Az extrém hőmérsékletek a romániai városi lakosság felét fogják érinteni 2040-re

extrém hőmérsékletek, hőség, nyár, meleg

A nagyvárosokban egyre elviselhetetlenebb lesz a nyár

Fotó: Pixabay.com

A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel: gyakoribb és erősebb hőhullámok, valamint kiterjedt aszályok sújtják az országot.

Krónika

2024. október 30., 14:022024. október 30., 14:02

Az ENSZ figyelmeztetést bocsátott ki: ha nem történnek azonnali és hatékony lépések, az évszázad végére a globális átlaghőmérséklet akár 3 Celsius-foknál is nagyobb mértékben emelkedhet – olvasható a News.ro hírügynökség cikkében.

Borús kilátások Romániában

„Az év napjainak közel fele meghaladta az 1,5 Celsius fokos küszöböt, amelyet a párizsi egyezményben határoztak meg. Ez riasztó irányt mutat az éghajlat alakulásában, ami mélyreható hatással van az ökoszisztémákra és a társadalomra” – szerepel az InfoClima friss jelentésében. Románia az elmúlt hét évtizedben egyre intenzívebb hőhullámokkal szembesül. 1950 és 2023 között ezek időtartama és gyakorisága jelentősen megnőtt,

a legtöbb régióban 10-15 napos, míg az ország délnyugati és keleti részén több mint 25-30 napos növekedést regisztráltak.

Az előrejelzések szerint ez a tendencia az évszázad végéig folytatódik, komoly hatást gyakorolva a közegészségügyre és a gazdaságra.

A klímaváltozásról szóló jelentés egyik szerzője, Bogdan Antonescu fizikus szerint a globális átlaghőmérséklet példátlan, mintegy 1,2 Celsius-fokos emelkedése megváltoztatta a hőhullámok jellemzőit.

„Az iparosodás előtti időszakhoz képest a hőhullámok ma gyakoribbak, intenzívebbek, hosszabbak, és komoly társadalmi-gazdasági hatást gyakorolnak.

Ahogy a globális átlaghőmérséklet tovább emelkedik, ezek hatásai is fokozódnak. Súlyosabb hőstressz, több haláleset és egyre nagyobb gazdasági veszteségek várhatók. Az aktuális hőhullámok világosan jelzik, hogy sürgős intézkedésekre van szükség az üvegházhatású gázok koncentrációjának csökkentésére.

Ellenkező esetben 2050-re Bukarestben akár négy, átlagosan 12 napos hőhullám is lehet évente, a hőstresszes órák száma pedig megduplázódhat 2023-hoz képest”

– figyelmeztet a fizikus.

Aszály és erős viharok

A közzétett jelentés szerint a hőhullámok mellett az aszály is komoly kihívást jelent Románia számára. A mérsékelt, súlyos és extrém aszály által érintett területek növekedtek, különösen 2018-2020 és 2021-2023 között. A 2018-2021 közötti aszály volt a leghosszabb a feljegyzések szerint, és pusztító hatással volt a mezőgazdaságra és az élelmiszer-biztonságra. Az elsivatagosodási tendencia folytatódik, mélyen érintve az ökoszisztémákat és a mezőgazdasági termelést. Emellett egyre gyakoribbá váltak az erős viharok is: 1940 és 2023 között megfigyelhető volt az ezek létrejöttének kedvező feltételek fokozódása, különösen Románia keleti és északi részén.

„A 2025-2050 közötti és az évszázad végi előrejelzések szerint ezek az extrém időjárási jelenségek intenzívebbé válnak, negatívan hatva a mezőgazdaságra és az infrastruktúrára

– hangsúlyozzák a szakértők.

extrém hőmérsékletek, hőség, nyár, meleg Galéria

Egyre gyakoribbak lesznek az extrém hőmérsékletek

Fotó: Barabás Ákos

Városi hőszigetek

A kutatók arra is rámutattak, hogy városiasodás felerősíti a klímaváltozás hatásait. A városok melegebbek és szárazabbak, mint a vidéki területek – ezt a jelenséget városi hőszigetnek nevezik, ahol a hőmérsékletkülönbségek elérhetik akár a 7-8 Celsius-fokot is.

A klímaszakértők szerint 2040-re a hőhullámok és az extrém hőmérsékletek az városi lakosság mintegy 50 százalékát érintik majd, különösen Bukarestben és Craiován.

Ez a helyzet integrált városi politikákat és természetalapú megoldásokat követel, mert a globális átlaghőmérséklet növekedésével az emberiség közel kerül a visszafordíthatatlan „klímaváltozási fordulópontokhoz” – vélik a szakemberek.

