Dan Cărbunaru kormányszóvivő ismertette az új „ajánlatot”
Fotó: Gov.ro
Hangsúlyos szerepet kapott a bukaresti hárompárti koalíció vezetőinek csütörtök esti ülésének napirendjén a negyedik napja tartó pedagógussztrájk, ám várhatóan a kormány újabb ajánlata is elutasítást vált ki a szakszervezetek részéről.
2023. május 25., 23:142023. május 25., 23:14
2023. május 26., 00:342023. május 26., 00:34
Az ülést követően Dan Cărbunaru kormányszóvivő állt az újságírók elé, beszámolójából pedig kiderült, hogy a Nicolae Ciucă vezette kabinet ebben az évben nem számol a pedagógusok bérének emelésével. Elhangzott, hogy a kabinet péntek reggeli ülésén rendeletet fogad el, amelynek értelmében 9 százalékkal emelik az oktatásban dolgozó kisegítő személyzet 55 ezer tagjának fizetését.
Eszerint a tanügyi kisegítő személyzet tagjai teljes egészében megkapják a 2017/153-as közalkalmazotti bértörvényben 2022-re előírt fizetésemelést. A kisegítő személyzet tagjai emellett két, egyenként 500 lejes prémiumot is kapnak: egyet júniusban és egyet októberben.
Ezen túlmenően Dan Cărbunaru ugyanazokat a juttatásokat sorolta fel, amelyeket a kormány egyszer már felajánlott az oktatásban dolgozók számára, de amelyeket a szakszervezetek tagjai elutasítottak. A kormányszóvivő ismertetése szerint 220 ezer tanügyi foglalkoztatottnak – pedagógusok és a kisegítő személyzet tagjai – júniusban 1000 lejes prémiumot irányoznak elő szakmai ösztönzőként, amelyet októberben 1500 lejes bónusz követ. Kiderült, hogy a korábbi bejelentéssel ellentétben ezeket az évente kétszer folyósítandó bónuszokhoz nem az energiakártyákhoz hasonló utalványok formájában jutnának hozzá a kedvezményezettek.
A bérek 25 százalékos emelését és egy olyan jogszabály elfogadását kérték a tanügyi szakszervezetek a kormánytól a csütörtöki tárgyalásokon, amelyik szavatolja, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetése az országos bruttó átlagbérnek megfelelő összeg lesz.
„Nem vagyunk a piacon, de még csak a plázában sem, hogy alkudozzunk, a kormány nem kínálatokkal operál” – válaszolta a kormányszóvivő arra a kérdésre, hogy a kabinet milyen mértékben hajlandó tovább tárgyalni a tanügyi szakszervezetekkel. Cărbunaru egyértelművé tette azt is, hogy az oktatásban dolgozó valamennyi alkalmazott bérének emelésére leghamarabb 2024 januárjától lesz lehetséges, miután a parlament az őszi ülésszak során elfogadja az egységes bértörvényt. A szóvivő elmondta, hogy a 2017/153-as közalkalmazotti bértörvény előírásainak maradéktalan alkalmazásával kimerültek a jogi lehetőségek a pedagógusok fizetésének növelésére. Ezt az intézkedést az új közalkalmazotti bértörvény írja majd elő, amelynek a kidolgozását a kormány felgyorsítja.
Cărbunaru emlékeztett arra, hogy az országos helyreállítási terv szerint ezt a jogszabályt év végéig kell elfogadni. „A kormány azonban módosított a menetrenden, így a törvény tervezete már július 15-én közvitára kerül, és a szeptember elsején kezdődő őszi ülésszakban gyorsított eljárással elfogadja a parlament. Ennek megfelelően a tanügyi alkalmazottak bére 2024. januárjától jelentősen emelkedik majd” – részletezte a kormányszóvivő.
Az érdekvédelmi szervezetek vezetői csütörtökön egyértelművé tették, hogy a bérek 25 százalékos emelését és egy olyan jogszabály elfogadását kérték a kormánytól, amelyik szavatolja, hogy a pályakezdő pedagógusok fizetése az országos bruttó átlagbérnek megfelelő összeg lesz. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke csütörtökön elmondta, azt nem tudják elfogadni, hogy a pályakezdő pedagógusok bére nagy arányban, de a többi tanáré csak kis mértékben növekedjen.
Tiltakozó pedagógusok várták csütörtökön délután a metrószerződés aláírására a kincses városba érkezett Nicolae Ciucă miniszterelnököt. A szakszervezetek ezúttal is közölték vele, hogy elutasítják a kormány ajánlatát.
Nem tartják kielégítőnek a kormány ajánlatát a pedagógusszakszervezetek, ezért nem vetnek véget a hétfő óta tartó országos sztrájknak.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!