Bevonná a magyarokat. Elena Lasconi a PNL és az RMDSZ társaságában látná szívesen az USR-t
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
A választás megnyerése esetén a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormányt szeretne Elena Lasconi, az USR pártelnöke és államfőjelöltje.
2024. október 01., 13:582024. október 01., 13:58
Erről ő maga beszélt kedden, amikor leadta jelentkezését az államfőválasztásra.
Elena Lasconit kedden, az a Központi Választási Irodában (BEC) kérdezték újságírók, amikor iktatta jelöltségét a az államfőválasztásra.
A sajtó azt firtatta, hogy az elnökválasztás megnyerése esetén hajlandó-e hatalomra juttatni a kommunisták leszármazottait, vagyis a PSD-t vagy a PNL-t, ahogyan a jelöltségének bejegyzése után tartott beszédében nevezte a két pártot.
„Majd akkor, a választások után beszélünk. Sok múlik az elnökválasztás első fordulóján, és azon, milyen többség születik a parlamenti választásokon. De tiszteletben fogom tartani az emberek szavazatát. A legfontosabb az emberek szavazata, és ennek ismeretében fogok dönteni.
De majd meglátjuk, jelenleg nem tudhatom. Úgy gondolom, hogy az első forduló után tisztábbak lesznek a dolgok” – mondta az USR elnökjelöltje.
Arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e PSD-s miniszterelnököt kinevezni, Elena Lasconi így válaszolt: „A legjobb, ha megvárjuk az első forduló eredményét. Ez a legfontosabb”.
Elena Lasconit arról is megkérdezték, hogy az USR-t érdekelné-e egy együttműködési megállapodás az AUR-ral, tekintettel arra, hogy a párt elnöke, George Simion kijelentette, hogy hajlandó lenne egy ilyen megegyezés megkötésére.
„Száz százalékban nem!
– mondta Elena Lasconi.
Mint ismeretes, a PNL, az USR és az RMDSZ a négy évvel ezelőtti választások után már kormányzott egyszer közösen, de a nézeteltérések miatt a koalíció felbomlott.
Az RMDSZ amúgy a jelek szerint igencsak kapós potenciális partner a román pártok körében, hiszen, mint arról beszámoltunk, hétfőn este Sorin Grindeanu PSD-s közlekedési miniszter sem zárkózott el a magyar szervezettel való esetleges kormányzati együttműködés elől.
Lehetségesnek nevezte a PSD és az RMDSZ közötti koalíció létrehozását a választásokat követően a nagyobbik román kormánypárt első alelnöke, Sorin Grindeanu, aki szerint az is megtörténhet, hogy a magyar alakulat adja a kormányfőt ebben a felállásban.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!