Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A romániai alkalmazottak fele megy idén nyaralni, a tavalyinál kisebb vagy legfeljebb azzal megegyező költségvetésből – derül ki a BestJobs felméréséből.
2022. július 05., 17:502022. július 05., 17:50
A világjárvány kitörése óta ez az első korlátozásmentes nyár, de a lakosság nyaralási terveit most a növekvő infláció és a megélhetési költségek általános emelkedése befolyásolja.
Az Agerpres hírügynökségnek elküldött felmérés arról tanúskodik, hogy a szabadságra készülők 31 százaléka a tavalyival megegyező büdzsét szán az üdülésre, 19 százaléka 30-50 százalékkal csökkentette a költségvetést, 41 százalék pedig úgy gondolja, hogy idén többet fog költeni, mint tavaly.
A BestJobs marketingigazgatója, Ana Vişian elmondta, míg tavaly a pandémia befolyásolta a románok nyaralási terveit, most a gazdasági helyzet jelenti a kihívást, amely nyomást gyakorol a nyaralási költségvetésre. „A szabadság és a kikapcsolódás azonban feltétlenül szükséges a mentális egészséghez és a kiégés megelőzéséhez, különösen az elmúlt két év után, amikor a társadalmi érintkezés és az utazás korlátozott volt.
– magyarázta Vişian.
A BestJobs által megkérdezett romániai munkavállalók mintegy 35%-a azt állítja, hogy nem maradtak szabadnapjai a tavalyi évről. További 31%-uknak kevesebb mint 10 szabadnapjuk maradt tavalyról, 16%-uknak 10 és 20 között van a megmaradt szabadnapok száma, 7%-uknak pedig még 20-nál is több nap áll rendelkezésére tavalyról.
Tavaly a romániaiak több mint 22 százaléka töltötte nyaralását exotikus helyeken, 31 százaléka pedig belföldön nyaralt, egészségügyi okokból. Nyolc százalék külföldön és belföldön is nyaralt a tavalyi év folyamán, 22 százalékuk azonban otthon ült. Idén más a helyzet.
36 százalék mondta azt, hogy belföldön nyaral, több mint 20 százalék pedig belföldön és külföldön is tervez üdülést.
Ami a szállást illeti, a megkérdezettek 51%-a a szállodát vagy panziót részesíti előnyben, 14% pedig azt fontolgatja, hogy bérelt vendégházban tölti a nyaralását. Mások olyan költségkímélő megoldásokat találtak, mint például a barátoknál, rokonoknál vagy ismerősöknél való elszállásolás (6%), a saját ingatlannal rendelkező vidéken való nyaralás (4%) vagy a kempingezés (3%).
A felmérés június 23-a és július 7-e között készült 1113 felnőtt korú internethasználó megkérdezésével – közölte az Agerpres hírügynökség.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!