Sztrájkhullám: mézesmadzagként húzták el a közalkalmazottak orra előtt az egységes bértörvényt

Az egészségügyi szakszervezetek tüntetése. A fizetésemelések listájáról az alkalmazottak egy részét „lefelejtették

Az egészségügyi szakszervezetek tüntetése. A fizetésemelések listájáról az alkalmazottak egy részét „lefelejtették"

Fotó: Facebook/Solidaritatea Sanitara

A tanügyi sztrájk lecsengése után tiltakozásra készülődnek az egészségügyi dolgozók, de valószínűleg a közszféra más szereplői is a munkabeszüntetés mellett döntenek. A bérnövekedéssel kapcsolatos követelések nem csak az infláció miatt jogosak: a 2017-ben kidolgozott egységes közalkalmazotti bértörvény 2022. január 1-jéig írta elő a közszférában bevezetésre kerülő új, megemelt bérek kifizetését, amit a kormány 2020-ban leállított. Zakariás Zoltán udvarhelyszéki parlamenti képviselővel vettük számba a közalkalmazottaknak tett eddigi kormányzati ígéreteket.

Makkay József

2023. július 04., 09:042023. július 04., 09:04

2023. július 04., 09:062023. július 04., 09:06

A közalkalmazottak elégedetlenségének jól körülírható okai vannak. A román politikai osztály „ősbűne” az állami és az önkormányzati ágazatban dolgozók orra előtt 2017-ben elhúzott mézesmadzag. A román törvényhozás 2017 derekán fogadta el a közszférában dolgozók egységes bértörvényét, amelyet 2018. január elsejétől kellett volna alkalmazni. Az elfogadott jogszabályt azonban egységesen soha nem alkalmazták, sőt a 2020-ban berobbant koronavírus-járvány gazdasági sokkhatására a gyakorlatba ültetését is felfüggesztették.

Zakariás Zoltán , az Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ) az RMDSZ listáján mandátumot szerzett parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, hogy

a rendszerváltás után először a közszféra számára elfogadott egységes bértörvény akart rendet teremteni az állami szektorban uralkodó káosz közepette,

ahol a különböző ágazatok lobbiereje határozta meg, hogy ki mennyit keres.

Már a törvény kidolgozásakor megjelentek az első nagy pénzügyi gondok. Sok területen az új jogszabály jelentős béremeléseket vetített előre, amit a hat évvel ezelőtti állami költségvetésből sem lehetett fedezni. ,,Ezért született meg a törvénynek az a kitétele, hogy a béremelések teljes összegét négy éven keresztül, négy turnusban fizesse ki a kormány. A fizetésemelésre szánt pénzügyi keretet négy egyenlő részre osztották, ami évi 25 százalékos béremelést jelentett volna” – foglalta össze a Krónikának a 2017-ben elfogadott, egységes közalkalmazotti bértörvény alkalmazási előírását a székelyudvarhelyi orvos.

korábban írtuk

Mozgósítani kell a daganatos betegségekkel szemben – Vass Levente leköszönő államtitkár a szűrővizsgálatok sanyarú helyzetéről
Mozgósítani kell a daganatos betegségekkel szemben – Vass Levente leköszönő államtitkár a szűrővizsgálatok sanyarú helyzetéről

Tudományos becslések szerint a következő tíz-tizenöt évben Romániában minden negyedik nő és minden harmadik férfi daganatos betegségben fog meghalni – hívja fel a figyelmet a Krónikának adott interjúban dr. Vass Levente volt egészségügyi államtitkár.

Az orvosoknak volt a legnagyobb lobbierejük

Ahogyan Romániában lenni szokott, mindig vannak kiváltságosok, akik számára a törvények mást jelentenek, mint a többség számára. Hamar kiderült, hogy az új bértörvény nem annyira egységes, ahogyan azt egy évvel korábban a kormánypárt képviselői eltervezték. Elsőként az orvosok lobbizták ki, hogy a többi közalkalmazotthoz képest ne várjanak négy évet 2022. januárjáig a törvény által előírt fizetésemelésekkel, hanem a jogszabály alkalmazásának első esztendejében, 2018-ban kaphassák meg a teljes összegű, a korábbi fizetéseikhez képest többszörös béremelést. Az erről szóló kormányrendelet beemelte az egészségügyi kedvezményezettek közé az asszisztenseket is, de a kisegítő és adminisztrációs személyzetről nagyvonalúan megfeledkezett. A belügyből és egy-két más területről is születtek kedvezményezettek, akik négy évre, előre megkapták a fizetésemelésüket, miközben a közszféra többi tagjai az eredeti törvény által előírt béremelés egy részét vehették kézbe 2018-ban és 2019-ben.

Zakariás Zoltán parlamenti képviselő: a kormány intézkedései átláthatatlanok •  Fotó: Facebook/Zakariás Zoltán Galéria

Zakariás Zoltán parlamenti képviselő: a kormány intézkedései átláthatatlanok

Fotó: Facebook/Zakariás Zoltán

A két évig alkalmazott „egységes” bértörvénynek a legtöbb szereplője végül fizetésemeléshez jutott, a legnagyobb mértékűben azonban az egészségügyi alkalmazottak.

Zakariás Zoltán szerint az egészségügy esetében félre kell tenni a társadalmi igazságosság kérdését. Mint később kiderült, a jelentős fizetésemelés jó döntésnek bizonyult, ami főleg a koronavírus-járvány beköszöntével bizonyosodott be, amikor az ellátórendszerben volt elegendő orvos és nővér. Az is kiderült, hogy a fizetésemelések hatására 2018-tól jelentősen lelassult az orvoskivándorlás. Az alapbérek szintjén tehát az egészségügy nem panaszkodhatott az elmúlt öt esztendőben.

