Fotó: Beliczay László
Az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság azt a törvénytervezetet, amely lehetővé tenné az orvosoknak, hogy 70 éves korukig vezető beosztást tölthessenek be a közkórházakban.
2023. november 02., 15:272023. november 02., 15:27
2023. november 02., 17:562023. november 02., 17:56
Az egészségügyi reformról szóló törvényt, illetve az autizmussal élő személyeknek nyújtott szolgáltatásokat szabályozó törvényt módosító jogszabályjavaslatot a Mentsétek meg Romániát (USR) és a Jobboldal Ereje támadta meg az alkotmánybíróságon júniusban.
A két ellenzéki párt szerint a jogszabályjavaslat nem tartotta tiszteletben a jogszerűség elvét sem, mivel a vezető beosztások betöltését érintő változások „egyáltalán nem voltak indokoltak vagy megalapozottak”.
A talárosok most az Agerpres szerint megállapították, hogy a törvénytervezetet valóban a kétkamarás törvényhozás alkotmányos elvét sértő módon fogadta a parlament, mert a képviselőházban megszavazott változata jelentősen eltér a szenátusitól. Az alkotmánybíróság szerint ugyanakkor az is az alaptörvénybe ütközik, hogy a jogalkotók egy olyan törvényt módosítottak, aminek semmi köze nem volt a közkórházakban betöltött tisztségek szabályozásához.
Az USR csütörtökön délután közölte: a koalíció számított az alkotmánybíróság elutasító döntésére, ezért a kormány néhány napja sürgősségi rendeletet fogadott el arról, hogy az orvosok 70 éves korukig vezető beosztást tölthessenek be a közkórházakban. Az ellenzéki párt szerint ennek az a magyarázata, hogy a hazai egészségügyi rendszert a koalícióhoz kötődő egyetemi tanárok egy szűk csoportja „tartja foglyul”. „Ennek a csoportnak pedig az az érdeke, hogy minél hosszabb ideig uralhassa a hazai közkórházakat” – véli közleményében az USR, felszólítva a parlamentet, hogy utasítsa majd el ezt a sürgősségi rendeletet.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!