Fotó: Oneofus.eu
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke jogértelmező döntésként értékelte a Krónikának az Európai Unió bírósága ítéletét, amely egy román és egy amerikai állampolgárságú férfi Belgiumban kötött házassága kapcsán kimondta: a házastárs kifejezés nemileg semleges, így nem korlátozható az azonos nemű házastárs tartózkodási joga egy uniós tagállamban.
2018. június 05., 23:412018. június 05., 23:41
A Romániában zajló perben a CNCD is képviseltette magát, Asztalos Csaba, a testület elnöke már egy 2016-os tárgyaláson az azonos neműek házassághoz való joga mellett foglalt állást. Az EU bíróságának keddi döntését követően a Krónikának elmondta: jogértelmező döntésről van szó, amely nem csupán Romániára, hanem az EU valamennyi tagállamára érvényes.
Véleményem szerint ez azt jelenti, hogy ezt az értelmezést kell alkalmazni a többi jogkör, a munkához, bizonyos szolgáltatásokhoz és szociális segélyekhez való hozzáférés joga esetében is” – jelentette ki lapunk kérdésére Asztalos.
Amint arról beszámoltunk,
– döntött keddi ítéletében az Európai Unió Bírósága abban az ügyben, amelyben Relu Adrian Coman román állampolgár, valamint az amerikai állampolgárságú Robert Clabourn Hamilton érintett.
Romániának el kell ismernie az azonos nemű személyek között külföldön kötött házasságot – mondta ki kedden kihirdetett ítéletében az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága egy román–amerikai pár ügyében.
A két férfi 2010-ben kötött házasságot Belgiumban, a román hatóságok azonban a hatályos törvények értelmében ezt nem ismerték el, ezért nem biztosítottak három hónapnál hosszabb időtartamra szóló tartózkodási engedélyt az amerikai férfinak. Az ítélet értelmében a „házastárs” kifejezés az EU területén való tartózkodásra vonatkozó uniós előírások értelmében az azonos nemű házastársakra is kiterjed.
Az amerikai állampolgárságú Robert Clabourn Hamilton, valamint Relu Adrian Coman 2010-ben kötött házasságot Belgiumban
Fotó: Pinknews.co.uk
A bíróság pontosítja mindazonáltal, hogy a személyi állapot, amelynek körébe a házasságra vonatkozó szabályok tartoznak, a tagállamok hatáskörébe tartozó terület, és az uniós jog nem sérti e hatáskört, a tagállamok szabadságot élveznek tehát a tekintetben, hogy rendelkeznek-e, vagy sem azonos nemű személyek házasságáról.
Rámutatnak ugyanakkor: valamely tagállam azon kötelezettsége, hogy elismerje – kizárólag valamely, nem uniós állambeli állampolgár származékos tartózkodási jogának biztosítása szempontjából – az olyan, azonos nemű személyek közötti házasságot, amelyet egy másik tagállamban, annak jogával összhangban kötöttek, nem sérti ezen első tagállamban a házasság intézményét. A szabad mozgás elismerésére vonatkozó jog nem foglal magában olyan kötelezettséget egy tagállam számára, hogy az nemzeti jogában rendelkezzen az azonos nemű személyek közötti házasság intézményéről.
A két, egyaránt 44 éves férfi Brüsszelben kötött házasságot, mivel a belga törvények lehetővé teszik, hogy két, azonos nemű személy összeházasodjon. A román polgári törvénykönyv 227. cikkelye ugyanakkor megtiltja, hogy Románia területén elismerjék a más országban homoszexuálisok között köttetett házasságot még abban az esetben is, ha családegyesítésről van szó. A két férfi öt évvel ezelőtt perelte be a román államot, házasságuk elismerését kérve, majd az ügy a homoszexuálisok jogaiért küzdő ACCEPT Egyesület beadványa nyomán jutott el az alkotmánybíróságra.
Asztalos Csaba szerint érdekes helyzet alakult ki, hiszen Romániában nem ismerik el és nem is védik az azonos nemű párokat
Fotó: Facebook/ARDOR
Mint ismeretes, a szervezet azt szeretné, ha az alkotmányban egyértelműen leszögeznék: család csakis egy férfi és egy nő házassága nyomán jöhet létre. „Megszervezhetik a referendumot, én sem ellenzem, de annak jogilag úgysem lenne semmilyen hatása. 2016-ban ugyanis az alkotmánybíróság az 585-ös számú határozatában kimondta, hogy a család fogalma sokkal tágabb, mint amit módosítani akarnak a 48-as cikkelyben, amely jelenleg házastársakról beszél. Ugyanis a családi és a magánélethez való jogot a 26-os cikkely szabályozza. Az alkotmány értelmében jelenleg is csak egy férfi és egy nő között lehetséges a házasság, tehát maga az alkotmánymódosítás jogilag nem hoz semmi újat” – emelte ki a CNCD elnöke.
Hozzátette:
„Véleményem szerint előbb-utóbb alternatív elismerést és jogvédelmet kell biztosítani az azonos nemű pároknak, ez a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményén keresztül lehetséges. Mi javasoltunk egy törvénytervezetet, amelyben minimum standardot ajánlottunk, tehát például az örökbefogadást nem ismertük el” – emlékeztetett Asztalos Csaba.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
1 hozzászólás