A romániaiak többnyire elégedettek az életükkel
Fotó: 123RF
Az Eurostat 2023-as felmérése szerint az Európai Unió (EU) polgárainak átlagos életelégedettségi mutatója 7,3 pont volt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. Meglepő módon Románia 7,7 ponttal a második helyen végzett a 7,8 pontot elért Finnország mögött.
2025. január 25., 09:272025. január 25., 09:27
Az Eurostat friss felmérése szerint a romániaiak épp annyira elégedettek az életükkel, mint az osztrákok, a belgák és a szlovénok.
A Világbank adatai alapján Románia hazai összterméke (GDP) 2023-ban 406,2 milliárd USD volt, ami az egyik legalacsonyabb az EU-ban. Továbbá a szegénységi ráta 2022-ben 21,2 százalék volt, ami az uniós átlag felett húzódik.
Az életelégedettség és a gazdasági mutatók közötti ellentmondás több tényezőre vezethető vissza. A szakemberek szerint a szubjektív jólét nem mindig korrelál közvetlenül a gazdasági mutatókkal. A családi és közösségi kapcsolatok erőssége, a kulturális értékek és az egyéni elvárások mind befolyásolják az emberek életelégedettségét.
A legalacsonyabb értékeléseket Bulgáriában (5,9), valamint Lettországban és Görögországban (mindkettő 6,9) regisztrálták. Összességében Bulgária kivételével minden országban 6 feletti átlagos életelégedettségi értékelést értek el, ami azt jelenti, hogy a felmérés válaszadói inkább elégedettnek, mint elégedetlennek nyilvánították magukat.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!