A Bogdan Aurescu vezette román külügyminisztérium szerint árt a jószomszédi kapcsolatoknak a magyar kormány képviselőjének nyilatkozata
Fotó: Román Külügyminisztérium
A román belpolitikára és a román politikusokra vonatkozó kijelentésektől való tartózkodásra szólította fel Budapestet Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár Krónikának adott interjúja kapcsán a bukaresti külügyminisztérium. A tárca egyúttal nacionalista retorikával vádolja a magyar felet.
2020. szeptember 19., 19:052020. szeptember 19., 19:05
2020. szeptember 19., 22:352020. szeptember 19., 22:35
Nem maradt visszhang nélkül Bukarestben Potápi Árpád János lapunknak adott interjúja, amelyben a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára bíráló hangnemben kommentálta Klaus Iohannis román államfő Erdély vélelmezett kiárusításáról tett korábbi kijelentését. A Krónikában közölt interjú nyomán a román külügyminisztérium ugyancsak államtitkári szinten reagált, helytelenítve a budapesti illetékes szavait. Bár Iulia Matei államtitkár a Digi24 hírtelevízió megkeresésére válaszolva előrebocsátotta, a bukaresti tárca nem kívánja kommentálni Potápi Árpád János „választási összefüggésben” tett kijelentéseit, ezt mégis megtette.
„Ez a nacionalista retorika a történelem egyoldalú értelmezésén alapszik, mesterséges törésvonalakat teremt és árt a jószomszédi kapcsolatoknak. A román fél folyamatosan visszautasította ezt a megközelítést” – nyilatkozta Iulia Matei államtitkár a bukaresti hírcsatornának. A román külügyi illetékes szerint a magyar kormány képviselőjének kijelentései a romániai választásokat megelőző kampányidőszakra tekintettel „negatív többletjelentést hordoznak”.
A bukaresti külügyminisztérium ezért államtitkára útján felszólította Magyarországot, tartózkodjon a román belpolitikára és a román politikusokra vonatkozó kijelentésektől. Végezetül a külügyi illetékes reagált Potápi Árpád János államtitkár Klaus Iohannis elnökkel kapcsolatos állásfoglalására is, amely szerinte „teljességgel helytelen”. „Románia elnökét a román állampolgárok szavazták meg, ő valamennyi román elnöke, azoké is, akik megszavazták, és azoké is, akik nem” – hangoztatta reagálásában a román államtitkár.
Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Krónikának adott interjúban „udvariasan korrektnek” nevezte a magyar–román viszony, közölve egyúttal, hogy sok vitás kérdés van, amit nem sikerült tisztázni, de szerinte az benne a legpozitívabb, hogy a budapesti kormány végezni tudja a magyar nemzeti közösség érdekében folytatott munkát. A Klaus Iohannis Erdély vélt kiárusításáról tett kijelentését kommentálva az államtitkár lapunknak megemlítette: a román államfő az erdélyi magyarok szavazataival került tisztségbe, de nem viszonozta a támogatást.
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Potápi azt is hozzátette: Iohannisnak tudnia kell, hogy a szászokat a magyar királyok hívták be az 1200-as évek elején Erdélybe, kiváltságokat, autonómiát biztosítottak a Királyföldnek, amit a magyar uralom idején élveztek. „Az erdélyi szászok azonban ezt úgy hálálták meg, hogy a magyar szabadságharcok idején a magyarok ellenségeivel szövetkeztek, és 1918. december 1-je után kimondták a csatlakozást Romániához. Én nem vártam sokkal jobbat Klaus Iohannistól” – nyilatkozta a Krónikának az államtitkár.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
2 hozzászólás