Belül tágasabb. A többség szerint az EU-tagság jó, és nem szabadna kilpni, de nőtt azok száma, akik szerint nem feltétlenül hozott csak jó dolgokat
Fotó: Facebook/European Commission
A romániai polgárok közel fele szerint az ország európai uniós csatlakozása inkább pozitív eredményekkel járt – derül ki egy friss felmérésből.
2024. május 09., 20:562024. május 09., 20:56
2024. május 09., 21:002024. május 09., 21:00
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés szerint a megkérdezettek 47,6 százaléka vélekedik úgy, hogy az uniós csatlakozás inkább előnyös volt, ami erőteljes növekedés a 2014-es 35,2 százalékhoz képest.
Azok aránya, akik szerint sem előnyös, sem hátrányos nem volt, 21,9 százalék – ők tíz éve még 41,5 százaléknyian voltak. A PNL és a PSD alkotta kormánykoalíció szavazói közöl 52 százalék, az AUR támogatóinak 34, míg a jobboldali ADU pártszövetség szimpatizánsainak 75 százaléka gondolja úgy, hogy az EU-csatlakozás előnyös volt Románia számára.
Emellett a 18 és 29 éves kor közöttiek 61, a 30 és 44 közöttiek 36, a 45 és 59 év közöttiek a 48, míg a 60 év fölöttieknek a 48 százaléka osztja ezt az álláspontot.
Az alacsony jövedelműek körében 33, a közepes jövedelműek között 54, a magas jövedelműek soraiban pedig 67 százalék látja pozitívan az uniós tagságot. Emellett a bukarestiek 64, a nagyvárosiak 59, a kisvárosi lakosok 45, illetve a falusiak 39 százaléka tartja inkább előnyösnek az EU-hoz való tartozást.
Arra a kérdésre, hogy milyen prioritásokat kell felvállalniuk az EP-be a június 9-i választás nyomán bejutó romániai képviselőknek, a többség – 42,3 százalék – azt mondta: azért kell küzdjenek, hogy a romániai polgárok ugyanolyan jogokkal rendelkezzenek, mint a többi európai polgár.
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy az emberek inkább tájékozottnak vagy tájékozatlannak tartják magukat az uniós intézmények – a román EP-képviselők, az EP, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa – tevékenysége kapcsán. A válaszokból kiderül:
A felmérés április 12. és 20. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék. Eközben egy, az IRES által készített közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 73 százaléka mondja azt, hogy Romániának az EU-ban kell maradnia, míg 23 százalék szerint ki kellene lépnie.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
szóljon hozzá!