Titkolózó pénzügyminisztérium

,,A nagy törés 2020-ban állt be, amikor a takarékossági intézkedések jegyében a kormány sürgősségi kormányrendelettel leállította a bértörvény további alkalmazását. A 2020-ra és 2021-re betervezett fizetésemeléseket már nem folyósították. A plusz illetményeket – amelyek a közszférában a fizetésen felül járnak – a 2019-es bérek alapján számolják ki ma is” – foglalja össze a kormány takarékossági intézkedéseinek főbb mellékhatásait a székelyföldi politikus.

A pedagógussztrájk során a tanügyi alkalmazottak gyakorlatilag a 2017-es bértörvény betartartását követelték a kormánytól, ahogyan az egészségügyben dolgozók is ezt teszik.

Az orvosokon és nővéreken, aszisztenseken kívül a mentősofőrök, az adminisztrációban dolgozók, az ápolók és más egészségügyi alkalmazottak bérnövekedése messze lemaradt az orvosok és nővérek mögött. Zakariás szerint az egészségügy másik nagy gondja-baja, hogy az ügyetelek kifizetését az orvosok és az aszisztensek a régi bérük alapján kapják.

A kormánypártok képviselői szerint a 2017-es „egységes” bértörvény ma már alkalmazhatatlan és átláthatatlan, annyiszor módosították rendeletekkel. Többek között a tanároknak tett ígéretek miatt a munkaügyi minisztérium hozzálátott az új közalkalmazotti bértörvény kidolgozásához, amit szeptemberre akar benyújtani a kormány a törvényhozás elé. Az új törvénytervezettel kapcsolatban Zakariás Zoltán parlamenti képviselő portálunknak elmondta,

Romániában ma senki nem tudja, hogyan fog kinézni az új jogszabály.

Különböző elképzelések vannak, azonban egyértelmű, hogy minden igényt kielégítő béremelésről aligha beszélhetünk, mert azt nem viselné el a román költségvetés.

Zakariás a kormánykoalíció berkeiben uralkodó átláthatatlanságot kifogásolja. Ami a speciális nyugdíjak kapcsán is kiderült, amikor a szakbizottságban a képviselők arról érdeklődtek a pénzügyminisztérium képviselőjénél, mekkora lehet a speciális nyugdíjak felszámolásával megtakarított pénz. Az adatot a kormány titkosította, ami a politikus szerint elképesztően nevetséges manőver, hiszen nem államtitokról, hanem az ország pénzügyeinek átláthatóságáról van szó.

Idézet
Azt is nehéz kideríteni, hányadán áll a román költségvetési hiány,

mekkora fizetésemelést bír még el, illetve a kormány hogyan próbálja tíz százalékkal csökkenteni a kiadásait. Olyan kérdések ezek, amelyekre a közvélemény sürgős választ vár” – fogalmazott a Krónikának Zakariás Zoltán parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke.

korábban írtuk

Béremelések az egészségügyben, a szociális ellátásban és a rendvédelemben
Béremelések az egészségügyben, a szociális ellátásban és a rendvédelemben

A kormány elfogadja azt a rendeletet, amellyel júniustól a közalkalmazotti bértörvényben 2022-re előirányzott szintre emelkedik az egészségügyi, a szociális ellátási, a védelmi és rendvédelmi alkalmazottak bizonyos kategóriájának a fizetése.

korábban írtuk

Rendeződik a közeljövőben az egészségügyi alkalmazottak követeléseinek több mint a fele a miniszter szerint
Rendeződik a közeljövőben az egészségügyi alkalmazottak követeléseinek több mint a fele a miniszter szerint

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy a következő időszakban az általános sztrájkot kilátásba helyező egészségügyi alkalmazottak követeléseinek több mint a fele rendeződik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 28., hétfő

Deca: még soha nem költött ennyit az iskolák fejlesztésére a román állam, mint most

A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.

Deca: még soha nem költött ennyit az iskolák fejlesztésére a román állam, mint most
2024. október 28., hétfő

Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne Románia a miniszter szerint

Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.

Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne Románia a miniszter szerint
2024. október 28., hétfő

Egyre vadabb: Ciucă már Orbán Viktort is belekeveri a PSD és az AUR közötti állítólagos szövetségről szóló PNL-kampányba

Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.

Egyre vadabb: Ciucă már Orbán Viktort is belekeveri a PSD és az AUR közötti állítólagos szövetségről szóló PNL-kampányba
2024. október 28., hétfő

Felmérés: Nyugat-barát elnököt akar a romániaiak többsége

A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nyugat-barát elnököt akar a romániaiak többsége
2024. október 28., hétfő

Simion: már az elnökválasztás első fordulójában legyőzhetem Ciolacut

Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.

Simion: már az elnökválasztás első fordulójában legyőzhetem Ciolacut
2024. október 27., vasárnap

Csökkent a földgázimport, emelkedett a termelés

Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.

Csökkent a földgázimport, emelkedett a termelés
2024. október 27., vasárnap

Ciolacu azt akarja, hogy a jelenlegi parlament a választások után fogadja el a költségvetést

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.

Ciolacu azt akarja, hogy a jelenlegi parlament a választások után fogadja el a költségvetést
2024. október 26., szombat

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek

Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek
2024. október 26., szombat

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”

Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”
2024. október 26., szombat

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem