Fotó: FSANP/Facebook
A legfőbb ügyészség elemzi azokat a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat, amelyekkel megfellebbezhető a Gheorghe Ursu volt politikai fogoly kínvallatóit jogerősen felmentő legfelsőbb bírósági ítélet.
2023. július 27., 18:562023. július 27., 18:56
A vádhatóság csütörtöki közleménye szerint az ügyészség vezetősége „elrendelte a lehetséges megoldások elemzését, beleértve a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat is”. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter korábban a Facebook-oldalán azt írta: szomorúan vette tudomásul a vádlottak felmentését.
Marin Pîrvulescut és Vasile Hodişt eredetileg emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolták, az fővárosi ítélőtábla azonban embertelen bánásmódra módosította tetteik büntetőjogi besorolását. Ugyanebben az ügyben a Securitate egykori parancsnokát, az időközben elhunyt Tudor Postelnicut szintén felmentette az embertelen bánásmódban való bűnrészesség vádja alól a legfelsőbb bíróság.
Gheorghe Ursu építőmérnököt, költő és írót az 1980-as években azért üldözte a Szekuritáté, mert leveleket juttatott el a Szabad Európa Rádióhoz, és naplójában feljegyezte a kommunista vezetés borzalmait. Gheorghe Ursut 1985 januárja és novembere között megfigyelés alatt tartotta a kommunista titkosrendőrség, 1985. szeptember 21-én letartóztatták. A börtönben halt meg ugyanabban az évben november 17-én – emlékeztetett az Agerpres.
A katonai ügyészség szerint a Szekuritáté akkori tisztjei, Marin Pârvulescu és Vasile Hodiş úgy akarták leplezni Ursu börtönbe zárásának politikai indítékait, hogy külföldi valuta illegális birtoklásáért „gyártottak” neki közbűntényes eljárást. Emiatt a letartóztatása után két köztörvényes bűnözővel, Marian Clitával és Gheorghe Raduval került egy cellába, akiket arra utasított a Szekuritáté, hogy bántalmazzák az építőmérnököt.
Haláláért eddig három személyt ítéltek el: a fővárosi milícia volt parancsnokát, Tudor Stănicát, a helyettesét Mihai Creangát, és Ursu egykori cellatársát, Marin Clitát. Az egykori milicistaparancsnok egészségi okokra hivatkozva elkerülte bebörtönzését, helyettese tíz évet ült, Ursu egykori cellatársa pedig kilenc év után, jó magaviseletért szabadult, de most ismét börtönben van, mert egy koppenhágai szállodában megölt egy légi utaskísérőt.
Ligia Deca tanügyminiszter szerda este bejelentette, hogy vizsgamentes napokat iktatnak be a jövő évi országos vizsgákon a vizsganapok közé.
A szociáldemokratáknak el kell dönteniük, hogy a következő három hónapban hatékony kormányzást vagy ,,politikai háborút" akarnak-e – jelentette ki szerdán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.
Mihai Constantin kormányszóvivő szerdán közölte, hogy az idei államfőválasztás előkészítéséhez, megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges teljes összeget 1,39 milliárd lejre becsülik.
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
A kommunizmus utolsó két évtizedében Romániából csaknem 100 ezer állampolgár távozott illegálisan, közülük mintegy 20 százalék volt magyar nemzetiségű.
Legalább öt orvost foglalkoztató állandó orvosi rendelőket hoz létre a bukaresti kormány az elszigetelt és nehezen megközelíthető településeken.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülésen megerősítette, hogy október elsejétől adómentessé válnak a 3000 lejnél alacsonyabb összegű nyugdíjak.
Ha államfővé választják, nem feltétlenül a saját pártjából származó politikust kér fel kormányalakításra – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szinte mindennaposak Romániában a tűzesetek, kigyulladt vonatok, tragikus katasztrófák borzolják a kedélyeket. Az elmúlt évek tragédiáinak ismeretében talán nem is meglepő, hogy az ország az Európai Unión belül a legtöbbet költ tűzvédelemre.
szóljon hozzá!