Fél. Iulian Fota szerint Trump győzelme felbátoríthatja azokat, akik elégedetlenek a jelenlegi európai határokkal
Fotó: Videófelvétel/Digi 24
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
2024. november 07., 09:052024. november 07., 09:05
2024. november 07., 10:232024. november 07., 10:23
A volt külügyi államtitkár, a Román Diplomáciai Intézet korábbi vezetője, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) akadémiájának oktatója szerdán a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva elevenítette fel a románok magyar területi igényektől való félelmét.
Fota szerint
Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.
A beszélgetés során felvetődött, hogy a Trump-kormányzat engedni fog-e Orbán kéréseinek.
„Meg kell vizsgálnunk, mik a kérések, mert nem igazán tudjuk. Amit pedig sejtünk, az nem tetszik nekünk, és lehet, hogy beigazolódik. Ezt még meg kell vizsgálni. Tehát
Hogy mit fog követelni, azt még meg kell nézni. Hogy a barátságot hogyan fogja tovább vinni” – mondta Fota.
A riporter a magyar kormányfővel szemben álló erők megalapozatlan vádjait felidézve „Putyin barátjának” nevezte Orbán Viktort, és rákérdezett: ő teremthet kapcsolatot az Egyesült Államok és Oroszország között?
Fota erre úgy válaszolt: ez azt jelentené, hogy
„Ha valami ilyesmi fog történni, pontosan azért történik, mert Oroszország is revizionista, és vannak más revizionista államok is Európa ezen részén. És ha ezt a revizionista napirendet valóban elkezdik elfogadni, tolerálni, sőt talán még a Fehér Ház is támogatja, az egy nagyon nagy vízválasztó lesz” – jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy a Fehér Ház esetleg támogathatja „Orbán revizionizmusát” Fota úgy reagált: ez az egyik nagy ismeretlen.
„Őszintén remélem, hogy nem. Ezt még meg kell vizsgálni, de ez is egy lehetséges forgatókönyv” - mondta.
Európa jó okkal revizionizmusellenes. Európa azon az elképzelésen alapul, hogy az országokat jobbá kell tenni, nem pedig nagyobbá, ahogy Trump is tette. Jobbá akarja tenni az Egyesült Államokat, nem nagyobbá. Ez a fő tét már évek óta. És bejött. Európa sokkal virágzóbb, mindannyian békében élünk. De ez nem szüntette meg a történelmi frusztrációkat és az egyes határok felülvizsgálatára irányuló vágyakat. És még nem tudni, hogy a Fehér Ház mennyire tiszteli Európát: ha igen, akkor nem bátorítja a revizionizmust, ha viszont alárendelt helyzetbe akarja hozni, akkor elfoglalja valamivel. Ennek a revizionizmus a legjobb módja” – vélekedett az egykori elnöki tanácsadó.
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!