Ebből a szempontból nagyon őszinte és kemény leszek.
– hangsúlyozta Kelemen.
Hasonlóan nyilatkozott csütörtökön Crin Antonescu államfőjelölt, illetve kedden Alexandru Muraru, a PNL parlamenti képviselője is.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!