A reálosokon segítene a leginkább a középiskolai felvételi

Fejtörő. Mindenkinek előnye származna abból, ha a diákoknak a saját profiljuk tantárgyaira kellene nagyobb hangsúlyt fektetniük •  Fotó: Haáz Vince

Fejtörő. Mindenkinek előnye származna abból, ha a diákoknak a saját profiljuk tantárgyaira kellene nagyobb hangsúlyt fektetniük

Fotó: Haáz Vince

Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter nemrég kijelentette, hogy már 2022 őszén bevezethetik az „elit” középiskolák által tartott, kilencedik osztályba történő felvételi vizsgát. Az ötlet megosztja az érintetteket. A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium és a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium igazgatóját kérdeztük arról, hogy a két nagynevű erdélyi magyar középiskola miként viszonyul a kérdéshez, melyek az ötlet pozitívumai és negatívumai.

Simó Helga

2021. július 20., 08:002021. július 20., 08:00

Mátéfi István, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója úgy véli, hogy a középiskolai felvételi vizsga bevezetésének lehetnek előnyei és hátrányai is. Az intézményvezetőt Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter kijelentésére reagáltattuk, miszerint a középiskolák által tartott felvételi vizsgát már 2022 őszén bevezethetik, a megmérettetést pedig a nyolcadik osztályos képességvizsga előtt kellene megszervezni.

Elmondása szerint megtörténhet, hogy azoknak a tanulóknak, akik középiskolai felvételi vizsgán vesznek részt, nem kell képességvizsgázniuk is. Utóbbi továbbra is megmarad, de nem kell két vizsgán megméretkezniük a diákoknak. Arra is van kilátás, hogy például egy középiskola, amelynek 200 helye van a 9. osztályosok számára, a számítógépes elosztás után elfoglalható helyek 20–25 százalékát meghagyja azok számára, akik a képességvizsgán vettek részt – ismertette Cîmpeanu.

A középiskolai felvételi vizsgák ugyanazon a napon, ugyanabban az időben kezdődnének. Egy diák nem vehet részt két középiskola felvételijén.

korábban írtuk

Akár már 2022-ben bevezethetik a középiskolai felvételi vizsgákat
Akár már 2022-ben bevezethetik a középiskolai felvételi vizsgákat

Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter pénteken kijelentette, hogy a középiskolák által tartott felvételi vizsgát már 2022 őszén bevezethetik, amelyet a nyolcadik osztályos képességvizsga előtt kell megszervezniük. Elmondása szerint megtörténhet, hogy azoknak a tanulóknak, akik középiskolai felvételi vizsgát tesznek, nem kell részt venniük a k

Mátéfi István úgy véli, ha szabadon megválogathatják a felvételi tantárgyakat, akkor lehet, hogy a jelenleg hátrányban lévő reál szakosoknak is kedvezne az új rendszer, ami mindenképp pozitívum lenne. Jelen pillanatban ugyanis a magyar diákoknak, akik reál profilú osztályba szeretnének bejutni, két humán tantárgyból és matematikából is vizsgázniuk kell.

„Ha ilyen szempontból a tantárgyak úgy lesznek kijelölve, hogy a reál beállítottsággal rendelkező diákot támogatják, akkor ezt az ötletet jónak tartom. Volt rá ugyanis példa, évekkel ezelőtt, amikor reál profilú osztályba jelentkezőknek még egy pluszvizsgát kellett letenniük. A humán profilú osztályban pedig egy társadalomtudomány tantárgyból kellett vizsgázniuk. Ez még a számítógépes elosztás beindítása előtt történt, körülbelül 12–14 éve” – emlékeztetett az igazgató.

Jó, ha egy iskola saját maga dönthet

Ugyanakkor Popa Márta, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium igazgatója elmondta, minden olyan kezdeményezésnek örül, amely nagyobb teret ad az intézménynek, hogy saját maga döntsön fontos kérdésekben. Egyetért kollégájával abban, hogy mindenkinek előnye származna abból, ha a diákoknak a saját profiljuk tantárgyaira kellene nagyobb hangsúlyt fektetniük.

