Sorin Grindeanu szívesen látná a hatalomban az RMDSZ-t a választásokat követően
Fotó: Sorin Grindeanu/Facebook
Lehetségesnek nevezte a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ közötti koalíció létrehozását a választásokat követően a nagyobbik román kormánypárt első alelnöke, Sorin Grindeanu, aki szerint az is megtörténhet, hogy a magyar alakulat adja a miniszterelnököt ebben a felállásban.
2024. szeptember 30., 21:382024. szeptember 30., 21:38
2024. szeptember 30., 23:102024. szeptember 30., 23:10
A közlekedési minisztériumot irányító politikust hétfőn este faggatták az év végén rendezendő parlamenti és államfőválasztás várható eredményeiről, a megmérettetés utáni lehetséges politikai szövetségkötésekről az Antena3 hírtelevízió stúdiójában. Amikor arról kérdezték, hogy melyik alakulattal léphet koalícióra a legnagyobb támogatottsággal rendelkező PSD a törvényhozási megmérettetést követően, Sorin Grindeanu először is leszögezte, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) kizárják az együttműködést.
Grindeanu – akit máris első számú esélyesnek tartanak arra, hogy átvegye a PSD irányítását, amennyiben a jelenlegi pártelnök-kormányfőt, Marcel Ciolacut államfővé választják – egyértelműnek nevezte, hogy egyik parlamenti párt sem fog 50 százalékos többséget szerezni a törvényhozási megmérettetésen, így koalícióra lesz szükség.
Hozzátette, nem biztos abban, hogy folytatni tudják a jelenlegi együttműködést a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), közösen kormányozhatnának azonban szerinte az RMDSZ-szel. „Kevés lenne a többséghez a PSD és az RMDSZ koalíciója, de lássuk a választási eredményeket. De ha folytatódik is a kormányzás a PNL-lel, fontos lenne, hogy helyet kapjon ebben a koalícióban az RMDSZ is, mégpedig a stabilitás érdekében. Adhatnák ők a miniszterelnököt is, ha Marcel Ciolacut államfővá választják” – jelentette ki Sorin Grindeanu. Hozzátette, az is a hárompárti koalíció kialakítását támasztja alá, hogy a romániai önkormányzati képviselők 95 százalékát a PSD, a PNL és az RMDSZ adja.
Az Antena3 újságírói emlékeztették a politikust az RMDSZ-nek a közigazgatási átszervezés terén képviselt álláspontjára, miszerint a szövetség egységes régióként képzeli el Hargita, Kovászna és Maros megyét. A PSD első alelnöke úgy felelt, hogy ő is dolgozott a helyi közigazgatásban, ismeri a rendszert, és az átszervezéshez szerinte nem szükséges módosítani az alkotmányt.
Amikor a műsorban felvetették, hogy az RMDSZ jó kapcsolatokat ápol a Fidesszel, Magyarország pedig „oroszbarát politikát” folytat, ezzel kapcsolatban Grindeanu úgy válaszolt: Magyarország tagja az Európai Uniónak. „Az RMDSZ sohasem volt olyan párt, amely ellenállást fejtett volna ki az európai politikákkal szemben. Lehet, hogy Magyarországon, de itt Romániában az RMDSZ nem tett Európa-ellenes kijelentéseket” – jelentette ki a PSD első alelnöke, hozzátéve: nem tud arról, hogy Kelemen Hunor szövetségi elnök járt volna Moszkvában.
A Krónika egyébként két héttel ezelőtt Kolozsváron tett látogatása során megkérdezte Marcel Ciolacu kormányfőt, a PSD elnökét és államfőjelöltjét, hogy államelnökké választása esetén kinevezne-e magyar kormányfőt egy esetleges PSD–RMDSZ-koalíció esetén. „Várjuk meg, mit határoznak a románok” – felelte a választások kimenetelére utalt a kormányfő.
Elsősorban kampánycélból tett látogatást Kolozsváron szombaton az államelnöki tisztségre pályázó Marcel Ciolacu kormányfő, megtekintve többek között a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontot építkezési munkálatait.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!