Nagy a tét. Kelemen szerint ha Antonescu nem lesz elnök, a jelenlegi koalíció nem folytathatja a kormányzást
Fotó: Pinti Attila
Ha nem Crin Antonescu, a hárompárti román kormánykoalíció jelöltje nyeri a megismételt, májusban esedékes elnökválasztást, akkor nincs mód arra, hogy ez a koalíció tovább működjön – jelentette ju hétfő este Kelemen Hunor.
2025. március 18., 08:572025. március 18., 08:57
Ezt mindannyiunknak tudatosítani kell – tette hozzá Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
„Nincs értelme mellébeszélni vagy mesélni.
– szögezte le Kelemen Hunor a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva.
Kelemen szerint „erkölcsi szempontból hatalmas nyomás lesz.
„Az új elnöknek parlamenti többségre is szüksége lesz. Minden elnöknek szüksége van parlamenti többségre” – mondta Kelemen, hozzátéve, hogy Traiana Băsescu is megteremtette a szükséges többséget, „amellyel megvalósíthatta a saját elképzeléseit, és Iohannis is ezt tette, az én kormányom, ahogy ő mondta, és a következő elnök is ezt fogja tenni”.
„Ha Antonescu győz, ezt a többséget maga mögött tudja. Ha Antonescu nem nyer, bárki is nyer, megpróbál többséget kialakítani” – tette hozzá az RMDSZ vezetője.
„Ebből a szempontból nagyon őszinte és kemény leszek.
– hangsúlyozta Kelemen.
Arra a kérdésre, hogy mitől félnek a romániai magyarok a leginkább, Kelemen Hunor azt válaszolta, hogy elsősorban a szélsőségesektől tartanak.
– mondta .
Arra a kérdésre, hogy meg kell-e magyaráznia a romániai magyaroknak, miért nem indult az elnökválasztáson, azt válaszolta: „igen, természetesen”.
Emlékeztetett arra, hogy 1992 volt az utolsó alkalom, amikor az RMDSZ-nek nem volt jelöltje.
„1996 óta mindig volt. De soha nem volt olyan, hogy elmaradt volna egy választás, soha nem volt olyan, hogy megismétlődött volna egy elnökválasztás, és soha nem volt olyan, hogy koalícióban voltunk, és egyetlen közös jelöltre lett volna szükségünk, különben a dolgok kicsúszhatnak az ellenőrzés alól” – tette hozzá Kelemen.
„Az állami intézmények tisztességesek lesznek, ami a szervezést illeti” – tette hozzá.
„Hogy mi történik a médiában, mi történik a közösségi médiában, azt nehéz megmondani. Ott természetesen az államnak is vannak bizonyos korlátai, amelyeket nem léphet át” – tette hozzá Kelemen.
Azt is elmondta, hogy reméli, hogy „ami a választások megszervezését illeti, a választási kampány nagyon rendben lesz.
Az RMDSZ vezetője úgy véli, hogy mindez nem Ilie Bolojan vagy Marcel Ciolacu számára jelent tesztet.
„Itt vannak olyan intézmények, amelyeknek megvan a hatalmuk, hogy ellenőrizzék, az ANCOM-tól kezdve a Központi Választási Irodán át, és különösen az AEP-en és a CNA-n keresztül. Mindannyian rendelkeznek hatáskörrel a területen. És ha vannak dolgok, amelyeket jelezni kell, akkor természetesen jelezni kell. De ami tavaly történt a nulla összegű kiadások bevallásával, nem hiszem, hogy ez még egyszer megtörténik” – mondta Kelemen Hunor a Digi24-nek arra a kérdésre, hogy kinek kell reagálnia a jelöltek esetleges kihágásaival kapcsolatban.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!