Fotó: Veres Nándor
A romániai lakosság alig több mint fele úgy véli, hogy az idei választásokat – helyhatósági, európai parlamenti, államfői, parlamenti – korrekt módon fogják megszervezni – derül ki az INSCOP által a News.ro megbízásából készített felmérésből. A polgárok több mint egyharmada azonban úgy véli, hogy a választásokat nem tisztességesen szervezik meg, a legmagasabb arányt, 41 százalékot a parlamenti választások esetében regisztrálták.
2024. június 07., 13:192024. június 07., 13:19
A közvélemény-kutatás pénteken nyilvánosságra hozott eredményei szerint a lakosság 57,8 százaléka úgy véli, hogy az idei európai parlamenti és helyhatósági választások inkább tisztességesen lesznek megszervezve, 38,2 százalék gondolja ennek az ellenkezőjét, 4 százalék pedig azt mondta, nem tudja vagy nem válaszol.
Ami az államfőválasztásokat illeti, a megkérdezettek 58,1 százaléka gondolja úgy, hogy az idei elnökválasztásokat inkább korrekt módon, 37,6 százaléka inkább tisztességtelenül, 4,3 százaléka pedig azt az opciót jelölte meg, hogy nem tudja vagy nem válaszol.
4,5 százalék pedig azt felelte, nem tudja vagy nem válaszol.
Ha a pártpreferenciákat nézzük, akkor főként a PSD–PNL-szövetség és a jobboldali alakulatokat egyesítő ADU szavazói gondolják úgy, hogy a négy választás lebonyolítása korrekt lesz. Ennek ellenkezőjét pedig leginkább az AUR szavazói gondolják.
A felsőfokú végzettségűek, a vidéki lakosok és az állami alkalmazottak is tisztességes választásokra számítanak, míg a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb jövedelműek és a bukaresti lakosok nem bíznak ebben.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Elérkeztünk az idei választási szuperév első megmérettetéseihez: vasárnap egyszerre tartanak önkormányzati és európai parlamenti választásokat.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!