Ioan Aurel Pop
Fotó: Alina Bianca Bălan
Tagadja a Román Akadémia elnöke, Ioan Aurel Pop, hogy együttműködött volna a Szekuritátéval.
2018. április 12., 22:512018. április 12., 22:51
2018. április 12., 23:082018. április 12., 23:08
Ioan Aurel Pop ezzel azokra a csütörtökön megjelent sajtóhírekre reagált, amelyek szerint az ő neve is megtalálható a Ceauşescu-rezsim 0225-ös katonai egységével együttműködő személyek listáján. Az említett katonai egység feladata volt a román emigránsok megfigyelése – írja az Agerpres.
A 22 című folyóirat szerint Ioan Aurel Pop, a Román Akadémia frissen megválasztott elnöke szerepel egy 1985-ös listán, amely a külügyi hírszerzéssel együttműködő személyek nevét tartalmazza.
Az Akadémia elnöke csütörtökön közölte a sajtóval, hogy semmiféle együttműködési megállapodást nem írt alá a Szekuritátéval, és
Ioan Aurel Pop felidézte, hogy a diktatúra idején csaknem lehetetlen volt külföldön, de még itthon is publikálni, hacsak nem pártpropaganda közléséről volt szó. Ştefan Pascu azzal kérte őt fel a cikkek megírására, hogy azok a román emigráció kiadványában fognak megjelenni, és ő nem utasíthatta el főnöke felkérését – magyarázta Ioan-Aurel Pop, aki szerint ez lehet az egyetlen magyarázat arra, hogy az ő neve is megjelenik a Szekuritáté emigránsokat figyelő kollaboránsainak listáján.
– tette hozzá a BBTE rektora és a Román Akadémia nemrégiben megválasztott elnöke.
Pop kifejtette, hogy 1989 előtt csak a kommunista tömb országaiba utazhatott, és nem vehette fel a kapcsolatot a román emigránsokkal. Kiemelte, hogy Münchenben latin paleográfiát szeretett volna tanulni, ösztöndíjat is kapott rá, de a Szekuritáté megakadályozta kiutazását, mert nem tartotta megbízhatónak.
A listát, amelyen kétszáz név szerepel, a Revista 22 című folyóirat közölte csütörtökön.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!