Belül tágasabb. A többség szerint az EU-tagság jó, és nem szabadna kilpni, de nőtt azok száma, akik szerint nem feltétlenül hozott csak jó dolgokat
Fotó: Facebook/European Commission
A romániai polgárok közel fele szerint az ország európai uniós csatlakozása inkább pozitív eredményekkel járt – derül ki egy friss felmérésből.
2024. május 09., 20:562024. május 09., 20:56
2024. május 09., 21:002024. május 09., 21:00
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés szerint a megkérdezettek 47,6 százaléka vélekedik úgy, hogy az uniós csatlakozás inkább előnyös volt, ami erőteljes növekedés a 2014-es 35,2 százalékhoz képest.
Azok aránya, akik szerint sem előnyös, sem hátrányos nem volt, 21,9 százalék – ők tíz éve még 41,5 százaléknyian voltak. A PNL és a PSD alkotta kormánykoalíció szavazói közöl 52 százalék, az AUR támogatóinak 34, míg a jobboldali ADU pártszövetség szimpatizánsainak 75 százaléka gondolja úgy, hogy az EU-csatlakozás előnyös volt Románia számára.
Emellett a 18 és 29 éves kor közöttiek 61, a 30 és 44 közöttiek 36, a 45 és 59 év közöttiek a 48, míg a 60 év fölöttieknek a 48 százaléka osztja ezt az álláspontot.
Az alacsony jövedelműek körében 33, a közepes jövedelműek között 54, a magas jövedelműek soraiban pedig 67 százalék látja pozitívan az uniós tagságot. Emellett a bukarestiek 64, a nagyvárosiak 59, a kisvárosi lakosok 45, illetve a falusiak 39 százaléka tartja inkább előnyösnek az EU-hoz való tartozást.
Arra a kérdésre, hogy milyen prioritásokat kell felvállalniuk az EP-be a június 9-i választás nyomán bejutó romániai képviselőknek, a többség – 42,3 százalék – azt mondta: azért kell küzdjenek, hogy a romániai polgárok ugyanolyan jogokkal rendelkezzenek, mint a többi európai polgár.
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy az emberek inkább tájékozottnak vagy tájékozatlannak tartják magukat az uniós intézmények – a román EP-képviselők, az EP, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa – tevékenysége kapcsán. A válaszokból kiderül:
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék. Eközben egy, az IRES által készített közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 73 százaléka mondja azt, hogy Romániának az EU-ban kell maradnia, míg 23 százalék szerint ki kellene lépnie.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!