Fotó: Facebook/ Ministerul Afacerilor Externe/ Ministry of Foreign Aff
Bogdan Aurescu szerint a Románia schengeni csatlakozásáról szóló tárgyalásokon sokat nyom a latban az ország NATO-ban betöltött szerepe és hozzájárulása az Oroszország ukrajnai háborújával szembeni fellépéshez. Sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a román állampolgárok vízumkötelezettségének eltörléséről is tárgyalt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, továbbá a fekete-tengeri régió figyelmesebb monitorozásának szükségességére is felhívta a figyelmet.
2022. november 30., 17:522022. november 30., 17:52
Erről a NATO-külügyminiszterek kétnapos bukaresti értekezletét lezáró szerdai sajtótájékoztatón beszélt a román diplomácia vezetője – írja az Agerpres.
Aurescu elmondta: Románia schengeni csatlakozása nem szerepelt ugyan a tanácskozás napirendjén, de tárgyalt erről a NATO-tagállamok külügyminisztereivel, rámutatva arra, hogy Románia teljesíti a csatlakozás feltételeit. Hozzátette:
A külügyminiszter beszámolója szerint a holland, svéd, cseh, szlovák, szlovén és olasz hivatali kollégájával is tárgyalt Schengenről, és mindegyikük határozottan támogatta Románia csatlakozását. Megjegyezte: megvannak az előfeltételei annak, hogy a svéd parlament pozitív döntést hozzon ebben az ügyben.
A NATO-külügyminiszterek kétnapos bukaresti értekezletét lezáró szerdai sajtótájékoztatón Aurescu arról is beszámolt, hogy
Közlése szerint abban állapodtak meg a kérdésben „nyitottságot mutató” Antony Blinkennel, hogy tájékoztató kampány induljon Romániában a vízumkérelmezők által teljesítendő feltételekről, csökkentve az elutasítások számát.
Aurescu szerint a kampánnyal kiszámíthatóbbá tennék a romániaiak számára a vízumkérelmezést. „Aki befizeti azt a 160 dolláros vízumkérelmi díjat, tudni fogja, hogy nem veszíti el a pénzt, hanem meg fogja kapni vízumot, mert megfelel az amerikai hatóságok által megkövetelt kritériumoknak” – magyarázta a külügyminiszter, akinek reményei szerint a következő időszakban lesznek előrelépések a vízumkötelezettség eltörlésének ügyében.
Rámutatott arra, hogy azért van szükség éberségre, mert Oroszország viselkedése kiszámíthatatlan. Példaként az utóbbi időszak incidenseit említette: az ukrajnai polgári infrastruktúrákat ért bombázásokat, a moldovai légtér fölött átrepülő rakétákat, vagy a szomszédos országok, a Moldovai Köztársaság és Lengyelország területére véletlenül becsapódó lövedékeket.
Aurescu szerint ezek miatt még jobban meg kell szervezni a térség megfigyelését.
– fogalmazott.
„A szövetségesek egyértelműen nyitottak arra, hogy képességeiket egyesítsék, integrálják és a jelenleginél hatékonyabban használják fel az információikat. Erről a NATO-n belül az elkövetkező időszakban még szó lesz” – mondta a külügyminiszter.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
1 hozzászólás