Fotó: Twitter/MaranMatters
A megkérdezett romániai polgárok nagy többsége nem támogatja, hogy Románia fegyverrel és lőszerrel segítse Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb, hétfőn ismertetett felmérésből.
2023. március 20., 15:592023. március 20., 15:59
A G4Media.ro portál megrendelésére készült kutatás szerint a válaszadók 64 százaléka utasítja el, hogy Románia fegyverrel támogassa Ukrajnát, míg 32 százalék fegyvert is szállítana.
Arra is rákérdeztek, hogy orosz támadás esetén Romániának fegyveres segítséget kell-e nyújtania Moldovának.
A válaszadók többsége – 47 százalék – nemmel válaszolt, míg 39 százalék igennel. A megkérdezettek 10 százaléka nem tudott érdemi választ adni.
12 százalék nem tudott véleményt mondani.
A Putyinnal egyetértők legnagyobb arányban a 18-30 éves korosztályból kerültek ki, ebben a szegmensben 30 százalék az arányuk.
Rákérdeztek egy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek tulajdonított kijelentésre is, amely szerint Ukrajnának területeket kellene átengednie a béke érdekében, a Nyugatnak pedig véget kell vetnie az Oroszország elleni szankcióknak.
Ezzel 28 százalék ért egyet, míg 56 százalék elutasítja.
A többiek köztes álláspontot képviselnek, amit egy ötfokozatú skálán kellett bejelölniük.
Rákérdeztek az EU-val kapcsolatos tájékozottságra is: azt firtatták, elhiszik-e a válaszadók azt a kijelentést, miszerint az EU arra kötelez, hogy rovarokat együnk?
33 százalék válaszolta azt, hogy ez tény, míg 50 százalék értett egyet azzal, hogy ez csupán EU-ellenes propaganda.
Azt is megkérdezték, a válaszadók szerint jó-e vagy sem Románia számára, hogy az EU tagja.
A 18-30 éves korosztály körében 69 százalék azok aránya, akik szerint az EU-tagság inkább előnyökkel jár, míg a 65 éven felüliek körében azok vannak 46 százaléknyian, akik szerint inkább hátrányos.
A koronavírus elleni oltási kampányra is rákérdeztek.
A válaszokból kiderül, hogy a megkérdezettek 58 százaléka szerint az oltások és az oltási stratégia nem tett jót az emberek egészségének, és csupán 36 százalék gondolja úgy, hogy kedvező hatásuk volt.
A felmérés március 11. és 17. között készült 1150 mintán, a hibahatár 3 százalék.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!