Ausztria továbbra is hajthatatlan, Románia ezúttal is a schengeni övezeten kívül maradhat

•  Fotó: Schengenvisainfo.com

Fotó: Schengenvisainfo.com

Egyre kedvezőtlenebbek az előjelek az uniós belügyminiszterek csütörtöki tanácskozása előtt, amelyen Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról kellene dönteni. Karl Nehammer osztrák kancellár kedden megismételte: a migráns- és a határőrizeti problémák miatt ellenzi a román és a bolgár csatlakozást.

Balogh Levente

2022. december 06., 17:222022. december 06., 17:22

2022. december 13., 12:012022. december 13., 12:01

Bár Klaus Iohannis román államfő arról beszélt: továbbra is zajlanak a tárgyalások Románia schengeni csatlakozásáról, amelyek az utolsó pillanatig tartanak majd, az esélyek egyre csökkennek. Karl Nehammer osztrák kancellár ugyanis kedden megerősítette: országa nem támogatja Románia és Bulgária csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli uniós övezethez.

Az osztrák kormányfő a tiranai EU–Nyugat-Balkán-csúcs előtt leszögezte: országa ellenzi a két ország csatlakozását.

„A belügyminiszter egyértelmű volt: nincs jóváhagyás Ausztria részéről a Bulgáriával és Romániával történő bővítésre. Több időre van szükség. Ausztriában 75 ezer regisztrálatlan illegális migráns tartózkodik. Ez azt jelenti, hogy átugrottak az EU külső határán, és eljutottak egy belső tagállamba, vagyis Ausztriába. Előbb ezekre a biztonsági kérdésekre kell választ találnunk” – szögezte le Karl Nehammer. A kancellár mindössze egy nappal azután lebegtette meg ismét a vétót, hogy Lucian Bode román belügyminiszter ismét Bécsbe utazott, hogy megpróbálja álláspontja megváltoztatására bírni az osztrák felet.

A nap folyamán korábban Gerhard Karner belügyminiszter is kijelentette: Bécs fenntartja a jogot, hogy megvétózza a román és a bolgár csatlakozást, nem enged a nyomásnak, és továbbra is elutasítja a két ország felvételét. A Kleine Zeitung című napilap belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a feltételes támogatás sem jöhet szóba, vagyis az, hogy a két ország 2023 nyarán csatlakozhasson, ha teljesít bizonyos feltételeket.

Klaus Iohannis román államfő ugyanakkor némi kincstári optimizmussal szintén Tiranában arról beszélt: a tárgyalások az utolsó pillanatig tartanak majd.

Emlékeztetett, a téma az uniós belügyminiszterek tanácskozásán, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtöki ülésén kerül napirendre, addig folyamatosan zajlanak az egyeztetések a határozat szövegéről. Arról a lehetőségről, hogy az EU Tanácsa ne csomagban, hanem külön-külön döntsön Románia és Bulgária felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, Iohannis kijelentette: szerinte megoldás található egy olyan döntés meghozatalára, amely mindkét országnak megfelel.

korábban írtuk

Hollandia és Svédország megenyhült, ám Ausztria továbbra is ellenzi Románia schengeni integrációját
Hollandia és Svédország megenyhült, ám Ausztria továbbra is ellenzi Románia schengeni integrációját

Annak ellenére, hogy Svédország parlamentje pénteken zöld jelzést adott Románia schengeni csatlakozásának, amelyet immár Hollandia is támogat, Ausztria továbbra is ellenzi, hogy az országot felvegyék a határellenőrzés nélküli övezetbe. 

Lucian Bode belügyminiszter közösségi oldalán az osztrák bejelentésekre úgy reagált: Ausztria migrációs problémái nem róhatók fel Romániának, a migránsok nem Románián keresztül haladnak, ezért nem érdemli meg a minden valós alapot nélkülöző büntetést. A miniszter elismételte: Románia a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét teljesítette, és ezt két szakértői bizottság állapította meg, amelyek jelentéseit olyan munkacsoportokban vitatták meg, és fogadták el, amelyekben Ausztria képviselői is jelen voltak.

Mint arról beszámoltunk, az osztrák kancellár és belügyminisztere az általuk kelet-balkáninak nevezett útvonalon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül Ausztriába érkező illegális migránsokra hivatkozva ellenzi a két ország schengeni csatlakozását. Az osztrák politikusok szerint az Ausztriába idén belépő mintegy százezer illegális migráns közül mintegy 75 ezret egyetlen olyan EU-tagállamban sem vettek nyilvántartásba, amelyen áthaladt. Az osztrák hatóságok vizsgálatai az érintettek mobiltelefonjai alapján azt az eredményt hozták, hogy többségük Bulgárián és Románián, vagyis a kelet-balkáni útvonalon haladt át.

Az EU határellenőrzési szerve, a Frontex adatai ugyanakkor azt mutatják, hogy míg a nyugat-balkáni útvonalon az idei év első kilenc hónapjában 170 százalékkal nőtt a migránsok száma, ugyanebben az időszakban 43 százalékkal csökkent a Romániába illegálisan belépők száma. A tagállamok belügyminiszterei csütörtökön ülnek össze, hogy megvitassák Románia, Bulgária és Horvátország felvételét a schengeni övezetbe. A döntés csakis abban az esetben érvényes, ha egyhangúlag szavazzák meg.

 

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó

Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó
2025. április 18., péntek

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt

Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt
2025. április 18., péntek

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata

Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata
2025. április 18., péntek

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését

Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését
2025. április 18., péntek

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is

Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is
2025. április 18., péntek

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje

Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje
2025. április 18., péntek

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek

Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek
2025. április 17., csütörtök

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint

Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint
2025. április 17., csütörtök

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát

Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától