A romániai lakosság 36 százaléka kész beoltatni magát koronavírus ellen, amint lehetősége nyílik, 26 százalék kivár, 38 százalék viszont sem most, sem máskor nem kíván élni az oltás lehetőségével
Fotó: MTI/Vasvári Tamás
Óriási az eltérés a romániai vidéki és a városi lakosság között az oltási hajlandóság tekintetében, a városiak körében csaknem kétszer többen készek kérni a vakcinát, amint erre lehetőségük nyílik a Reveal Marketing Research legfrissebb, csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérése szerint.
2021. január 14., 11:502021. január 14., 11:50
A Hotnews.ro portál által idézett közvélemény-kutatás eredményei szerint a vidékiek alig 24 százaléka nyitott az immunizációra, amint az lehetővé válik számára, miközben a városi lakosok 45 százaléka mondta azt, hogy kész beoltatni magát.
A kormány célja az, hogy szeptemberre 10,4 millió ember megkapja a koronavírus elleni oltást – jelentette be szerdán a kormányülést követően Florin Cîţu miniszterelnök.
A fiatalok inkább kivárnak, a felmérés eredményei szerint a szakmával rendelkező fiatalok 36 százaléka, és a millenniumi generáció egyedül élő tagjai is azt mondták, be akarják oltatni magukat, de csak majd később.
A felmérés készítői ugyanakkor összefüggést találtak a végzettség és az oltási hajlandóság között.
A vakcinát mindössze később kérők között 53 százalékos az egyetemet végzettek, 40 százalékos a középfokú végzettséggel és 7 százalékos a négyosztállyal rendelkezők aránya.
Még mindig nem rendeződött az oltóközpontok finanszírozásának kérdése: bár a kiszivárgott információk szerint a bukaresti kormánynak szerdai ülésén el kellett volna fogadnia a jogszabályt, az végül csak pénteken kerül napirendre.
Ezzel szemben az oltást elutasítók körében 66 százalékos a nők és 34 százalékos a férfiak aránya.
Csupán az erre jogosult alkalmazottak mintegy fele adatná be magának az új típusú koronavírus elleni vakcinát az oltási kampány második szakaszában. A prefektusok szerint hatékonyabb tájékoztatási kampányra lenne szükség sztárok, lelkészek bevonásával.
Az oltást megtagadók körében 54 százalékos azok aránya, akik szerint nem végeztek elég tesztet, 48 százalék a mellékhatásoktól tart, 41 százalék pedig nem hiszi, hogy a vakcina hatékony lenne a Covid-19 ellen.
A vasárnap reggel 7 órai urnanyitástól kezdődően öt választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Cáfolta vasárnap a belügyminisztérium, hogy a megismételt elnökválasztás első fordulójának napjára időzítve hackertámadás érte volna az intézmény honlapját.
Tilos fotókat vagy videófelvételeket készíteni a szavazólapról – hívta fel a figyelmet a Központi Választási Iroda (BEC).
Egy francia portál azt állítja, feltárta, hogyan avatkozott be Oroszország a 2024 novemberi romániai elnökválasztásba, amelyet érvénytelenítettek, és amely nyomán vasárnap tartják az újra kiírt voksolás első fordulóját.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Húsz lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton – közölte esti sajtótájékoztatóján Monica Dajbog.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) szombat este figyelmeztetett, hogy az elmúlt órákban súlyos közúti balesetekről és pusztító tüzekről szóló álhírek kezdtek el terjedni az online térben.
A május 4-ei romániai elnökválasztás megszervezése minden demokratikus normának eleget tesz – jelentette ki Marcel Ciolacu, az amerikai Szövetségi Választási Bizottság alelnökével, James Edwin „Trey” Trainorral folytatott megbeszélésen.
Az idei a legdrágább elnökválasztás, a jelöltek eddig több mint 130 millió lejt költöttek eddig kampányra – közölte szombaton az Expert Forum nevű civil szervezet.
Az elnökválasztási kampány alatt 149 lehetséges jogsértésről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez; ezek közül öt alaptalannak bizonyult, hármat még vizsgálnak – közölte szombati sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
szóljon hozzá!