„Nem tudom, hogy pontosan hogyan képzelik el a minisztériumban a felvételi vizsga bevezetését, de ha szabad kezet adnának az iskolánknak, élnék a lehetőséggel, lenne egy pár javaslatom az iskolánk vezetőtanácsának. Például a reál osztályunk esetében csak a profilt erősítő tantárgyakból mérném fel a diákok készségeit, vigyázva arra, hogy a tételek a logikus gondolkodást célozzák meg” – nyilatkozta az iskolaigazgató.

Ezzel ugyanis elkerülnék azt a helyzetet, hogy a reál osztályukból olyan diák essen ki, aki matematikából megírja 9,50-et, de a románvizsgája gyenge. A humán–teológia osztályba való bejutáshoz viszont nem kérné a matematikavizsgát, de nagyobb hangsúlyt fektetnének a magyar irodalomra és az idegen nyelvekre.

Másfajta követelmények

Mátéfi István szerint az előnyök mellett azonban a hátrányokat is számításba kell venni. Úgy gondolja, hogy abban az esetben, ha minden iskola külön szervezné meg a felvételit, akkor a követelményrendszer is más lenne, mint jelenleg. Egyes diákoknak ez jót jelentene, másoknak kevésbé. A JZSUK vezetője eközben úgy véli, hogy a felvételi vizsga bevezetése az intézményükre nézve hátrányt jelentene abból a szempontból, hogy sok ügyes, más iskolából érdeklődő diákot veszítenének ezzel.

„Nem biztos, hogy kipróbálnák magukat ezen a vizsgán. Egyrészt azért, mert ha jól értesültem, akkor minden iskolában egyszerre szerveznék meg a megmérettetést, másrészt azért, mert nyolcadikban sok diák bátortalan, nem bízik magában. A diák szempontjából azt a hátrányt látom, hogy amennyiben nem megy el vizsgázni vagy sikertelen a próbálkozása, csak a helyek, maradékként fenntartott 20–25 százalékára pályázhat” – vélekedett Popa Márta.

Mindazonáltal a megfelelő körülmények mellett bevezetné a felvételi vizsgát az általa vezetett intézményben.

A vásárhelyi gimnázium igazgatója szerint a tanintézet vezetőségi tanácsának hatáskörébe tartozik a döntés, hogy egy intézménybe bevezessék-e a felvételi vizsgát. „Természetesen, abban az esetben, hogy ha valamit jót hoz az intézménynek, akkor mellette szavaznék. Ilyen értelemben támogatnám ezt az ötletet, azzal a megjegyzéssel, hogy ami a felvételi rendszert illeti, különösképpen a reál beállítottsággal rendelkező diákokat segíteném” – jelentette ki Mátéfi István.

Megmérettetés. A diákok számára nehéz lesz majd vizsgát választani •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Megmérettetés. A diákok számára nehéz lesz majd vizsgát választani

Fotó: Haáz Vince

A jelenlegi rendszer nem ideális, de elég jól bevált

Mátéfi István az oktatási miniszter azon kijelentésére is reagált, miszerint arra is van kilátás, hogy egy középiskola a számítógépes elosztás után elfoglalható helyek 20–25 százalékát meghagyhatja azok számára, akik csak a képességvizsgán vettek részt.

Szerinte egységesen kell ezt a dolgot kezelni: vagy felvételit szerveznek, vagy marad a számítógépes elosztás. Nem látja ennek a két rendszernek az összeillesztését, és nem tartja helyesnek azt, hogy bizonyos helyeket „fenntartsanak”.

Mátéfi István nem tagadja: van benne fantázia, tekintettel arra, hogy annak a diáknak is adnak egy második lehetőséget, aki első lépésben nem jutott be, de sok minden attól is függ, hogy ezeket az ötleteket milyen módszertan segítségével alkalmazzák. Ez ugyanis csak a kezdeti szakasz: ahhoz, hogy ezt gyakorlatba ültessék, minisztériumi szinten ki kell dolgozni a részleteket. Eközben úgy gondolja, hogy a jelenlegi vizsgarendszeren lehet más irányba is változtatni. „Ha szeretném azt a helyzetet korrigálni, hogy a reál beállítottságú tanulók hátrányban vannak, hiszen két tantárgyból, román meg magyar nyelv és irodalomból, valamint matematikából is vizsgáznak, akkor javasolnék egy olyan megoldást, hogy a reál tantárgynak legyen nagyobb súlya az ő esetükben. Például a reál tantárgynak legyen kétszeres súlya, a humán tantárgyaknak meg legyen kétszeres súlyuk azok számára, akik ilyen profilú osztályba készülnek. És ez nem tenné szükségessé azt, hogy az iskolák külön felvételi vizsgákat szervezzenek” – magyarázta az igazgató.

