Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az idei választások menetrendjéről tartott legutóbbi koalíciós tárgyalások eredménytelenül zárultak, de a vitát folytatják, mert „nem állhatnak a közvélemény elé mindössze egyetlen választásról szóló megállapodással” – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője.
2024. február 13., 15:302024. február 13., 15:30
A szenátor elmondta, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindössze arra hatalmazta fel a hétfői tárgyalásokon részt vevő politikusait, hogy a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonásáról egyeztessenek a PSD-vel, ezért nem tudtak megállapodni az idei választások teljes menetrendjében.
„Nem állhatunk a közvélemény elé mindössze egyetlen választásról szóló megállapodással, mert az kissé komolytalannak tűnne” – jelentette ki a kormánypárti politikus. Hozzátette:
„Nagyon érdekel bennünket, hogy rögzítsük az időpontokat, és állapodjunk meg az idei választások lépéseiről” – magyarázta.
A PSD szóvivője elismerte, hogy a koalíciós alkudozások bizonyos részletei bizalmasak. „Egyértelmű, hogy az emberek komolyságot, kiszámíthatóságot várnak el tőlünk, és azt szeretném, hogy a koalíción belüli tárgyalások azt eredményezzék, amit az emberek elvárnak” – fogalmazott. Megjegyezte, hogy a PSD összevonások nélkül is készen áll az idei választásokra.
Újfent nem jutottak dűlőre a román balliberális kormánypártok az idei választások összevonásáról, így megtörténhet, hogy a négy megmérettetés közül egyet sem rendeznek egy időben, hanem – az eredeti elképzelés alapján – külön-külön.
Mint ismeretes, a PSD elnöke, Marcel Ciolacu kedden bejelentette, hogy a koalíció vezetői pénteken újra összeülnek tárgyalni a választások összevonásának kivitelezhetőségéről. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott, hogy kedd esti ülésén a PNL vezetősége „kiigazítani vagy árnyalni” fogja a párt álláspontját az idei választásokról.
A színfalak mögött tovább zajlik az egyeztetés a bukaresti koalíciós kormány két pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között a választások összevonásáról, miután a héten nem sikerült megállapodásra jutniuk.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!