Fotó: FSANP/Facebook
A legfőbb ügyészség elemzi azokat a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat, amelyekkel megfellebbezhető a Gheorghe Ursu volt politikai fogoly kínvallatóit jogerősen felmentő legfelsőbb bírósági ítélet.
2023. július 27., 18:562023. július 27., 18:56
A vádhatóság csütörtöki közleménye szerint az ügyészség vezetősége „elrendelte a lehetséges megoldások elemzését, beleértve a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat is”. Alina Gorghiu igazságügyi miniszter korábban a Facebook-oldalán azt írta: szomorúan vette tudomásul a vádlottak felmentését.
Marin Pîrvulescut és Vasile Hodişt eredetileg emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolták, az fővárosi ítélőtábla azonban embertelen bánásmódra módosította tetteik büntetőjogi besorolását. Ugyanebben az ügyben a Securitate egykori parancsnokát, az időközben elhunyt Tudor Postelnicut szintén felmentette az embertelen bánásmódban való bűnrészesség vádja alól a legfelsőbb bíróság.
Gheorghe Ursu építőmérnököt, költő és írót az 1980-as években azért üldözte a Szekuritáté, mert leveleket juttatott el a Szabad Európa Rádióhoz, és naplójában feljegyezte a kommunista vezetés borzalmait. Gheorghe Ursut 1985 januárja és novembere között megfigyelés alatt tartotta a kommunista titkosrendőrség, 1985. szeptember 21-én letartóztatták. A börtönben halt meg ugyanabban az évben november 17-én – emlékeztetett az Agerpres.
A katonai ügyészség szerint a Szekuritáté akkori tisztjei, Marin Pârvulescu és Vasile Hodiş úgy akarták leplezni Ursu börtönbe zárásának politikai indítékait, hogy külföldi valuta illegális birtoklásáért „gyártottak” neki közbűntényes eljárást. Emiatt a letartóztatása után két köztörvényes bűnözővel, Marian Clitával és Gheorghe Raduval került egy cellába, akiket arra utasított a Szekuritáté, hogy bántalmazzák az építőmérnököt.
Haláláért eddig három személyt ítéltek el: a fővárosi milícia volt parancsnokát, Tudor Stănicát, a helyettesét Mihai Creangát, és Ursu egykori cellatársát, Marin Clitát. Az egykori milicistaparancsnok egészségi okokra hivatkozva elkerülte bebörtönzését, helyettese tíz évet ült, Ursu egykori cellatársa pedig kilenc év után, jó magaviseletért szabadult, de most ismét börtönben van, mert egy koppenhágai szállodában megölt egy légi utaskísérőt.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!