Fotó: Pinti Attila
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
2024. augusztus 28., 16:272024. augusztus 28., 16:27
2024. augusztus 28., 16:312024. augusztus 28., 16:31
Florin Barbu szerint ezeket az intézkedéseket a következő kormányüléseken fogja elfogadni a Ciolacu-kabinet. Az egyik fontos intézkedés – amit a bankszektorral és a biztosítási piacot felügyelő hatósággal (ASF) is megvitattak és egyezségre is jutottak – egy olyan mechanizmus felépítését célozza, amelynek keretében aszálybiztosítási rendszert hoznak létre 7 millió hektár mezőgazdasági földterületre, őszi és tavaszi vetésekre.
„Eme mechanizmus révén hektáronként akár 3000 lejes kártalanítás is biztosítható, ami a bankrendszerrel folytatott megbeszéléseink alapján a romániai gazdák számára a hitelek felszabadításához fog vezetni” – idézte Barbut az Agerpres hírügynökség.
Egy másik intézkedés lehetővé tenné ama mezőgazdasági termelők számára, akiknek a 2023-2024-es mezőgazdasági évben természeti csapás nyomán tönkrement a termése, és erről kárfelmérő jegyzőkönyv is született, hogy a 2 százaléknál magasabb kamatú hiteleik esetében felfüggesszék a törlesztőrészletek kifizetését.
Ugyancsak jövő év végéig felfüggesztik a hiteltartozásokra vonatkozó végrehajtásokat is a gazdák esetében. A mezőgazdasági miniszter szerint eddig a kárfelmérési jegyzőkönyvek több mint 80 százaléka készült már el, és a szeptember 15-i határidőt tartani fogják, hogy a hektáronként 1000 lejes kártérítést még az őszi munkálatok megkezdése előtt ki lehessen fizetni a gazdáknak.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!