Mindemellett úgy gondolja, nagyon jó döntés volt, hogy az utóbbi időben a négy év átlaga a végső bejutójegy 20 százalékát teszi ki. Hangsúlyozta, hogy a 20%-ot meg kell hagyni a továbbiakban is azért, hogy a diákok ösztönözve legyenek, egész éven keresztül tanuljanak. Ugyanakkor azt sem szabad feledni, hogy egy-egy intézményben különböző a követelményrendszer, és lehetnek eltérések. Például egy vidéki iskolában nagyobb osztályzatokat kapnak ugyanarra a tudásra, mint egy városi elit iskolában.

A Bolyai igazgatója továbbra is megtartaná ezt a 20 százalékot, a bejutási átlag fennmaradó nyolcvan százalékával pedig „lehetne variálni”, próbálják úgy alakítani, hogy a humán és a reál tantárgyakból arányosan kelljen vizsgázniuk a diákoknak. Nem szabad ugyanis azt sem figyelmen kívül hagyni, hogy a román anyanyelvű tanulóknak 50–50%-ban van reál és humán tantárgyból vizsgájuk, mert nekik csak két megmérettetésen kell bizonyítaniuk.

Mátéfi István kijelentette, hogy ez egy nagyon összetett kérdés. „Évekkel ezelőtt az volt a gond, hogy a vidéki iskolákból könnyen bekerültek erős közösségekbe, és sokan nehezen állták meg a helyüket. Ezzel az új rendszerrel, hogy a korábbi négy év átlaga mindössze 20 százalékban számít be, jobban kialakult az egyensúly. Azt mondhatnánk, hogy bár a jelenlegi nem az ideális felvételi rendszer, de egy elég jól bevált vizsgarendszer” – összegzett a Bolyai Farkas Gimnázium vezetője.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Adóhátraléka van, nem fizette ki a bírságát? Nem kap építkezési engedélyt

Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.

Adóhátraléka van, nem fizette ki a bírságát? Nem kap építkezési engedélyt
2025. július 10., csütörtök

Mi okozta az elmúlt napok viharait? Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk a szélsőséges időjárási jelenségekhez

Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.

Mi okozta az elmúlt napok viharait? Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk a szélsőséges időjárási jelenségekhez
2025. július 10., csütörtök

Hivatalos: az izraeli Vaskupola védi majd Románia légterét is

Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Hivatalos: az izraeli Vaskupola védi majd Románia légterét is
2025. július 10., csütörtök

Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító tervezet ellen

Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.

Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító tervezet ellen
2025. július 10., csütörtök

Befogták az egyik medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a motoros megölése miatt

Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.

Befogták az egyik medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a motoros megölése miatt
2025. július 10., csütörtök

Felmérés: jobban bíznak a romániaiak III. Károly királyban, mint Trumpban

Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.

Felmérés: jobban bíznak a romániaiak III. Károly királyban, mint Trumpban
2025. július 10., csütörtök

A honatyák töredéke volt kíváncsi a bizalmatlansági indítvány szövegére annak parlamenti ismertetésekor

A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).

A honatyák töredéke volt kíváncsi a bizalmatlansági indítvány szövegére annak parlamenti ismertetésekor
2025. július 10., csütörtök

Képességvizsga: az óvások elbírálása után enyhén javult a sikeresen vizsgázók aránya

A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.

Képességvizsga: az óvások elbírálása után enyhén javult a sikeresen vizsgázók aránya
2025. július 09., szerda

Több hatáskört biztosítana az önkormányzatoknak az RMDSZ-es miniszter közigazgatási reformterve

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.

Több hatáskört biztosítana az önkormányzatoknak az RMDSZ-es miniszter közigazgatási reformterve
2025. július 09., szerda

Higgadt és hajmeresztő reakciók Orbán Viktor Krónikának adott interjújára

Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.

Higgadt és hajmeresztő reakciók Orbán Viktor Krónikának adott interjújára