Fotó: Twitter/MaranMatters
A megkérdezett romániai polgárok nagy többsége nem támogatja, hogy Románia fegyverrel és lőszerrel segítse Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb, hétfőn ismertetett felmérésből.
2023. március 20., 15:592023. március 20., 15:59
A G4Media.ro portál megrendelésére készült kutatás szerint a válaszadók 64 százaléka utasítja el, hogy Románia fegyverrel támogassa Ukrajnát, míg 32 százalék fegyvert is szállítana.
Arra is rákérdeztek, hogy orosz támadás esetén Romániának fegyveres segítséget kell-e nyújtania Moldovának.
A válaszadók többsége – 47 százalék – nemmel válaszolt, míg 39 százalék igennel. A megkérdezettek 10 százaléka nem tudott érdemi választ adni.
12 százalék nem tudott véleményt mondani.
A Putyinnal egyetértők legnagyobb arányban a 18-30 éves korosztályból kerültek ki, ebben a szegmensben 30 százalék az arányuk.
Rákérdeztek egy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek tulajdonított kijelentésre is, amely szerint Ukrajnának területeket kellene átengednie a béke érdekében, a Nyugatnak pedig véget kell vetnie az Oroszország elleni szankcióknak.
Ezzel 28 százalék ért egyet, míg 56 százalék elutasítja.
A többiek köztes álláspontot képviselnek, amit egy ötfokozatú skálán kellett bejelölniük.
Rákérdeztek az EU-val kapcsolatos tájékozottságra is: azt firtatták, elhiszik-e a válaszadók azt a kijelentést, miszerint az EU arra kötelez, hogy rovarokat együnk?
33 százalék válaszolta azt, hogy ez tény, míg 50 százalék értett egyet azzal, hogy ez csupán EU-ellenes propaganda.
Azt is megkérdezték, a válaszadók szerint jó-e vagy sem Románia számára, hogy az EU tagja.
A 18-30 éves korosztály körében 69 százalék azok aránya, akik szerint az EU-tagság inkább előnyökkel jár, míg a 65 éven felüliek körében azok vannak 46 százaléknyian, akik szerint inkább hátrányos.
A koronavírus elleni oltási kampányra is rákérdeztek.
A válaszokból kiderül, hogy a megkérdezettek 58 százaléka szerint az oltások és az oltási stratégia nem tett jót az emberek egészségének, és csupán 36 százalék gondolja úgy, hogy kedvező hatásuk volt.
A felmérés március 11. és 17. között készült 1150 mintán, a hibahatár 3 százalék.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!