A Legfelsőbb Védelmi Tanács eljárást kezdeményez a TikTok ellen
Fotó: Haáz Vince
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
2024. november 28., 18:392024. november 28., 18:39
Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia. Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak.
– fogalmaztak.
A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált. ,,Oroszország egyre inkább érdekelt a román társadalom közügyeinek és kohéziójának befolyásolásában” – szögezték le.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy
Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le.
Hozzátették, ily módon a szóban forgó jelöltnek sokkal nagyobb volt a láthatósága a felületen a többi jelölthöz képest, akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai. A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal a közösségimédia-platform megszegte a választások lebonyolítását szabályozó törvényt, ami a választás eredményére is kihatott – olvasható a közleményben.
A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!