A romániaiak többnyire elégedettek az életükkel
Fotó: 123RF
Az Eurostat 2023-as felmérése szerint az Európai Unió (EU) polgárainak átlagos életelégedettségi mutatója 7,3 pont volt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. Meglepő módon Románia 7,7 ponttal a második helyen végzett a 7,8 pontot elért Finnország mögött.
2025. január 25., 09:272025. január 25., 09:27
Az Eurostat friss felmérése szerint a romániaiak épp annyira elégedettek az életükkel, mint az osztrákok, a belgák és a szlovénok.
A Világbank adatai alapján Románia hazai összterméke (GDP) 2023-ban 406,2 milliárd USD volt, ami az egyik legalacsonyabb az EU-ban. Továbbá a szegénységi ráta 2022-ben 21,2 százalék volt, ami az uniós átlag felett húzódik.
Az életelégedettség és a gazdasági mutatók közötti ellentmondás több tényezőre vezethető vissza. A szakemberek szerint a szubjektív jólét nem mindig korrelál közvetlenül a gazdasági mutatókkal. A családi és közösségi kapcsolatok erőssége, a kulturális értékek és az egyéni elvárások mind befolyásolják az emberek életelégedettségét.
A legalacsonyabb értékeléseket Bulgáriában (5,9), valamint Lettországban és Görögországban (mindkettő 6,9) regisztrálták. Összességében Bulgária kivételével minden országban 6 feletti átlagos életelégedettségi értékelést értek el, ami azt jelenti, hogy a felmérés válaszadói inkább elégedettnek, mint elégedetlennek nyilvánították magukat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke utasította el azt a forgatókönyvet, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő legyen a kormánykoalíció jelöltje a májusi, megismételt elnökválasztáson.
Az EBESZ parlamenti közgyűlésének romániai küldöttségét vezető Iulian Lőrincz, illetve az USR szenátusi frakcióvezetője, Ștefan Pălărie szerdán Maria Telaliannal, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának igazgatójával tárgyalt.
Őrizetbe vett a Szervezettbűnözés- és Terrorelleni Ügyosztály (DIICOT) három kábítószercsempészt, akik rendhagyó módon próbálták feltűnés nélkül Bukarestbe juttatni a Spanyolországból becsempészett közel 30 kilogramm kábítószert.
Megússza a 30 millió euró kenőpénz elfogadása miatt alapfokon kapott 11 év és nyolc hónap börtönbüntetést Bukarest ötödik kerületének volt polgármestere, Marian Vanghelie.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán ismételten arról beszélt, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
Az erdészeti szakszervezetek szerdán 10 és 14 óra között a kormány székhelye előtt tüntetnek az erdészeti alkalmazottak fizetését 25 százalékkal csökkentő jogszabály ellen.
Elena Lasconi és Nicușor Dan sem hagyta szó nélkül Klaus Iohannis exelnök által magánrepülőgépekre költött összegeket, az AUR pedig közleményben kommentálta a kiadások nyilvánosságra hozását.
Bárkit szívesebben látna a válaszadók többsége Crin Antonescu helyett a hárompárti bukaresti kormánykoalíció közös államfőjelöltjeként – derül ki egy friss felmérésből.
A választási folyamat menetrendjét rögzítő kormányhatározatnak megfelelően március 20-án, csütörtökön kiderül, hogy kik indulnak a májusi államfőválasztáson.
Összesen 113 millió lejt fizetett az elnöki hivatal Klaus Iohannis idén lemondott államfő repülőútjaira – derült ki kedden este, miután az elnöki hivatal nyilvánosságra hozta a volt elnök 2015 januárja és 2025 februárja közötti repülőútjainak költségeit.
szóljon hozzá!