A romániai polgárok többsége nem támogatja, hogy Románia fegyvert szállítson Ukrajnának, és Moldovát sem segítenék katonailag

•  Fotó: Twitter/MaranMatters

Fotó: Twitter/MaranMatters

 

A megkérdezett romániai polgárok nagy többsége nem támogatja, hogy Románia fegyverrel és lőszerrel segítse Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató legfrissebb, hétfőn ismertetett felmérésből.

Balogh Levente

2023. március 20., 15:592023. március 20., 15:59

A G4Media.ro portál megrendelésére készült kutatás szerint a válaszadók 64 százaléka utasítja el, hogy Románia fegyverrel támogassa Ukrajnát, míg 32 százalék fegyvert is szállítana.

Ugyanakkor szintén 64 százalék ért egyet azzal, hogy továbbra is támogatni kell az ukrajnai menekülteket, míg 31 százalék elutasítja ezt.

Arra is rákérdeztek, hogy orosz támadás esetén Romániának fegyveres segítséget kell-e nyújtania Moldovának.

A válaszadók többsége – 47 százalék – nemmel válaszolt, míg 39 százalék igennel. A megkérdezettek 10 százaléka nem tudott érdemi választ adni.

A megkérdezettek közel negyede – 24 százalék – ért egyet Vlagyimir Putyin orosz elnök narratívájával, miszerint az ukrajnai háború a Nyugat miatt tört ki, 59 százalék viszont elutasítja.

12 százalék nem tudott véleményt mondani.

A Putyinnal egyetértők legnagyobb arányban a 18-30 éves korosztályból kerültek ki, ebben a szegmensben 30 százalék az arányuk.

Rákérdeztek egy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek tulajdonított kijelentésre is, amely szerint Ukrajnának területeket kellene átengednie a béke érdekében, a Nyugatnak pedig véget kell vetnie az Oroszország elleni szankcióknak.

Ezzel 28 százalék ért egyet, míg 56 százalék elutasítja.

A válaszadók 30 százaléka szerint az Oroszország elleni EU-s szankciók teljes mértékben indokoltak, 10 százalék szerint pedig egyáltalán nem.

A többiek köztes álláspontot képviselnek, amit egy ötfokozatú skálán kellett bejelölniük.

Rákérdeztek az EU-val kapcsolatos tájékozottságra is: azt firtatták, elhiszik-e a válaszadók azt a kijelentést, miszerint az EU arra kötelez, hogy rovarokat együnk?

33 százalék válaszolta azt, hogy ez tény, míg 50 százalék értett egyet azzal, hogy ez csupán EU-ellenes propaganda.

Azt is megkérdezték, a válaszadók szerint jó-e vagy sem Románia számára, hogy az EU tagja.

63 százalék úgy válaszolt: Románia jól járt az uniós tagsággal, míg 26 százalék szerint többet veszített általa, mint amennyit nyert.

A 18-30 éves korosztály körében 69 százalék azok aránya, akik szerint az EU-tagság inkább előnyökkel jár, míg a 65 éven felüliek körében azok vannak 46 százaléknyian, akik szerint inkább hátrányos.

A koronavírus elleni oltási kampányra is rákérdeztek.

A válaszokból kiderül, hogy a megkérdezettek 58 százaléka szerint az oltások és az oltási stratégia nem tett jót az emberek egészségének, és csupán 36 százalék gondolja úgy, hogy kedvező hatásuk volt.

A felmérés március 11. és 17. között készült 1150 mintán, a hibahatár 3 százalék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 06., vasárnap

Elnökjelölteket népszerűsítő videók törlését is elrendelte a választási hatóság

Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.

Elnökjelölteket népszerűsítő videók törlését is elrendelte a választási hatóság
2025. április 06., vasárnap

Bolojan: Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett

Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.

Bolojan: Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett
2025. április 06., vasárnap

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat

Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&

„Ide férfikéz kell!” – a diszkriminációellenes tanácshoz fordul a katasztrófavédelem, miután egy kórházmenedzser menesztett egy női alkalmazottat
2025. április 05., szombat

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta

Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta
2025. április 05., szombat

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC

A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC
2025. április 05., szombat

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező

A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező
2025. április 05., szombat

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába

Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába
2025. április 05., szombat

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol

Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol
2025. április 05., szombat

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről

Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről
2025. április 05., szombat

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt

A román rendőrség szombati tájékoztatása szerint március 21. és április 3. között összesen 162 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügyekben, és 54 825 166 lej értékben foglaltak le javakat.

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt