Nem, mert az alkotmány rendelkezése egyértelmű. Tulajdonképpen nem jóváhagyásról van szó, az alkotmány 146. cikkelyének idevágó pontja ugyanis kimondja, hogy az Alkotmánybíróság megállapítja azon körülmények mibenlétét, amelyek igazolják az elnöki tisztség ideiglenes betöltését. Ezzel együtt azt is megállapítottuk, hogy az elnöki tisztség megüresedett. A megüresedésnek négy módja van: elhalálozás, lemondás, vád alá helyezés, valamint felfüggesztés; a két utóbbit a parlament határozza el. Mivel esetünkben felfüggesztésről van szó, nekünk azt kellett megállapítani, hogy a parlament ebben a felfüggesztési eljárásban tiszteletben tartotta-e az alkotmány és a törvény rendelkezéseit. Kimondtuk, hogy a parlament határozata jogos, törvényes és alkotmányos, tehát az elnöki tisztség megüresedett. Ennek következtében a szenátus és a képviselőház elnöke jogosult az ideiglenes helyettesítésre, ebben a sorrendben. Miután a szenátus elnöke vállalta ezt, harminc napig ő helyettesíti az államfőt.
Milyen indokkal utasították el Traian Bãsescu óvását?
Óvása azért volt elfogadhatatlan, mivel sem az alkotmány, sem más törvény nem ír elő semmiféle fellebbezési, jogorvoslási lehetőséget a parlament határozata ellen, amennyiben az alkotmányos. Márpedig ha nem lett volna az, mi hivatalból megállapítottuk volna.
Önök korábban indokolatlannak nevezték az államfő felfüggesztését célzó, a parlament 182 ellenzéki képviselője által beterjesztett javaslatot. A felfüggesztés tényét megállapító mostani határozatuk nincs-e ellentmondásban a korábbival?
Nincs itt semmiféle ellentmondás, mert a jogszabály szerint az Alkotmánybíróság döntései általánosan kötelezőek. Egyetlen kivétel van, mégpedig éppen az államelnök felfüggesztésével kapcsolatosan, ekkor ugyanis az alkotmánybíróság csak véleményez, álláspontja csak konzultatív jellegű, és nem kötelező érvényű. Korábbi véleményezésünkben az áll, hogy az előterjesztett indokok és bizonyítékok alapján az Alkotmánybíróság az elnök terhére felrótt tetteket nem találja annyira súlyos alkotmánysértésnek, ami igazolná a felfüggesztést. De a parlament szuverén hatáskörébe tartozik, hogy ezeket kiértékelje, és a meglévő adatok, a kezdeményezők által feltárt tények, a vita során felhozott érvek alapján döntsön. Tehát kizárólagos hatásköre a döntésre a parlamentnek van, ugyanakkor az alaptörvény csupán azt szabja feltételként, hogy kérje ki az Alkotmánybíróság véleményét, azt azonban már nem, hogy tartsa is magát ehhez.
Nagyon sok vitát szült a taláros testület döntése a tekintetben is, hogy Bãsescu súlyosan vagy kevésbé súlyosan szegte-e meg az alkotmányt.
Az államfő abban az esetben függeszthető fel tisztségéből, ha súlyos cselekményeket követ el, amelyekkel megsérti az alkotmányt. Ellenben azt már sem az alkotmány, sem más törvény nem határozza meg, mit ért súlyos cselekményeken. Tehát nem az alkotmánysértés maga a súlyos, hiszen elméletileg minden alkotmánysértés ilyen, ez ugyanis a legfelsőbb törvény, amit mindenkinek tiszteletben kell tartania. Az alaptörvény azonban kimondja, hogy maga a cselekmény súlyos, amellyel megsértik az alkotmányt. Márpedig az Alkotmánybíróság azt mondta, hogy a rendelkezésére álló adatokból nem tűnt ki, hogy az elnök ilyen súlyos cselekményeket követett volna el. Viszont a parlamentnek jogában áll ezt másképpen értékelni, és kizárólagos hatásköre dönteni.
Mircea Geoanã szociáldemokrata elnök a parlamenti szavazás előtt azt állította, Bãsescu a titkosszolgálatoktól származó kompromittáló adatokkal igyekezett zsarolni, befolyásolni Önöket. Zsarolták-e Önt a felfüggesztés kapcsán?
Határozottan állítom, hogy közel kilencéves alkotmánybírói tevékenységem idején egyetlen esetben sem ért befolyásolási, zsarolási vagy kényszerítési kísérlet. Saját belátásom szerint, szabadon, jogosan döntöttem, amit az is igazol, hogy voltak esetek, amikor nem értettem egyet a többség véleményével, különvéleményemet megindokoltam, amelyet a döntéssel együtt a Hivatalos Közlöny leközölt. Ennek sem volt semmiféle következménye. Különben ugyanezt mondják a kollégáim is. Nem kizárt ellenben, hogy lehettek ilyen előkészületek, hiszen ha igaz, hogy az államelnök kérte a titkosszolgálatot bizonyos kompromittáló adatok összegyűjtésére, akkor ez nyilván ezt a célt szolgálta volna. Ilyen kísérlet azonban nem történt.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.