Fotó: Wikipédia
Tovább bővülhet a román hadsereg amerikai gyártmányú harcjárműinek köre, miután az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta 95 JLTV (Joint Light Tactical Vehicles – egységes könnyű taktikai jármű) eladását Románia számára.
2023. március 15., 16:372023. március 15., 16:37
A hírt a Pentagon jelentette be kedden.
Románia 35 JLTV-t kért, és akár 129 járművet is vásárolhat, becslések szerint 104 millió dollár értékben.
A Pentagon Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége kedden értesítette a Kongresszust a lehetséges eladásról.
A Pentagon szerint a fővállalkozó az Oshkosh Corp.OSK.Nwas.
Mint arról beszámoltunk, a román védelmi tárca múlt héten erősítette meg, hogy Románia az Egyesült Államoktól egy zászlóaljnyi – vélhetően 54 – Abrams harckocsit vásárol.
Eközben más forrásból is bővítik a katonai kapacitást. Az izraeli Elbit Systemst hirdették ki győztesként négy, a román védelmi minisztérium által repülőgép-korszerűsítések, valamint az IAR 330-as helikopterekhez szükséges elektronikai hadviselési egységek, elektro-optikai infravörös (EOIR) rendszerek és Brightnite rendszerek szállítására kiírt pályázaton.
A szerződésben foglaltakat a cég szerint a haditengerészet IAR helikoptereinek korábbi sikeres korszerűsítését követően a következő egy év során teljesítik.
Egy másik szerződés keretében az Elbit Systems egy teljes elektronikai hadviselési (EW) csomagot szállít, beleértve a radarjelző vevőt (RWR), a lézerjelző rendszert (LWS), az infravörös rakétajelző rendszert (IR MWS) és az ellenintézkedés-elosztó rendszert (CMDS). A rendszereket egy romániai cégnek szállítják, hogy hat PUMA helikopterre telepítsék és integrálják, további hat helikopterre szóló jövőbeni opcióval. A szerződés a román fegyveres erők más platformjaira már telepített korábbi EW-rendszerek telepítésének folytatásáról szól. A dokumentum hároméves időtartamra szól.
A vállalat egy harmadik szerződés keretében az Elbit Systems által gyártott HDTS kijelző- és nyomkövető rendszerket, SPECTRO XR elektro-optikai rendszereket, valamint egy intelligens kijelzőket, digitális térképeket és felderítő rendszereket tartalmazó repülőgép-küldetési csomagot is szállít. Az Elbit Systems a brassói IAR számára Brightnite rendszereket is szállít a Román Légierő Puma 330 SAR helikoptereihez. Ez a szerződés két évre szól.
A rendszer alkalmazkodik a mai összetett műveleti körülményekhez, és kiterjesztett hatótávolságú megfigyelésre tervezték nappal és éjszaka, különböző időjárási körülmények között. Emellett folyamatos célkeresési képességeket is biztosít a jobb műveleti helyzetfelismerés érdekében.
A BrightNite rendszert úgy tervezték, hogy leküzdje a látási korlátokat, és lehetővé tegye a küldetésen levő helikopterek hatékony és biztonságos vezetését éjszaka és nehéz látási körülmények között, beleértve a zord időjárást, áramkimaradásokat, hóviharokat és homokviharokat. Nagy felbontású videoképeket továbbít a sisakkijelzőre (HMD). A rendszer egyidejűleg több pilóta számára is képes információkat megjeleníteni egy többfunkciós és intuitív kijelzőn.
amely a Román Légierő (RoAF) IAR 99 típusú, fejlett vadászrepülőgép-kiképző repülőgépét korszerűsíti.
Az IAR 99 ȘOIM egy fejlett kiképző repülőgép, és a korszerűsítés a Román Légierő pilótáinak vadászrepülőgépekre való hatékony átállását fogja támogatni, beleértve a Román Légierő F-16-os repülőgépeit is. A szerződés négy évre szól. Ez a modernizációs program egy korábbi, a Román Légierő kiképző repülőgépeire vonatkozó szerződést követ, amelyet az Avioane Craiovával együttműködve kötöttek, és mintegy 25 évvel az Elbit Systems első, az IAR 99-es repülőgépek korszerűsítésére vonatkozó szerződése után ítélték oda.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti védelmi tárcánál további 40-50 fegyverzet- és eszközbeszerzési program van folyamatban. Románia tavaly írt alá szerződést Norvégiával 32 használt F-16-os harci repülőgép megvásárlásáról: ezeket várhatóan idén és 2024 folyamán fogják leszállítani. Az F-16-os repülőrajokra átmeneti megoldásként tekintenek, az ötödik generációs F-35-ös harci repülők beszerzéséig, amelyekből az első rajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. A bukaresti haderő-korszerűsítési tervekben szereplő hét Patriot rakétaelhárító rendszer közül eddig négyet vásároltak meg: kettőt már átvettek, másik kettőnek az érkezése pedig az első negyedév végéig várható.
A román hadsereg feleszerelését saját fejlesztésű eszközökkel is korszerűsítik: ezek között egy olyan, „taktikai zsebdrónról” tett említést, amely utcai harcokban segítheti a katonákat közvetlen környezetük felderítésében. A román haditechnikai kutatóközpont egy 100 kilométeres hatósugarú, pilóta nélküli repülőgépet is kifejlesztett, most pedig annak függőleges fel- és leszállásra képes változatán dolgozik. Ezeket – jóváhagyásukat követően – rendszeresíteni akarják a hadseregben. Másfelől a bukaresti védelmi tárca hét Watchkeeper X típusú robotrepülőgép-rendszer beszerzéséről írt alá a szerződést az izraeli Elbit Systemsszel, és a napokban tárgyalásokat folytat a török gyártóval az ukrajnai háborúban hírnevet szerzett Bayraktar-2-es harci drónok vásárlásáról, amelyek beszerzéséhez hozzájárult már a román parlament.
Románia 2017-től összterméke (GDP) 2, míg ettől az évtől GDP-je 2,5 százalékát fordítja védelmi kiadásokra, a kormány célként tűzte ki ugyanis, hogy a román fegyveres erők lépést tartsanak technikai felszereltség tekintetében a NATO-tagállamokkal. Nicolae Ciucă miniszterelnök a román hadsereg különleges műveleti erői létrehozásának 20. évfordulója alkalmából a múlt héten kijelentette: folytatni kell a hadsereg korszerűsítését, mert NATO-tagként Romániának is hozzá kell járulnia az ország történelmének legerősebb biztonsági garanciáit nyújtó katonai szövetség működtetéséhez.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!