Fotó: Beliczay László
Az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné az orvosoknak, hogy 70 éves korukig vezető beosztást tölthessenek be a közkórházakban.
2023. november 02., 15:272023. november 02., 15:27
2023. november 02., 17:562023. november 02., 17:56
Az egészségügyi reformról szóló törvényt, illetve az autizmussal élő személyeknek nyújtott szolgáltatásokat szabályozó törvényt módosító jogszabályjavaslatot a Mentsétek meg Romániát (USR) és a Jobboldal Ereje támadta meg az alkotmánybíróságon júniusban.
A két ellenzéki párt szerint a jogszabályjavaslat nem tartotta tiszteletben a jogszerűség elvét sem, mivel a vezető beosztások betöltését érintő változások „egyáltalán nem voltak indokoltak vagy megalapozottak”.
A talárosok most az Agerpres szerint megállapították, hogy a törvénytervezetet valóban a kétkamarás törvényhozás alkotmányos elvét sértő módon fogadta a parlament, mert a képviselőházban megszavazott változata jelentősen eltér a szenátusitól. Az alkotmánybíróság szerint ugyanakkor az is az alaptörvénybe ütközik, hogy a jogalkotók egy olyan törvényt módosítottak, aminek semmi köze nem volt a közkórházakban betöltött tisztségek szabályozásához.
Az USR csütörtökön délután közölte: a koalíció számított az alkotmánybíróság elutasító döntésére, ezért a kormány néhány napja sürgősségi rendeletet fogadott el arról, hogy az orvosok 70 éves korukig vezető beosztást tölthessenek be a közkórházakban. Az ellenzéki párt szerint ennek az a magyarázata, hogy a hazai egészségügyi rendszert a koalícióhoz kötődő egyetemi tanárok egy szűk csoportja „tartja foglyul”. „Ennek a csoportnak pedig az az érdeke, hogy minél hosszabb ideig uralhassa a hazai közkórházakat” – véli közleményében az USR, felszólítva a parlamentet, hogy utasítsa majd el ezt a sürgősségi rendeletet.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!