Nicolae Ciucă
Fotó: Gov.ro
Románia a nyugati civilizáció része, nem fog letérni erről az útról, és „kötelessége ellenállni a radikális, populista vagy revizionista akcióknak és diskurzusoknak” – jelentette ki a mărăşeşti-i Hősök Mauzóleumánál tartott szombati megemlékezéseken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. augusztus 06., 12:422022. augusztus 06., 12:42
A kormányfő szerint „ilyen időkben” Romániának határozottan ki kell állnia az értékek mellett, amelyekben hisz és amelyekben osztozik a partnerországaival. Ugyanakkor meg kell védenie a demokratikus értékeket a radikális, populista vagy revizionista akciókkal és diskurzusokkal szemben, amelyek gyűlöletet és erőszakot akarnak kelteni a szabad társadalmakban.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy meg kell becsülni és meg kell védeni azt, amit áldozatok árán szereztünk, nevezetesen a sorsunkról való döntés szabadságát. „Száz évvel ezelőtt az országot a román katonák áldozatvállalása mentette meg és erősítette meg. Ők a hazaszeretet példáját, a remény, a bizalom és az elszántság leckéjét hagyták ránk, hogy ellenálljunk és győzzünk a nehéz sorssal szemben. Ma mindannyiunkban meg kell találnunk annak az eltökéltségnek egy részét, amely lehetővé tette Románia egységes államként való létezését, akár itthon élünk, akár külföldön, függetlenül személyes meggyőződésünktől és véleménykülönbségeinktől” – fogalmazott Nicolae Ciucă.
Beszédében a kormányfő kitért az ukrajnai háborúra is. Szerinte ez a fegyveres konfliktus befolyásolni fogja mostantól kezdve a romániaiak életét és minden fontos döntését.
„Ennek a háborúnak óriási politikai, gazdasági és társadalmi hatása van. Történelmi válaszúthoz érkeztünk. Jövőnk és jövőbeli jólétünk azon múlik, hogyan kezeljük most a fegyveres konfliktus által okozott válságokat. Szerencsére nem vagyunk egyedül. Románia európai uniós tagsága a gazdasági stabilitás garanciája, a NATO-tagság pedig a biztonságunkat szavatolja” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă szombaton az első világháborús mărăşeşti-i csata 105. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezésen vett részt a mărăşeşti-i Hősök Mauzóleumánál – közölte az Agerpres hírügynökség.
Elődeink harctéri áldozatvállalása volt az alapja az egységes, demokratikus és európai Románia kialakulásának, és most kötelességünk továbbvinni és megvédeni azokat az eszméket, elveket és értékeket, amelyekért ők az életüket adták – hangsúlyozta a mărăşeşti-i megemlékezések alkalmából megfogalmazott szombati üzenetében Klaus Iohannis.
Az államfő üzenetét az elnöki hivatal nemzetbiztonsági tanácsadója, Constantin Ionescu olvasta fel a mărăşeşti-i Hősök Mauzóleumánál szervezett eseményen.
Iohannis emlékeztetett arra, hogy 105 éve, 1917 augusztus 6-án kezdődött a mărăşeşti-i csata, „a szörnyű fegyveres összecsapás”, amelynek végén a román hadsereg került ki győztesen. Méretét és időtartamát tekintve ez volt az első világháború legnagyobb fegyveres küzdelme a román fronton.
„Románia 1916 augusztusában lépett be a háborúba, hogy megvalósítsa a nemzeti eszmét, felszabadítsa az idegen birodalmak uralma alatt élő, elnyomott testvéreit, és egyetlen államban egyesítse a románok által lakott területeket. Katonáink tettei, bátorsága, hősiessége és áldozatkészsége továbbra is inspirációt jelentenek a románok számára, nemzedékről nemzedékre” – fogalmazott az üzenetében az államfő.
Az államfő szerint a román katonák csodálatra méltó morálját tükrözte a Mărăşeşti-nél megújított ojtozi csatakiáltás: „Itt nem mehettek át!”, amely 1944 szeptemberében a păuliş-i csatában a következő generációt is megihlette.
„Katonáink áldozathozatala nemcsak háborús győzelmeket tett lehetővé, hanem a román társadalom modernizációjához is vezetett. Ferdinánd király egyenlő választójogot biztosított minden polgárnak, a parasztok, főként a fronton harcolók, tulajdonjogot kaptak. Ezek a jelentős reformok a demokrácia útjára terelték a nemzetünket” – hangsúlyozta Iohannis.
Az államfő emlékeztetett arra, hogy mára már Románia a történelem legerősebb katonai szövetségének, a NATO-nak a tagja, ami az ország biztonságát szavatolja. „Emlékezzünk a hősökre, akiknek csontjai a mărăşeşti-i mauzóleumban, a vranceai dombokon és az összes csatatéren nyugszanak! Örök dicsőség a román nép hőseinek!” – zárta üzenetét.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
szóljon hozzá!