A szakértők szerint az Atlanti-óceán meridionális áramlásának gyengülése csökkentheti a csapadék mennyiségét, és súlyosbíthatja az aszályokat Romániában, befolyásolva a mezőgazdaságot és az élelmiszer-biztonságot. Az előrejelzések és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése kulcsfontosságúvá vált, akárcsak az Európai Zöld Megállapodás és az Európai Klímatörvény célkitűzései, amelyek 2050-re tűzték ki a klímasemlegességet.

A romániai lakosságot nem igazán érdekli a klímaváltozás

A jelentés szerzői figyelmeztetnek, hogy bár Románia tett, tesz lépéseket az energiahatékonyság növelése és a megújuló energiaforrások előmozdítása érdekében, a nemzeti klímatörvény hiánya és döcögős végrehajtás rávilágítanak egy átfogó stratégia szükségességére.

napraforgó, aszály, meleg Galéria

A klímaváltozás kihat a mezőgazdaságra is

Fotó: Pinti Attila

„Bár a fosszilis tüzelőanyagok dominálnak, vannak tervek a megújuló és nukleáris kapacitások bővítésére 2050-ig. A gazdaság villamosítása és az energiatárolási infrastruktúra fejlesztése létfontosságú a klímasemlegesség eléréséhez. A közvélemény azonban vegyes:

bár a klímaváltozás problémaként elismert, a romániaiak mindössze 4 százaléka tartja nemzeti prioritásnak, inkább a gazdasági aggodalmak dominálnak esetükben.

A News.ro cikke kiemeli, hogy az ENSZ a COP29 (a Felek Konferenciája) előtt két héttel, amelyet Bakuban, Azerbajdzsánban tartanak, újra vészjelzést adott ki, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi klímavállalások nem elégségesek ahhoz, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fokra korlátozzák (az iparosodás előtti szinthez képest).

Az ENSZ szerint a jelenlegi tervek 2,6-3,1 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést eredményeznek ebben az évszázadban, ami azt jelenti, hogy nulla az esély arra, hogy a Párizsban 2015-ben kitűzött 1,5 fokos célt elérjék.

Az ENSZ jelentése szerint a 2030-ra vállalt kibocsátás-csökkentési ígéretek nem teljesülnek, és ha teljesülnének is, a hőmérséklet emelkedése így is elérhetné a katasztrofálisnak számító 2,6-2,8 fokot.

korábban írtuk

Őszi, téli virágzások, „megbolonduló” növények: megszűnőben égövünk négy évszakos felosztása   
Őszi, téli virágzások, „megbolonduló” növények: megszűnőben égövünk négy évszakos felosztása   

Miként alkalmazkodnak a növények a klímaváltozáshoz, mennyire tekinthető „normálisnak” a jelenség, hogy ősszel is virágoznak fák?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Választási manipulációval gyanúsított izraeli exügynökkel való találkozóval vádolják Geoanát

A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.

Választási manipulációval gyanúsított izraeli exügynökkel való találkozóval vádolják Geoanát
2024. október 30., szerda

Öt kábítószerrel és pszichotróp anyaggal bővül az ellenőrzés alatt álló szerek listája

Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Öt kábítószerrel és pszichotróp anyaggal bővül az ellenőrzés alatt álló szerek listája
2024. október 30., szerda

Felmérés: Ciucă nehezen, de bejuthat az elnökválasztás második fordulójába

Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.

Felmérés: Ciucă nehezen, de bejuthat az elnökválasztás második fordulójába
2024. október 29., kedd

Nicolae Ciucă nem kér az államelnöki fizetésből

Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.

Nicolae Ciucă nem kér az államelnöki fizetésből
2024. október 29., kedd

Rossz hír a szökevényeknek: még több büntetést kapnak

Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.

Rossz hír a szökevényeknek: még több büntetést kapnak
2024. október 29., kedd

Lasconi közös jobboldali elnökjelölt kiválasztását javasolja – Ciucă reagált

Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.

Lasconi közös jobboldali elnökjelölt kiválasztását javasolja – Ciucă reagált
2024. október 29., kedd

Lelki és érzelmi gondok miatt tárcsázzák a legkisebbek a segélyhívót a legtöbb alkalommal

Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.

Lelki és érzelmi gondok miatt tárcsázzák a legkisebbek a segélyhívót a legtöbb alkalommal
2024. október 29., kedd

Fontosnak tartja az elnökjelölti vitákat a romániai választópolgárok számottevő többsége

A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.

Fontosnak tartja az elnökjelölti vitákat a romániai választópolgárok számottevő többsége
2024. október 29., kedd

Ciucă: tagja voltam a kommunista pártnak, de nem voltam kommunista

Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.

Ciucă: tagja voltam a kommunista pártnak, de nem voltam kommunista
2024. október 28., hétfő

Lelövik a Románia légterébe illetéktelenül behatoló légi járműveket, elkészült a törvénytervezet

A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.

Lelövik a Románia légterébe illetéktelenül behatoló légi járműveket, elkészült a törvénytervezet