Fotó: Gov.ro
Újabb súlyos, az amerikai egyetemi tanulmányok időszakát érintő vád merült fel Florin Cîţu miniszterelnökkel szemben. Ezek szerint Cîţu úgy hagyta el az Egyesült Államokat, hogy nem fizetett ki egy közel 7000 dolláros hitelkártya-adósságot.
2021. augusztus 16., 17:082021. augusztus 16., 17:08
2021. augusztus 16., 22:192021. augusztus 16., 22:19
Az ittas vezetés miatt született, két napi elzárásról és 1000 dolláros bírságról szóló ítélet után Florin Cîţu miniszterelnök újabb egyesült államokbeli bírósági ügyére derült fény: a Mediafax hírügynökség szerint
Cîţu akkorra már hat éve elhagyta az Egyesült Államokat. A hírügynökség szerint egy, a Maryland National Bank által kibocsátott hitelkártyáról van szó, amelyről a jelenlegi miniszterelnök 6698 dollárt költött el anélkül, hogy visszafizette volna. A bank eladta a követelést egy behajtócégnek, amely 2008-ban fordult Iowa állam illetékes bíróságához, egy 9755 dolláros követeléssel.
Ezalatt minden lehetséges adatbázisban keresték, és még egy nyomozót is felbéreltek. Később a bíróság is idézést küldött a volt kormányfőnek, azzal a figyelmeztetéssel, hogy ha nem jelenik meg a bíróság előtt, a távollétében is ítélet születhet ellene.
Florin Cîţu miniszterelnöknek nem áll szándékában lemondani tisztségéről, amiért 21 évvel ezelőtt megbüntették az Amerikai Egyesült Államokban alkoholos befolyásoltság alatt történő gépjárművezetés miatt.
Mivel azonban hét hónap alatt sem találták meg Cîţut, a bíró ideiglenesen elutasította az ellene benyújtott keresetet, amelyet a behajtócég aztán azóta sem nyújtott be újra.
A kormányfő szerint „a valós jogi helyzet” az, hogy a keresetet az illetékes amerikai bíróság elutasította. „Márpedig én bízom az Egyesült Államok igazságszolgáltatásában. Ismétlem, azt a követelést az amerikai bíróság elutasította” – szögezte le Cîţu.
Ionuț Moșteanu, a koalíciós partner USR-PLUS képviselőházi frakcióvezetője nagyon súlyosnak nevezte a Cîţuval szembeni újabb vádakat, hiszen – mint fogalmazott – a kormányfőt azzal gyanúsítják, hogy átvert egy bankot.
A képviselő reményét fejezte ki, hogy Cîţu tisztázza az ügyet, és eloszlatja a vele szemben felmerült kételyt, a koalíció megfelelő működéséhez ugyanis átláthatóságra és bizalomra van szükség.
Az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) eközben a másik amerikai büntetőügy kapcsán követelte azt vasárnap a kormánykoalíciótól, hogy vonja meg a politikai bizalmat Florin Cîţutól, az alakulat szerint ugyanis „egyértelmű erkölcsi összeférhetetlenség” áll fenn a miniszterelnök személye és az általa betöltött tisztség között.
Két nap elzárásra ítélték az Egyesült Államokban 2000-ben Florin Cîțut. A miniszterelnök szerdán elismerte a rövid börtönbüntetést, miután először a Flux 24 portál számolt be az esetről.
Az AUR vádjai szerint Florin Cîţu mind a Nemzeti Liberális Párt, mind a kormánykoalíció vezetői, mind az ország polgárai elől eltitkolta, hogy „bűntettet követett el és ezért börtönbüntetésre ítélték¨.
– fogalmaznak, és kérik a koalíciós alakulatoktól, hogy vonják meg a politikai bizalmat Cîţutól, majd álljanak a parlament elé egy újabb kormányfőjelölttel.
Claudiu Târziu szenátor, az AUR társelnöke szerint Florin Cîţut le kell váltani, mivel már nincs hitele a román emberek előtt. Ha ezt nem teszik meg - állítja -, a koalíció is hitelét veszti, eddig hangoztatott üzenetük hazuggá és képmutatóvá válik.
A kormányfő problémás ügyei a kiszivárgott információk szerint a koalíciós pártok tegnap délután kezdődött egyeztetésének napirendjén is szerepeltek.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!