Figyelmeztet. Bolojan szerint Romániának stabilitásra van szüksége a választások után is
Fotó: Presidency.ro
A kormánykoalíció folytonossága fontos az ország stabilitása szempontjából – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő a koalíciüó esetleges felbomlásáról szóló nyilatkozatok kapcsán.
2025. március 21., 09:392025. március 21., 09:39
Bolojan a hét elején Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által tett kijelentésre reagált, miszerint amennyiben a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta koalíció közös államfőjelöltje, Crin Antonescu nem nyeri meg a májusra kiírt megismételt elnökválasztást, a koalíció nem maradhat sokáig fent.
Bolojan azonban nem egészen így látja a helyzetet.
Egyetért Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta hárompárti kormánykoalíció közös államfőjelöltje azzal, hogy a kormánykoalíció felbomlik, ha nem ő nyeri meg az államelnök-választást.
„Azt hiszem, mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy
– mondta az ügyvivő államfő csütörtökön este.
Hozzátette: „a stabil kormány és a politikai stabilitás feltétele annak, hogy országunkba továbbra is meg maradjon a költségvetési és gazdasági stabilitás, ami azt jelenti, hogy megteremtődnek a feltételek az európai források lehívásához, a reformok végrehajtásához és a gazdasági növekedés biztosításához a jövőben”.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke utasította el azt a forgatókönyvet, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő legyen a kormánykoalíció jelöltje a májusi, megismételt elnökválasztáson.
„Ha a politikai stabilitásnak ezt a feltételét nem tartják be, akkor beláthatják, hogy ez hozzájárul országunk leminősítéséhez, és
– mondta az ügyvivő elnök.
Feszült a viszony a hárompárti bukaresti kormánykoalíció egyes pártjai és Crin Antonescu közös államfőjelölt között, miután utóbbi elégedetlen azzal, hogy nem mindegyik párt állt ki mellette teljes mellszélességgel – közölte a<a href="https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/crin-antonescu-nemultumit-de-campania-facuta-ce-le-reproseaza-partidelo
A PNL volt elnöke úgy érvelt, hogy „a választások megnyerése a koalíció által támogatott jelölt által hozzájárul a stabilitáshoz az elkövetkező időszakban”.
Mint arról beszámoltunk, Kelemen hétfőn este beszélt a koalíció felbomlásának lehetőségéről.
„Nincs értelme mellébeszélni vagy mesélni.
– szögezte le Kelemen Hunor a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva.
A hárompárti bukaresti kormánykoalíció második legnagyobb pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is azon az állásponton van, hogy a koalíciónak vége, ha a közös jelölt, Crin Antonescu nem nyer a megismételt, májusra kitűzött elnökválasztáson.
Kelemen szerint „erkölcsi szempontból hatalmas nyomás lesz.
„Az új elnöknek parlamenti többségre is szüksége lesz. Minden elnöknek szüksége van parlamenti többségre” – mondta Kelemen, hozzátéve, hogy Traiana Băsescu is megteremtette a szükséges többséget, „amellyel megvalósíthatta a saját elképzeléseit, és Iohannis is ezt tette, az én kormányom, ahogy ő mondta, és a következő elnök is ezt fogja tenni”.
„Ha Antonescu győz, ezt a többséget maga mögött tudja. Ha Antonescu nem nyer, bárki is nyer, megpróbál többséget kialakítani” – tette hozzá az RMDSZ vezetője.
Ha nem Crin Antonescu, a hárompárti román kormánykoalíció jelöltje nyeri a megismételt, májusban esedékes elnökválasztást, akkor nincs mód arra, hogy ez a koalíció tovább működjön – jelentette ju hétfő este Kelemen Hunor.
„Ebből a szempontból nagyon őszinte és kemény leszek.
– hangsúlyozta Kelemen.
Hasonlóan nyilatkozott csütörtökön Crin Antonescu államfőjelölt, illetve kedden Alexandru Muraru, a PNL parlamenti képviselője is.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!