Ioan Aurel Pop
Fotó: Alina Bianca Bălan
Tagadja a Román Akadémia elnöke, Ioan Aurel Pop, hogy együttműködött volna a Szekuritátéval.
2018. április 12., 22:512018. április 12., 22:51
2018. április 12., 23:082018. április 12., 23:08
Ioan Aurel Pop ezzel azokra a csütörtökön megjelent sajtóhírekre reagált, amelyek szerint az ő neve is megtalálható a Ceauşescu-rezsim 0225-ös katonai egységével együttműködő személyek listáján. Az említett katonai egység feladata volt a román emigránsok megfigyelése – írja az Agerpres.
A 22 című folyóirat szerint Ioan Aurel Pop, a Román Akadémia frissen megválasztott elnöke szerepel egy 1985-ös listán, amely a külügyi hírszerzéssel együttműködő személyek nevét tartalmazza.
Az Akadémia elnöke csütörtökön közölte a sajtóval, hogy semmiféle együttműködési megállapodást nem írt alá a Szekuritátéval, és
Ioan Aurel Pop felidézte, hogy a diktatúra idején csaknem lehetetlen volt külföldön, de még itthon is publikálni, hacsak nem pártpropaganda közléséről volt szó. Ştefan Pascu azzal kérte őt fel a cikkek megírására, hogy azok a román emigráció kiadványában fognak megjelenni, és ő nem utasíthatta el főnöke felkérését – magyarázta Ioan-Aurel Pop, aki szerint ez lehet az egyetlen magyarázat arra, hogy az ő neve is megjelenik a Szekuritáté emigránsokat figyelő kollaboránsainak listáján.
– tette hozzá a BBTE rektora és a Román Akadémia nemrégiben megválasztott elnöke.
Pop kifejtette, hogy 1989 előtt csak a kommunista tömb országaiba utazhatott, és nem vehette fel a kapcsolatot a román emigránsokkal. Kiemelte, hogy Münchenben latin paleográfiát szeretett volna tanulni, ösztöndíjat is kapott rá, de a Szekuritáté megakadályozta kiutazását, mert nem tartotta megbízhatónak.
A listát, amelyen kétszáz név szerepel, a Revista 22 című folyóirat közölte csütörtökön.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
szóljon hozzá!