Fotó: Pinti Attila
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
2024. augusztus 28., 16:272024. augusztus 28., 16:27
2024. augusztus 28., 16:312024. augusztus 28., 16:31
Florin Barbu szerint ezeket az intézkedéseket a következő kormányüléseken fogja elfogadni a Ciolacu-kabinet. Az egyik fontos intézkedés – amit a bankszektorral és a biztosítási piacot felügyelő hatósággal (ASF) is megvitattak és egyezségre is jutottak – egy olyan mechanizmus felépítését célozza, amelynek keretében aszálybiztosítási rendszert hoznak létre 7 millió hektár mezőgazdasági földterületre, őszi és tavaszi vetésekre.
„Eme mechanizmus révén hektáronként akár 3000 lejes kártalanítás is biztosítható, ami a bankrendszerrel folytatott megbeszéléseink alapján a romániai gazdák számára a hitelek felszabadításához fog vezetni” – idézte Barbut az Agerpres hírügynökség.
Egy másik intézkedés lehetővé tenné ama mezőgazdasági termelők számára, akiknek a 2023-2024-es mezőgazdasági évben természeti csapás nyomán tönkrement a termése, és erről kárfelmérő jegyzőkönyv is született, hogy a 2 százaléknál magasabb kamatú hiteleik esetében felfüggesszék a törlesztőrészletek kifizetését.
Ugyancsak jövő év végéig felfüggesztik a hiteltartozásokra vonatkozó végrehajtásokat is a gazdák esetében. A mezőgazdasági miniszter szerint eddig a kárfelmérési jegyzőkönyvek több mint 80 százaléka készült már el, és a szeptember 15-i határidőt tartani fogják, hogy a hektáronként 1000 lejes kártérítést még az őszi munkálatok megkezdése előtt ki lehessen fizetni a gazdáknak.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!