A romániaiak többnyire elégedettek az életükkel
Fotó: 123RF
Az Eurostat 2023-as felmérése szerint az Európai Unió (EU) polgárainak átlagos életelégedettségi mutatója 7,3 pont volt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. Meglepő módon Románia 7,7 ponttal a második helyen végzett a 7,8 pontot elért Finnország mögött.
2025. január 25., 09:272025. január 25., 09:27
Az Eurostat friss felmérése szerint a romániaiak épp annyira elégedettek az életükkel, mint az osztrákok, a belgák és a szlovénok.
A Világbank adatai alapján Románia hazai összterméke (GDP) 2023-ban 406,2 milliárd USD volt, ami az egyik legalacsonyabb az EU-ban. Továbbá a szegénységi ráta 2022-ben 21,2 százalék volt, ami az uniós átlag felett húzódik.
Az életelégedettség és a gazdasági mutatók közötti ellentmondás több tényezőre vezethető vissza. A szakemberek szerint a szubjektív jólét nem mindig korrelál közvetlenül a gazdasági mutatókkal. A családi és közösségi kapcsolatok erőssége, a kulturális értékek és az egyéni elvárások mind befolyásolják az emberek életelégedettségét.
A legalacsonyabb értékeléseket Bulgáriában (5,9), valamint Lettországban és Görögországban (mindkettő 6,9) regisztrálták. Összességében Bulgária kivételével minden országban 6 feletti átlagos életelégedettségi értékelést értek el, ami azt jelenti, hogy a felmérés válaszadói inkább elégedettnek, mint elégedetlennek nyilvánították magukat.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!