Fotó: Gábos Albin
Alkotmánybírósághoz fordult az ombudsman az oktatási törvény azon cikkelye miatt, amely kimondja, hogy az érdemösztöndíjakat minden osztályban a diákok legalább 30 százalékának kell odaítélni, felhívva a figyelmet arra, hogy ez a rendelkezés zavart kelt az érdemösztöndíjak odaítélésének alapját képező értékeket illetően.
2024. január 24., 07:592024. január 24., 07:59
„A vitatott jogi rendelkezések sértik az előreláthatóság és a jogi szabályok egyértelműségének elvét (.... ), amivel összefüggésben úgy véljük, hogy
és nem felel meg a jogszabályokra jellemző kiszámíthatóság és hozzáférhetőség kritériumainak, ahogyan azokat mind az Emberi Jogok Európai Bíróságának, mind az Alkotmánybíróságnak az ítélkezési gyakorlatában kimondták” – hívja fel a figyelmet az ombudsman, hangsúlyozva, hogy
„Az érdemösztöndíj odaítélése közoktatási intézményben az egyes általános iskolai és gimnáziumi osztályok tanulóinak legalább 30 százaléka számára jogbizonytalansághoz vezet, ami az oktatáshoz való jog megsértését vonja maga után, abban a kontextusban, amelyben az egyszerű százalékos arányra való hivatkozás, az iskolai teljesítmény és a tanulmányi érdemek értékelésére vonatkozó kritérium hiányában, nélkülöz minden jogi logikát” – teszi hozzá az ombudsman.
A panasz szerint az ombudsman véleménye szerint
mivel az osztályzat az iskolai teljesítmény objektív kifejezője, és az általános iskolai és a gimnáziumi oktatási rendszer alapja.
Közel 8500 olyan diák kap érdemi ösztöndíjat, akiknek az átlaga nem éri el az átmenő 5-öst, közülük pedig majdnem 2500-nak még 4-esnél is alacsonyabb az átlaga – derül ki az oktatási minisztérium jelentéséből.
Eltörölné az oktatási minisztérium azt a gyakorlatot, hogy az iskolai ösztöndíjak esetében a tanulmányi átlag határozza meg, ki jogosult a támogatásra.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!