Fotó: Románia szenátusa
A közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők fizetésének emeléséről szóló tervezetet fogadott el a bukaresti szenátus szerdán, ugyanazon a napon, amikor az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek ítélte a közalkalmazotti bérek emeléséről szóló törvényeket.
2022. szeptember 21., 18:482022. szeptember 21., 18:48
2022. szeptember 21., 19:242022. szeptember 21., 19:24
A bukaresti felsőház 92 támogató és 22 ellenszavazattal, négy tartózkodás mellett szavazta meg a közjogi méltóságok – beleértve a parlamenti képviselőket és szenátorokat – és a helyi választott tisztségviselők fizetésének emeléséről szóló tervezetet. A módosító indítvány kezdeményezői, Turos Lóránd és Fejér László Ödön RMDSZ-es szenátorok szerint
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bírálta a 2022/115-ös sürgősségi rendeletet jóváhagyó törvényt módosító javaslatot. Mint hangsúlyozták, a rendelet eredeti szövege értelmében a közjogi méltóságok és a helyi választott tisztségviselők nem részesültek volna a közalkalmazottaknak augusztus 1-jétől megítélt béremelésben, a szerdán elfogadott RMDSZ-es módosító javaslat azonban megszünteti ezt a kivételt, így ők is megkaphatják a fizetésemelést.
Arra a kérdésre, hogy a törvényhozók illetményének emelése miért jelentett prioritást, a szociáldemokraták (PSD) frakcióját vezető Radu Oprea rámutatott, alakulata javasolni fogja a koalícióban és a kormányban, hogy csak a helyi közigazgatásban dolgozókra vonatkozzon a módosító indítvány, ők ugyanis nem részesültek semmiféle béremelésben 2018-tól. „Alkotmányossági okokból a teljes 9-es mellékletet megszavaztuk ma, de kérni fogjuk, hogy a 9-es mellékletből csak a C pontnál szereplők részesüljenek az emelésben” – fogalmazott a kormánypárti politikus. Szerdán este közleményben is megerősítette a PSD, kérni fogja a kormánykoalícióban, hogy a szenátus által elfogadott jogszabálytervezet, amely értelmében „aktualizálják” a közjogi méltóságok fizetését, ne vonatkozzon a parlamenti képviselők, szenátorok és további más közalkalmazottak kategóriáira, hanem csak a helyi választott tisztségviselőkre.
Virgil Guran liberális párti szenátor a módosító javaslat kapcsán hangsúlyozta, a Ion Iliescu volt államfő által vallott „legyünk szegények, de tisztességesek” elvtől eltérően Romániának inkább azon elv felé kellene irányulnia, hogy „legyünk gazdagok és tisztességesek, mert így az országnak is jobb lesz”. Hozzátette, jelen körülmények között nem támogatja a törvényhozói bérek emelését, de a logikus gondolkodás és a kiegyensúlyozottság híve.
– nyomatékosította a politikus.
A szenátus első házként szavazott a tervezetről, a végső döntés a képviselőházé. A szenátus annak ellenére szavazott a béremelésről, hogy az alkotmánybíróság éppen szerdán kihirdetett ítéletében nyilvánította alaptörvénybe ütközőnek a közalkalmazotti bérek emeléséről szóló korábbi törvényeket.
Alaptörvénybe ütközőnek ítélte a bukaresti alkotmánybíróság a közalkalmazotti bérek emeléséről szóló törvényeket – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek a taláros testület illetékesei.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
szóljon hozzá!