2012. november 15., 08:562012. november 15., 08:56
A sürgősségi rendelettervezet értelmében a parlament illetékes szakbizottságainak javaslatára a törvényhozás két háza együttes ülésen szavazva válthatná le a testület tagjait. Mint ismeretes, a köztévé vezetése esetében jelenleg is ez a helyzet, ami azt eredményezte, hogy kormányváltáskor az új többség – arra hivatkozva, hogy az előző vezetés nem működött megfelelően – elutasítja a televízió működéséről szóló, éves jelentést, ami a vezetés lemondatásával egyenértékű. Ezt követően neki tetsző személyeket ültethet a televíziót irányító testületbe.
A CNA esetében viszont a jelenlegi szabályozás szerint hat évre választanak meg minden tagot, akiket nem lehet meneszteni, mandátumuk így több kormányzati cikluson is átível, és elvileg biztosítja, hogy ne az aktuális hatalom diktálja a döntéseiket. Az új módosítástervezet értelmében a televízióhoz hasonlatos rendszer állna elő a CNA-nál is: a dokumentum három olyan esetet nevez meg, amelyben a vezetés meneszthető.
Ezek közül az egyik az éves jelentés parlament általi elutasítása, a második, ha a testület hat hónapig képtelen ellátni feladatát, a harmadik pedig az, ha valamely tagot jogerősen elítélnek. A tagoktól elméleti jártasságot és legalább ötéves, audiovizuális médiában szerzett tapasztalatot követelnek meg.
A tervezet többek között azt is előírná, hogy a kábelszolgáltatók az előző évi nézettségi adatok alapján rangsorolják a tévécsatornákat, ami megnehezítené az új adók felvételét a műsorcsomagba.
Az ellenzéki újságírók és a CNA több tagja szerint a kormányrendelet Dan Voiculescu médiamágnás, az USL-ben részt vevő Konzervatív Párt alapító elnöke piaci érdekeinek érvényesítését szolgálná, gátolná az új szereplők belépését a román médiapiacra, ugyanakkor politikai kontroll alá helyezné a médiahatóságot. Răsvan Popescu, a CNA elnöke közölte, a testület csak a sajtóból ismeri a médiatörvény módosítására vonatkozó kormányzati elképzeléseket, de az ezekkel kapcsolatos „technikai” észrevételeit eljuttatta a kabinetnek.
George Simion győzelme nem csak Románia európai irányvonalát változtatná meg radikálisan, hanem nagyobb hatással lenne Európa egészére, mint azt Orbán Viktor gondolja – jelentette ki a Krónikának adott videóinterjúban Cristian Pîrvulescu politológus.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.