Fotó: Wikipédia
Tovább bővülhet a román hadsereg amerikai gyártmányú harcjárműinek köre, miután az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta 95 JLTV (Joint Light Tactical Vehicles – egységes könnyű taktikai jármű) eladását Románia számára.
2023. március 15., 16:372023. március 15., 16:37
A hírt a Pentagon jelentette be kedden.
Románia 35 JLTV-t kért, és akár 129 járművet is vásárolhat, becslések szerint 104 millió dollár értékben.
A Pentagon Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége kedden értesítette a Kongresszust a lehetséges eladásról.
A Pentagon szerint a fővállalkozó az Oshkosh Corp.OSK.Nwas.
Mint arról beszámoltunk, a román védelmi tárca múlt héten erősítette meg, hogy Románia az Egyesült Államoktól egy zászlóaljnyi – vélhetően 54 – Abrams harckocsit vásárol.
Eközben más forrásból is bővítik a katonai kapacitást. Az izraeli Elbit Systemst hirdették ki győztesként négy, a román védelmi minisztérium által repülőgép-korszerűsítések, valamint az IAR 330-as helikopterekhez szükséges elektronikai hadviselési egységek, elektro-optikai infravörös (EOIR) rendszerek és Brightnite rendszerek szállítására kiírt pályázaton.
A szerződésben foglaltakat a cég szerint a haditengerészet IAR helikoptereinek korábbi sikeres korszerűsítését követően a következő egy év során teljesítik.
Egy másik szerződés keretében az Elbit Systems egy teljes elektronikai hadviselési (EW) csomagot szállít, beleértve a radarjelző vevőt (RWR), a lézerjelző rendszert (LWS), az infravörös rakétajelző rendszert (IR MWS) és az ellenintézkedés-elosztó rendszert (CMDS). A rendszereket egy romániai cégnek szállítják, hogy hat PUMA helikopterre telepítsék és integrálják, további hat helikopterre szóló jövőbeni opcióval. A szerződés a román fegyveres erők más platformjaira már telepített korábbi EW-rendszerek telepítésének folytatásáról szól. A dokumentum hároméves időtartamra szól.
A vállalat egy harmadik szerződés keretében az Elbit Systems által gyártott HDTS kijelző- és nyomkövető rendszerket, SPECTRO XR elektro-optikai rendszereket, valamint egy intelligens kijelzőket, digitális térképeket és felderítő rendszereket tartalmazó repülőgép-küldetési csomagot is szállít. Az Elbit Systems a brassói IAR számára Brightnite rendszereket is szállít a Román Légierő Puma 330 SAR helikoptereihez. Ez a szerződés két évre szól.
A rendszer alkalmazkodik a mai összetett műveleti körülményekhez, és kiterjesztett hatótávolságú megfigyelésre tervezték nappal és éjszaka, különböző időjárási körülmények között. Emellett folyamatos célkeresési képességeket is biztosít a jobb műveleti helyzetfelismerés érdekében.
A BrightNite rendszert úgy tervezték, hogy leküzdje a látási korlátokat, és lehetővé tegye a küldetésen levő helikopterek hatékony és biztonságos vezetését éjszaka és nehéz látási körülmények között, beleértve a zord időjárást, áramkimaradásokat, hóviharokat és homokviharokat. Nagy felbontású videoképeket továbbít a sisakkijelzőre (HMD). A rendszer egyidejűleg több pilóta számára is képes információkat megjeleníteni egy többfunkciós és intuitív kijelzőn.
amely a Román Légierő (RoAF) IAR 99 típusú, fejlett vadászrepülőgép-kiképző repülőgépét korszerűsíti.
Az IAR 99 ȘOIM egy fejlett kiképző repülőgép, és a korszerűsítés a Román Légierő pilótáinak vadászrepülőgépekre való hatékony átállását fogja támogatni, beleértve a Román Légierő F-16-os repülőgépeit is. A szerződés négy évre szól. Ez a modernizációs program egy korábbi, a Román Légierő kiképző repülőgépeire vonatkozó szerződést követ, amelyet az Avioane Craiovával együttműködve kötöttek, és mintegy 25 évvel az Elbit Systems első, az IAR 99-es repülőgépek korszerűsítésére vonatkozó szerződése után ítélték oda.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti védelmi tárcánál további 40-50 fegyverzet- és eszközbeszerzési program van folyamatban. Románia tavaly írt alá szerződést Norvégiával 32 használt F-16-os harci repülőgép megvásárlásáról: ezeket várhatóan idén és 2024 folyamán fogják leszállítani. Az F-16-os repülőrajokra átmeneti megoldásként tekintenek, az ötödik generációs F-35-ös harci repülők beszerzéséig, amelyekből az első rajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. A bukaresti haderő-korszerűsítési tervekben szereplő hét Patriot rakétaelhárító rendszer közül eddig négyet vásároltak meg: kettőt már átvettek, másik kettőnek az érkezése pedig az első negyedév végéig várható.
A román hadsereg feleszerelését saját fejlesztésű eszközökkel is korszerűsítik: ezek között egy olyan, „taktikai zsebdrónról” tett említést, amely utcai harcokban segítheti a katonákat közvetlen környezetük felderítésében. A román haditechnikai kutatóközpont egy 100 kilométeres hatósugarú, pilóta nélküli repülőgépet is kifejlesztett, most pedig annak függőleges fel- és leszállásra képes változatán dolgozik. Ezeket – jóváhagyásukat követően – rendszeresíteni akarják a hadseregben. Másfelől a bukaresti védelmi tárca hét Watchkeeper X típusú robotrepülőgép-rendszer beszerzéséről írt alá a szerződést az izraeli Elbit Systemsszel, és a napokban tárgyalásokat folytat a török gyártóval az ukrajnai háborúban hírnevet szerzett Bayraktar-2-es harci drónok vásárlásáról, amelyek beszerzéséhez hozzájárult már a román parlament.
Románia 2017-től összterméke (GDP) 2, míg ettől az évtől GDP-je 2,5 százalékát fordítja védelmi kiadásokra, a kormány célként tűzte ki ugyanis, hogy a román fegyveres erők lépést tartsanak technikai felszereltség tekintetében a NATO-tagállamokkal. Nicolae Ciucă miniszterelnök a román hadsereg különleges műveleti erői létrehozásának 20. évfordulója alkalmából a múlt héten kijelentette: folytatni kell a hadsereg korszerűsítését, mert NATO-tagként Romániának is hozzá kell járulnia az ország történelmének legerősebb biztonsági garanciáit nyújtó katonai szövetség működtetéséhez.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
szóljon hozzá!